Hei,
harkitsemme käytetyn VW Golfin ostamista mutta myyjiltä saa kovasti erilaisia vastauksia jakohihnan vaihtoväleihin, enkä netistäkään oikein löytynyt tietoa.
Mikä on vuosimallien 2005-2007 VW Golf moottorien jakohihnojen vaihtoväli (eikös näissä ole sekä kilometrimääräinen raja että vuosimäärä?)
Lähinnä olisin kiinnostunut vaihtovälistä näiden moottorien osalta:
1.6
1.6 FSI
1.4 FSI
1.4 TSI
Kiitos!
Eikös 1.6FSI:ssä ole ketju. 1.4 turbo/kompura kone on myös ketjulla ja tässä niitä on myös pitänyt vaihtaa varsinkin koneen ensimmäisissä versioissa.
Eli 1.6FSIhin ei tarvi jakopäähän huoltoa?
Onko noi ketjut oikeesti "ikuisia"?
Lainaus käyttäjältä: huntti - 16.05.21 - klo:14:56
Onko noi ketjut oikeesti "ikuisia"?
Ei todellakaan ja tästä syystä varmaan VAG vaihtanut takas hihnaan uudempien mallien kanssa.
Eli samassa km määrällä kun hihna pitää vaihtaa kerran niin ketjua täytyy vaihtaa 1-5 kertaa riippuen siitä kuinka hyvä tuuri käy. Se on tietysti että ketju ei vanhene samaan tyyliin kuin hihna jos ajetaan todella vähän niin ei se ketju myöskään kulu. Hihnalle tulee sitten aikaraja vastaan vaikka kuinka vähän ajelisi.