VAGarena.fi

Autonhoito => Ulkopinnat => Aiheen aloitti: Excalibur22 - 18.02.21 - klo:12:04

Otsikko: Auton pesu pakkasella.(hallissa)
Kirjoitti: Excalibur22 - 18.02.21 - klo:12:04
Otsikon mukainen toimenpide pitäisi suorittaa. Normaalisti pesen auton pari kertaa kuukaudessa, mutta tänä vuonna en ole vielä päässyt pesemään. Nyt kuitenkin on pakkasta -20 ja se asettaa haasteita toimenpiteellä. Pesupaikalla lämpöä varmaan +15. Kuinka kauan pitäisi odottaa ennenkuin alkaa vaahtoja heittämään niskaan, ettei jäätyisi heti kiinni? Pesun jälkeen tietenkin huolellinen kuivaus ja silikonit tiivisteisiin. Nyt kun auton pesisi niin pysyisi pitkään puhtaana, kun teitä ei suolata tällä kelillä.
Otsikko: Vs: Auton pesu pakkasella.(hallissa)
Kirjoitti: Jultsu - 18.02.21 - klo:12:14
Kannattaa varmaan jättää pesut lauantai-iltaan, ja viedä auto ensiksi koko lauantaipäiväksi lämpöiseen kauppakeskuksen parkkiin.
Otsikko: Vs: Auton pesu pakkasella.(hallissa)
Kirjoitti: Daatta - 18.02.21 - klo:12:35
Heh, itse en ole pessyt autoa kuin pari kertaa joulukuun jälkeen. Puhtaalta näyttää silti.

Mutta ei missään tapauksessa silikonia (öljy) tiivisteisiin, alkaa natisemaan ihan hulluna. Tiivisteissä on tehtaalta ns. suoja, jos sitä haluaa vahvistaa niin VAG:lla on oma aine sitä varten. Itse en laittaisi mitään ennen kuin on pakko, edellisissä autoissa saanut taistella tiivisteiden natinan kanssa ihan huolella... Silikonirasva auttaa, mutta sottaa kaikki paikat.

Jos haluaa pestä niin huolellinen kuivaus ja luukut auki hetken aikaa.