Moro! elikkäs sellainen ongelma, että auto alkoi kuluttaa jäähdytinnestettä ja haisee pakokaasussa neste. EGR:n jäähdin paikannettu viaksi vuotaa. Miten onnistuu kyseisessä koneesssa sen ohitus\tulppaus? löysin ohjeita mutta en kyseiseen konemalliin? olisiko jollain kuvia mitkä letkut liitetään ja mitkä tulpataan.!?!?!
Ã,,kkiseltään voisin kuvitella että siitä EGR:stä löytyy kaksi samankokoista, noin 15-25mm halkaisijaltaan olevaa kumiletkua. Ne irti mötikästä ja jollain adapteripalasella yhteen.
Kai se pitää EGR:kin poistaa käytöstä ohjelmallisesti. Jäähdyttämätön pakokaasu EGR-kierrossa kuulostaa vaaralliselta :o
Suosittelen kuitenkin pitämään auton päästöjen osalta alkuperäisessä kunnossa. EGR:n poistaminen käytöstä myös hidastaa moottorin ja sisätilojen lämpenemistä.
Oli tarkoitus viedä samantien ohjelmointiin. Autossa on Webasto niin luulisi, että ei kovin paljon lämpeämiseen vaikuta? En vaan tuohon kyseiseen moottorityyppiin löytänyt fiksua ohjetta tulppaukselle?
Olikohan se EGR-jäähy tasotiivisteellä lohkossa V-laaksossa, eikä letkuilla ollenkaan vesikiertoa ("putket osa lohkoa / jäähypakettia). Vaikka pakopuolen tulppaa vesikierto on osa moottoria.