VAGarena.fi

Yleiset => Autoilu, liikenne ja ajotavat => Aiheen aloitti: Terva - 13.03.11 - klo:21:10

Otsikko: Suomen suosituimmat yritysautot
Kirjoitti: Terva - 13.03.11 - klo:21:10

Hyvin ovat Vag-konsernin mallit esillä..
http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/yritysuutiset/?oid=20110364903 (http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/yritysuutiset/?oid=20110364903)

Edit: Muokkasin hiukan oikeinkirjoitusta. Quality
Otsikko: Vs: Suomen suosituimmat yritysautot
Kirjoitti: Quality - 13.03.11 - klo:21:14

Eipä voi muuta sanoa. Jos 20 suosituimmasta mallista peräti kahdeksan edustaa samaa konsernia, eikö kyseessä ole jo lähes yliedustus  ::) ?
Otsikko: Vs: Suomen suosituimmat yritysautot
Kirjoitti: Markku J - 13.03.11 - klo:21:19
Hyvin on Audi A4 listalla noinkin kalliiksi autoksi. Ei siis ihme, että liikenteessä näkyy paljon "perusnelosia" - mustaa ja valkoista, joissa koneena 1.8 TFSI tai 2.0 TDI, eikä sen kummempia lisukkeita. Hyvä autohan se on peruspakettinakin, ei siinä mitään.
Otsikko: Vs: Suomen suosituimmat yritysautot
Kirjoitti: makkis - 13.03.11 - klo:21:49
Minua ihmetyttää Golfin ykkössija kyllä kovasti. Mikäli työsuhdeautoon vielä lähden tai tällä kokemuksella menneitä mietin, niin ei Golf käynyt edes harkinnassa.

Listaa toki jossain määrin ohjaa myös työnantajakohtaiset rajat. Tätä kautta mietittynä Golf tuskin on missään firmassa "punaisella" listalla ja ihan hyvän ja varman perusautonhan tuossa saa, joka ei herätä mitään tunteita suuntaan tai toiseen. (Kateutta työyhteisössä, ajatuksia asiakkaissa tai sidosryhmissä jne.)

Yksittäisen autoedusta nauttivan duunarin taas en usko minkään vertaa välittävän suoranaisesti päästöistä, vaan kuukausittaisesta verotusarvosta. Yritys toki voi rajata valikoimaa päästöillä, mutta tosiaan duunari tuijottaa hintalappua siinä missä omalla rahalla autoaan ostavakin ja miettii mihin rahkeet riittää. Tätä kautta mainittua bemarin nousua en ihmettele pätkääkään, ituhippidieselien ansiosta hinta (ja tätä kautta verotusarvo) on tulleet yhä useampien duunareiden ulottuville ja uskon, että nimenomaan tuo 520da on syönyt huimasti V70 kaupparatsu-vollelta markkinaa.

Se, että vaginoita on noinkin paljon listalla, ei taas yllätä. Eikä myöskään Mondeon sijoitus aivan kärjessä.

Tojotien puute taas kertoo minusta siitä, että omalla rahalla ostavalla saattaa pää kääntyä tojotaan vain uskalluksen puutteesta, kun ajatellaan sen tojotan olevan pomminvarma sijoitus. Niinhän se toki onkin, kun käytettyjen hintoja katselee. Omalla rahalla ostaja siis tinkii joistain asioista, ajo-ominaisuuksista, ajamisen ilosta... arvon tippumisen ja toimintavarmuuden alttarilla.

(Bisnessaudissa ei muuten ole edes valoa hanskalokerossa, tästä aina kettuilen audin valinneille kolleegoille)
Otsikko: Vs: Suomen suosituimmat yritysautot
Kirjoitti: Taudi - 13.03.11 - klo:23:13
Autoa odotellessa vähän kommenttia tähän...

Monissa yrityksissä on nykyään vähäpäästöisiä autoja suosiva autopolitiikka. Käytännössä toimii niin, että vähäpäästöisestä autosta joutuu nettona "kärsimään" vähemmän kuin puhtaasti verotusarvolla toimivassa systeemissä. Paljon tuprutteleva kulkuväline tulee vastaavasti kalliimmaksi, mitä normaalilla verostusarvoon perustuvalla systeemillä.

ps. "perusbusinessaudeihinkin" saa lisävarusteita  ;)