Olen yrittänyt myydä Uppiani. On outoa vai johtuuko, hinnasta, rahoituksen puutteesta, mistä lie :-\ ?? Auto on siisti, huollettu, kuntoon ja kilometreihin nähden oikea hinta. Mielestäni. Onko muilla vastaavaa kokemusta ?
Kumma juttu kun ei ole porukkaa jonossa ostamaan 15-20 tuhannen euron autoa käteisellä yksityiseltä perävalotakuulla. Lisähuomiona mainittakoon että porukkaahan ei juurikaan ole potkittu kortistoon tässä kuluvan 6kk aikana yhtään, ja hallitus on tehnyt kaikkensa ajoneuvoverotuksen ennakoitavuuden ja selkeyttämisen edistämiseksi.. ::)
Hinta yleensä eniten ratkaisee. Eipä 3kâ,¬ autokaan tunnu kelpaavan, no vanha Volvo 300hv: n koneella melkonen bensakrematorio 😀
Upin hinta 7100 â,¬ ;)
Lainaus käyttäjältä: Audeja13 - 25.10.20 - klo:20:54
Upin hinta 7100 â,¬ ;)
En ota hintaan kantaa, mutta tuo että mainitset ilmoituksessa hinnan olevan tiukka, ei ole mielestäni hyvä lähtökohta kauppojen syntymiselle. Yleensä kannattaakin lisätä hintaan pientä tinkaamisvaraa, sinun tapauksessa muutama sata euroa vaikkapa.
Joskus voi tulla yllätyksenä se että yksityisen myyjän saama reaali(netto)hinta autosta on aivan jotain muuta kuin about vastaavan auton hinta liikkeessä. Tai että myynnissä olevat, myös yksityisillä, olevat autot ovat niitä myymättömiä autoja, myydyt autot eivät nimittäin listoilla näy. Kaikille autoille kyllä ostaja löytyy, mutta se edellyttää lopulta että hinta on kohdallaan ja että löytyy juuri kyseisenlaista autoa etsiskelevä ostaja, joskus voi joutua odottamaan.
Hinnan merkityksestä; itselle on muutaman kerran (eri tapauksia) jäänyt auto myymättä kun kyseinen ostaja-kandidaatti on tingannut vielä viimeistä satasta tai kahta hinnasta pois, ostopäätös siis jo tehty. Myyty sitten vähemmän tinkaaville ostajille..