-06vm 96 kw T5 manuaali 4Motion Caravelleen (lyhyt) pitäisi laitattaa maastokelpoisempaa palikkaa alle. Itse aika kujalla asioista ja mitään en osa tehdä. Hoitakoon ammattilainen asennukset. Seuraavia vaatimuksia olisi:
- korotussarja
- hyvä pohjapanssari
- hyvät renkaat, mieluusti aavistuksen karkeammat ja mieluusti m/s -systeemi
Budjettia voisi olla n. 3500 e asennuksineen.
Hieman lisää kaipaisi maavaraa, pääasiassa ajelu kuitenkin tieajoa. Tällä hetkellä alla 215/65/16 kesäkumit ja tilalle saisi tulla edes auttavasti yllätyslumilla etenevät renkaat. Syksyllä tulee oltua reissussa pitkään, eikä huvita nastoilla lähteä matkaan.
Katselin tuollaisia Vallilan Takomon myymiä korotusjousia, mietin vaan että olisiko syytä myös iskarit samalla uusia, vai karkaako budjetti heti välittömästi?
Englannista löytyy korotusjousia halvemmalla ja on vara valita paljonko haluaa korotusta. Esinerkiksi eibachin valmistamat korotusjousisarja (+35) käy vakio iskareiden kanssa. Toki jos epäilee että iskarit on jo ehtoo puolella voi uusiminen olla aiheellista. Korotussarja pitää muutoskatsastaa muistaakseni jos menee yli 20mm ja vaatii nelipyöräsuuntauksesta todistuksen
Taitaa kaikki ns maastorenkaat olla M+S renkaita. Se että millainen pito niillä on sitten kun tulee lunta ja tiet jäätyy onkin toinen juttu. Eroja on kumiseoksen ja kuvioinnin suhteen mutta mitkään ei ole hyvät kun on oikeasti liukasta. Nelikolla pääsee eteenpäin mutta pysähtyminen ja tiellä pysyminen onkin toinen juttu. Ja sitten kannattaa muistaa että paksussa lumessa leveä rengas etenee raskaammin kuin kapea.
Kannattaa katsella jo valmiiksi hyvät ja nopeasti kiinnitettävät lumiketjut sille valitsemallesi uudelle rengaskoolle.
Iskarien uusiminen riippuu siitä kuinka paljon korotusta autoon laitat, 10-15cm korotusta voi jättää osan renkaista leijumaan tyhjän päälle isommissa montuissa ja ESP yrittää sitten selvitä tuosta vapaata pyörää jarruttelemalla, vaihtelevin lopputuloksin.
Lainaus käyttäjältä: Jultsu - 12.07.20 - klo:15:29
Iskarien uusiminen riippuu siitä kuinka paljon korotusta autoon laitat, 10-15cm korotusta voi jättää osan renkaista leijumaan tyhjän päälle isommissa montuissa ja ESP yrittää sitten selvitä tuosta vapaata pyörää jarruttelemalla, vaihtelevin lopputuloksin.
Jos laitat pitemmät iskarit niin helpommin ongelmia taitaa tulla sisäänjoustojen kanssa kun iskarit saattaa pohjata ennen pohjaanlyöntikumeja. Tämä toki riippuu paljonko siellä on pelivaraa vakiona ja kuinka paljon pitemmät iskarit laitetaan alle. Ulosjoustoa autossa on ihan vakionakin melko lailla joten ei se ihan heti lopu vaikka 3,5 cm autoa korotetaankin.
Onko jollakulla tietoa Seikel alustan ja siinä mukana tulevien iskareiden yhteensopivuudesta vakio keppien kanssa. "Seikel" iskarit kohtuullisen kalliita vaikka ovat minun tapauksessa Monroen kepit, 3,2T version kyseessä ollessa.
Onkohan autossasi takana kallistuksenvakaaja ? Itselläni ainakin oli normivehkeessäni.
Kannattaa ottaa pois varsinkin jos ajelee maastossa tai heikkokuntoisilla teillä.
Ajomukavuus paranee huomattavasti, auto menee pehmeämmin eikä keiku. Varmaan maastossakin etenee paremmin.
Jämäkät vakaajat on omiaan nopeilla hyväpintaisilla mutkaisilla teillä mutta niitähän meillä ei juuri ole.
Joku katsastaja sitä saattaa vaatia sinne paikalleen, joku toinen ei.