VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Golf IV (97–03) => Aiheen aloitti: Kosla - 06.05.20 - klo:13:01

Otsikko: Sulakerasian sulaminen
Kirjoitti: Kosla - 06.05.20 - klo:13:01
Morjesta, sellasta lähen kyselee ku tykkää toi auto polttaa tota sulakerasiaa akunpäältä. 2 kertaa nyt menny 4kk sisää (ks kuva) kuntoo. Eilen kotipihas auto tyhjäkäynnillä ihmettelin ku auto "nykäs" ja jännitteet tippu samantien ja hetki sen jälkee kaikki valot syttyy mittaristoo.
(https://i.ibb.co/kHLQqGC/golf2.jpg) (https://ibb.co/smTysgY)

(https://i.ibb.co/cgM8ptV/golf1.jpg) (https://ibb.co/X2N5dpM)
Otsikko: Vs: Sulakerasian sulaminen
Kirjoitti: Kosla - 06.05.20 - klo:15:50
                                                                                                                             EDIT!!

Jäi näköjää puolet viestistä johonki bittiavaruuteen. Elikkäs laturiin varmaan liitännäinen vika, vaihoin sulakerasian tosissaa muutaman kuukauden sisällä ja toimi taas täydellisesti, ja nyt yhtäkkiä tiputti taas jännitteet ja rasia suli muodottomaksi, samalla johtosarja otti itteensä. Onko kenelläkään käynyt vastaavaa tai tietääkö että mikä aiheuttaisi kyseisen ongelman.
Otsikko: Vs: Sulakerasian sulaminen
Kirjoitti: o.b. - 06.05.20 - klo:16:43
Sun pitää vaihtaa/korjata se laturilta tuleva johto. Selkeästi huono kontakti, liitin kuumenee ja sulattaa sulakerasian ???
Otsikko: Vs: Sulakerasian sulaminen
Kirjoitti: Kosla - 06.05.20 - klo:17:27
Noniin vähä aattelin että lähtee siitä liikenteesee ja sit jos jatkuu kärähtäminen ni tutkii sitte laturit ja jännitteensäätimet yms. Kiitoksia
Otsikko: Vs: Sulakerasian sulaminen
Kirjoitti: Rizhto - 07.05.20 - klo:22:47
Laturin ja boxin välinen kaapeli vaihtoon. Mulla meinas palaa toissa talvena koko auto. Tee oikeilla puristusliitoksilla ne kaapelikengät, että tulee kunnon kontaktit.
Otsikko: Vs: Sulakerasian sulaminen
Kirjoitti: jarnox - 10.07.20 - klo:19:23
Hei. Misthän tuollaisen sulakerasian voisi tilata? Itsellä sama homma on näköjään kärähtynyt..
Otsikko: Vs: Sulakerasian sulaminen
Kirjoitti: o.b. - 10.07.20 - klo:20:57
Romikset on noita pullollaan. Tai etsi nettivaraosa.com:sta joku purettava auto ja kilauta kaverille.
Otsikko: Vs: Sulakerasian sulaminen
Kirjoitti: Sepittäjä - 19.07.20 - klo:08:29
Mullakin taitaa olla yksi " uutta vastaava " rasia hyllyssä. Jos et vielä löytänyt, niin laita vaikka yv:tä,niin katsotaan.