Moi. Jettan lasinpyyhkijöissä semmoistä vikaa että viimeviikon keskiviikkona vaimo tuli töistä ja sanoi että pyyhkijät ei toimi. Avasin moottoritilassa olevan sulakerasian ja palanutta sulaketta en löytänyt mutta kun nostelin muutamia sulakkeita ylös niin kas kummaa pyyhkijät pyyhkäisivät omia aikojaan kerran. Laitoin pellin kiinni ja pyyhkijät toimi taas normaalisti. Torstaina pyyhkijä eivät taas toimineet. auto oli perjantaina merkkilikkeessä tutkittavana ja tuomio oli, uusi lasinpyyhkijänmoottori+vivusto+joku rele. hintaa tälle lystille suunnittelivat yli 600 euroa. Asentaja ei ollut purkanut mitään vaan oli todennut kopauttamalla pyyhkijänmoottoria että se on menossa sököksi, ehkä hiilet. en tiedä oliko ollut missään testerissä kiinni kummemmin. Vivusto pitäisi kuulemma vaihtaa kun uuteen moottoriin ei käy vanhat, paikoillaan olevat vivustot. en vielä suostunut moiseen operaatioon.
Neuvoisitteko viisaammat miten tämän homman saisi hiukan edukkaammin tehtyä kuin yllä kuvailin. Eräs autosähkömies kurkkasi pyyhkijänmoottoria ja sanoi että se ei ole purettavissa eli hiiliä ei saa vaihdettua.
Pyyhkijät on toimineet nyt perjantaista lähtien normaalisti.
T. Jari
Hei!
Minulla omassa Jetassani (-12) vastaavaa häikkää. Käytin autoa ei-merkkihuollossa ja oikein mitään vikaa ei löytynyt. Pyyhkijät toimivat välillä pitkäänkin (esim. nyt viikon) mutta välillä eivät.
Saikohan nimimerkki jarppat oman ongelmansa selvitettyä vai pitikö tuo susikallis remppa tehdä?
Sellainen piirre tässä viassa on, että jos pyyhkijät alkavat kun auton käynnistää, niin eivät väsähdä kesken ajon ja päinvastoin: jos eivät toimi käynnistettäessä, eivät ala ajon aikanakaan koskaan toimia.
Mulla jumitti pyyhkijät 2012 Jetassa. Vivusto oli jumissa mutama vuosi sitten ja ostin purkuosana "uuden". Sittemmin toiminut hyvin.
Vanhemman mallin moottoria on vielä saatavilla tarvikkeena osanumeroilla 5C6955113A tai 5C7955113D.
Uuden mallinen moottori on 5C7955113E ja se vaatii kaverikseen vivuston 5C7955601B ja laakeriholkit 3C0998754. Noiden yhteishinta huitelee 550â,¬ nurkilla.
Sanon oman kokemuksen perusteella että ennen kuin alkaa uutta palikkaa laittamaan kovin paljoa kannattaa varmistua ettei LIN-väylän paukkulanka ole poikki. Varsin yleinen vaiva tämän mallisukupolven autoissa.