VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Polo 9N/9N3 (02-09) => Aiheen aloitti: bingo9494 - 24.10.19 - klo:13:22

Otsikko: Ohjaustehostim vika
Kirjoitti: bingo9494 - 24.10.19 - klo:13:22
Moikka,

,,idin Polon ohjaustehostin viotellut. Pääasiallisesti ei toimi ollenkaan ja näyttää valoa, mutta yhtenä päivänä oli jopa 10km yhtäkkiä toiminut. Vikakoodiksi antaa ”01309 - power steering control module (J500)”.
Ross tech wikistä katsoin, mitä vikakoodi voisi tarkoittaa, mutta näytti vähän sille että se voi olla mitä vaan :D
Jos nyt lähetään tätä purkamaan niin antaako viallisesta pumpusta eri vikakoodin niin saisi sen suljettua pois? 
Uskon, että tämä on joku johtovika kerran ei boxi saa yhteyttä. Onkos kellään tietoa, missä ylipäätään tollanen power steering control module sijaitsee ja kokemusta tähän ongelmaan? Kiitos vastauksista etukäteen :)
Otsikko: Vs: Ohjaustehostim vika
Kirjoitti: bingo9494 - 24.10.19 - klo:15:12
Lisäyksenä vielä. Englantilaisilta foorumeilta sain sen verran ainakin selvitettyä, että ohjausanturit ainakin näyttää oman vikakoodinsa eli ne voi tässä pois sulkea. Oudointa, mikä nyt hämmentää on tuo moduuli boxi. Yhdellä ukolla englannin foorumilla oli antanut saman vikakoodin ja korjaantunut ohjaustehostimen pumpun vaihdolla?.. Luulisi, että antaisi pumpulle oman vikakoodin vai sijaitseeko tuo moduuli boxi pumpun yhteydessä yms?
Ei viitsisi kaikkia johtoja käydä turhaan läpi, mutta ei viitsisi turhaan 230, pumppuakaan ostaa rakkaalle äidille :D
Otsikko: Vs: Ohjaustehostim vika
Kirjoitti: juppep - 24.10.19 - klo:16:25
Tehostin on muistaakseni siinä kuskien renkaan etupuolella, täyttökorkki näkyy konehuoneen puolella ja pumppu + ohjainlaite on samassa osassa, ohjausvaihteen anturi oli erillinen osa.
Lähtisin sulakkeista (halkeaa vanhuuttaan) ja tuon jälkeen johtosarjan tarkistus ja lopulta pumpun vaihto.
Sinne pumpulle ei mene kuin sähköä + can-väylä ja eipä olisi ensimmäinen pumppu, jossa sisälle päässyt vesi olisi tehnyt tuhojaan ohjaimen piirilevylle.
Otsikko: Vs: Ohjaustehostim vika
Kirjoitti: bingo9494 - 24.10.19 - klo:16:34
Lainaus käyttäjältä: juppep - 24.10.19 - klo:16:25
Tehostin on muistaakseni siinä kuskien renkaan etupuolella, täyttökorkki näkyy konehuoneen puolella ja pumppu + ohjainlaite on samassa osassa, ohjausvaihteen anturi oli erillinen osa.
Lähtisin sulakkeista (halkeaa vanhuuttaan) ja tuon jälkeen johtosarjan tarkistus ja lopulta pumpun vaihto.
Sinne pumpulle ei mene kuin sähköä + can-väylä ja eipä olisi ensimmäinen pumppu, jossa sisälle päässyt vesi olisi tehnyt tuhojaan ohjaimen piirilevylle.

Juu tuon verran itsekkin tänään saanut selviteltyä, kiitos vastauksesta. Tutulta korjaamolta saatiin sähkärille varattua aika 4.11. Hän saa katsoa johdot läpi, mistä velottaa vaan satkun verran niin halvempaa aloittaa sillä. Sulakkeet katon vielä ennen, ettei vaan olis niin tyhmä juttu. 
Sen verran näistä lueskellut, että aika paljon näitä ohjaustehostin ongelmia Poloissa.
Otsikko: Vs: Ohjaustehostim vika
Kirjoitti: bingo9494 - 07.11.19 - klo:20:37
Moikka taas! Noniin vika löyty ja korjattu eli, jos joku muukin painii samanlaisen vian kanssa niin kannattaa lähteä liikkeelle sulakkeista.
Ohjaustehostimen oire oli siis ohjaustehostimen valon palaminen ja ohjaus jäykistyi. Satunnaisesti ohjaus kerran toimi yhtäkkiä 10km matkan, mutta sen jälkeen ei enään toiminut. Vikakoodiksi sanoi, ettei moduuli boxi saa yhteyttä ja netistä luettuna ehdotettiin pumppu tai johtovikaa.
Eipä ollut kumpikaan. Sähkömies kävi johdot ja sulakkeet läpi ja syyllinen löytyi akun päällä olevasta sulake boxista. Yksi pääsulakkeists oli palanut ja ainoa oire koko autossa oli ohjaustehostimen tippuminen. Kuulemma ohjaustehostin tarvii niin paljon virtaa, että kyseisen sulakkeen palaminen tämän lopettaa toimimasta. 
Eli jatkossa kannattaa ekana tarkistaa konehuoneen sulakkeet. Matkustamon sulake rasiassa ei mitään ohjaustehostimeen liittyvää ole.
Otsikko: Vs: Ohjaustehostim vika
Kirjoitti: o.b. - 07.11.19 - klo:21:56
Tuossa ilmeisesti sähköinen ohjaustehostin? Sille on yleensä 80A sulake moottoritilan sulake/releboxin etureunassa. Veikkaukseni on toinen sulake vasemmalta, ensimmäinen on laturille. Näin ainakin 3C passateissa ja 5-koppaisessa Golf:ssa. Poloista ei kokemusta tosin.
Otsikko: Vs: Ohjaustehostim vika
Kirjoitti: Polopapparainen - 04.04.21 - klo:11:01
Terve, onko vielä jotain kikkaa mitä poropeukalo voisi kokeilla ? Tsekkastu sulake 7. (7,5A) sisältä ja akun päällä olevat sulakkeet. Kaikkien läpi näyttäisi äänitesterin mukaan virta kulkevan.
Auto oli seisonnasss 3kk ja akku tsippasi sinä aikana. Vaihdoin akun, ja merkkivalo jäi päälle. Eikä auton alla mitään lätäkköä, että tehostenesteet olisi valuneet ulos. Onko jotain relettä mitä voisi vielä helposti pääsiäisen aikana tutkasta, ennen kuin varailee huoltoaikaa. Vai pitääkö kokeilla pitempää testiajo lenkkiä ? Täyttösäiliö näyttäisi olevan hankalasti akun alla.
Auto siis Polo 2007- diesel