Ajattelin kysyä millaisia kokemuksia kyseisestä 4Motion gofista 1.6 TDI koneella porukallla täällä on? Autolla olisi ajettu noin 150tkm ja mikäli esim kaksoismassavauhtipyörää ei ole vaihdettu uskaltaako sellaisen ostaa ??? Tuo neliveto kuitenkin houkuttelisi kun talvi on tulossa ja hinnat ei ole kovin korkeita noilla golfeilla.. Mitä kannattaa ottaa huomioon jos tuollaiseen autoon sortuu?
Egr on tyyppivikana näissä moteissa. Haldexin öljyt olisi hyvä vaihtaa säännöllisesti ja samalla putsata/vaihtaa sihti, jos sellanen on. Nelivedosta en ole varma, mutta etuvetoisissa 1.6tdi -10 on kaksoismassa ja -11 kova.
Joo toki haldexin öljyn vaihtoa täytyy olla tehtynä, millanen öljynvaihto väli tuossa haldexissa muuten on? Ja tosiaan olisikohan vm 11 tai uudempi sitten parempi jos ei olis kaksoismassaa mikäli siis tollasessa 10 vm nelikossa on kaksoismassa..
Juu -11 lähtien on parempi kytkimen osalta, jos oletus on tuo. Haldexin öljynvaihtoväli taitaa olla 60tkm. Octavioissa ambition varusteissa tipahti puoliautomaattinen ilmastointi manuaaliseksi -11. En tiedä oliko samoin golffeissa.
Onkohan noissa uudemmissa sitten kiinteä vauhtipyörä kaksoismassavp:n tilalla vak paranneltu vertio kaksoismassasta, on nähtävästi silti ollu noissa uudemmissakin jotain kytkin ongelmia ???
Mutsilla oli tuollainen 1.6 TDI 4motion 2011-2013 enkä voi suositella oikein millään tapaa. Janoinen kombinaatio joka ei kulje yhtään mihinkään - sillä on siis ihan kaupunkiajossakin jaloissa ja maantiellä on turhaa kuvitellakaan ohittavansa rekkoja. Haldex korkkasi n. 60tkm ajosuoritteella ja EGR ehti myös lähteä vaihtoon 80tkm aikana, tarkkaa ajankohtaa en muista. Kyseinen tapaus ei myöskään lähtenyt käyntiin -20c kylmemmällä kelillä ilman ahkeraa Webastointia. Taisipa tuota yhdistelmää tälläkin foorumilla aikoinaan joku luonnehtia "hengenvaarallisen tehottomaksi" eikä se kerännyt (uutenakaan) kovin paljoa ylistyspuheita missään. Lukuisista omistetuista VAGineista tuo oli kyllä niin ominaisuuksiltaan kuin luotettavuudeltaan melkoinen pohjanoteeraus. Suosittelen jättämään väliin ja tutkailemaan mieluummin 2.0 TDI 4motioneja.
Kyselinki tuossa jo vähän että mikäli tuollasen 1.6 tdi hommaa nii nähtävästi kannattaa egr tulpata ja laittaa softa sisään niin saa ihan mukavasti potkua lisää. Noin 550e kustantais niin ei ehkä paha olis tollanen heti teettää mikäli tollasen ostaa.