Omassa passatissa vakionopeusäädin ei hiljennä (jarruta/moottorijarruta) pidä pienessäkään alamäessä säädettyä nopeutta, onko tämä vika vaiko ominaisuus? Ihan sama onko vakkari säädetty mihin km/h tahansa.
Pystyykö vcds:llä vaikuttamaan asiaan?
Autona 2012 mallinen 1.4 tsi ecofuel.
Ominaisuus. Ainakin omissani (B6 ja B8).
Jarruttaa vain jos on adaptivinen cruise (ACC). Sen jarrutuksen voi alamäessä välttää jos painaa kaasupoljinta pikkusen.
ACC on jälkiasennettavissa ainakin B6 ja B7 passatteihin. Alta tonnilla sen saa kun käyttää käytettyjä osia ja itse asentelee.
Tuossa hauskaa luettavaa repomiehen B6 projektista:
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=22812.0 (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=22812.0)
Normaali vakkari ei toki jarruta, mutta kyllähän se kaasun tiputtaa pois (eli moottori jarruttaa) jos nopeus ylittää annetun arvon. Toki voi olla että pieni 1.4tsi ei jaksa ihan hirveästi jarruttaa ison auton menoa. 2.0 TDI:n kanssa ongelmaa ilmenee vasta aika jyrkässä alamäessä.