Onko porukka onnistunut ohittamaan jollain kurilla tuota ajonesto järjestelmään ? toisella avaimella auto ei pysy käynnissä ja toinen avain on niin kulunut että sillä ei meinaa saada autoa käyntiin lähtemään. Onhan sen uuden avaimen teettäminenkin mahdollista mutta ilmeisesti aika arvokasta niin sillä kyselen jos jollain olisi konsti ajonestojärjestelmään. Auto siis vw polo classic -98.
Avainsuutari kopioi tai vaihtaa ajoneston sirun vanhasta avaimesta uuteen, ei montaa kymppiä maksa tuon ikäiseen.
Jos uusi avain ei auta, voi vika olla ajoneston lukupuolassa
Kyseessä ei taida olla flippiavain vaan perus jäätelötikku? Mahtaakohan sieltä saada sitä sirua ehjänä ulos jos kuoret avaisi. Harrastaja pystyy toki sopeuttamaan tuon hukkuneen avaimen takaisin järjestelmään, mutta löytyykö sellainen henkilö tämän foorumin kautta on toinen asia.
Joo ihan perus jäätelötikku avaimesta on kyse. Ite en uskalla lähtee avainta purkamaan kun sitten ei jää yhtään toimivaa avainta jälelle..
Vaimon ex polo classickiin tilasin linkkariavaimet ebaystä.
"Suutari" työsti avainosat.
Vanhat tikkarimalliset auki ja sirut vaihtaen uusiin, oli helppo homma.
Se tikkariavaimen muoviosa halkeaa keskeltä.
Muistaakseni pienellä talttapääruuvarilla ne nitkuttelin auki.