VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Skoda => Octavia III (13-19) => Aiheen aloitti: Unkarilaien - 03.05.19 - klo:19:16

Otsikko: Octavia 4x4 maavaran nosto. Onko kokemusta?
Kirjoitti: Unkarilaien - 03.05.19 - klo:19:16
Hei, onko kellään kokemusta III octavia 1.6tdi 4x4:n maavaran nostamisesta? Ajattelin nostaa 3-4cm. Onnistuuko se jousien vaihdolla vai pitääkö iskaritkin vaihtaa? Wetterillä on se huonon tien paketti, mutta se antaa vain +2cm ja maksaa yli tonnin.
Otsikko: Vs: Octavia 4x4 maavaran nosto. Onko kokemusta?
Kirjoitti: Suberb 2012 - 03.05.19 - klo:19:51
Maavara kasvaa kahdella konstilla, pidentämällä jousia tai suurentamalla renkaita. Molemmissa on rajansa. Näissä katuautoissa ei ole kauheasti varoja pidentää jousia, ilman että vetarit/kardaani jää lyhyeksi tai niiden kulmat tulee liian jyrkiksi -> ei kestä murrokset ynnä muut nivelet.
Renkaita suurentamalla saa lisää ehkä jonkun sentin.
Molemmissa tapauksissa lisäys on luokkaa kosmeettinen...

Paras vaihtoehto puronvarteen menemiseen on oikea maastoauto ;)
Otsikko: Vs: Octavia 4x4 maavaran nosto. Onko kokemusta?
Kirjoitti: Unkarilaien - 03.05.19 - klo:20:07
Ehkä maavaraa oli väärää sanaa? Voiko sen korkeutta nostaa jotenkin?
Otsikko: Vs: Octavia 4x4 maavaran nosto. Onko kokemusta?
Kirjoitti: Jultsu - 03.05.19 - klo:21:21
Renkaiden halkaisijaa muuttaen onnistuu jopa 25mm korkeuden muutos, mutta moottori ja taloudellisuus ei tykkää tuosta. Jouset voi tulla halvemmaksi, mutta ongelmana noissa on mahdollinen iskarien pohjaus ulosjoustoissa. Jousilla korkeuden muuttaminen on kuitenkin parempi vaihtoehto.
Otsikko: Vs: Octavia 4x4 maavaran nosto. Onko kokemusta?
Kirjoitti: risulasi - 07.05.19 - klo:11:53
Tässä 20mm korotettu Scout 215x65x16 A/T renkailla :)
Auto ei ole tasaisella alustalla vaan loivassa ylämäessä.
(https://i.ibb.co/K2sHBvV/skoda.jpg) (https://ibb.co/0C931bY)