VAGarena.fi

Tekniikka => Elektroniikka => Hifi ja multimedia => Aiheen aloitti: RMR - 20.04.19 - klo:13:40

Otsikko: Octavia II -06, sähköjen kanssa outoo ilmiöö
Kirjoitti: RMR - 20.04.19 - klo:13:40
Morjens taas vähän pitemmän tauon jälkeen!

Pistänpä aluks vähän alustusta tälle uudelle viestiketjulle:

http://www.vagarena.fi/index.php?topic=39565.msg639780#msg639780 (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=39565.msg639780#msg639780)

'Asennus ittessään meni ihan ok ja saatiin Kenwoodin 2DINninen soitin paikoilleen. Soitin pelaa muuten mallikkaasti, mutta pientä eroa vanhan ja uuden soittimen käyttäytymisessä ilmeni. Eli auton oman alkuperäisen soittimen kanssa sai kääntää virta-avaimesta virrat nollille, jolloin ajovalot ja puhaltimet sun muut sammuivat, mutta soitin sai vielä virran. Soitin sammui vasta, kun avaimet poisti virtalukosta. Uuden soittimen kanssa kun kääntää virrat nolliin, soitin soi ehkä kymmenisen sekuntia ja sammuu. Hetken päästä soitin käynnistyy taas uudelleen sammuakseen kohta jälleen. Jos soitinta haluaa soittaa auton ollessa sammuksissa, täytyy jättää ajovalot, puhaltimen ja muut päälle. Eli isosta jutusta ei liene kyse.'

Eli tossa yllä linkkiä vanhempaan viestiketjuun, jossa kyselin soittimen vaihdon yhteydessä ilmaantuneista sähköihin liittyvistä ilmiöistä. Linkin alla myös osa tekstistä linkin takaa.

Nyt tossa tovi sitten ilmeni seuraavanlainen ongelma, josta ekana tuli mieleen, voisiko liittyä jollain tapaa soittimen vaihtoon. Eli parkitin ja sammutin auton. Jätin avaimet kuitenkin virtapesään, kääntäen ne valmiuteen starttausta varten, koska halusin hetken pysähdyksen ajan kuunnella vielä musiikkia. Soittimen vaihdon jälkeen kun ei soittimessa siis pysy virta kuin hetken, kuten ylle linkkaamasta vanhemmasta ketjustakin pitäisi selvitä.

Eli auto sammuksissa, virta-avain starttausvalmiudessa, musiikki soi ja odottelin hetken. Piti lähteä jatkamaan matkaa ja startata autoa, kun virta-avainta kääntäessä startti mouraisi hädin tuskin kuin akku olisi tyhjännyt, eikä siis kone käynnistynyt. Koitin uudestaan, jolloin sama mouraisu, mutta jollain ihmeellä auto kuitenkin starttasi. Starttauksen yhteydessä kuitenkin trippimittarin lukema ja auton kello nollaantuivat. Soittimen oma kello, tai muut laskurit eivät kuitenkaan nollaantuneet. Samassa syttyi mittaritauluun ohjaustehostimen merkkivalo. Odottelin hetken ja päätin kokeilla lähteä liikkeelle, jolloin ohjaustehostimen merkkivalo sammui ja pääsin jatkamaan matkaa. Kotiin päästyäni testasin vielä startata autoa sammutuksen jälkeen ja kaikki toimi taas normaalisti. Ainoina indikaatioina jäi siis päälle vaan nuo trippimittarin ja auton kellon nollaukset.

Jotenkin itselle jäi semmoinen kuva, että tuo koko kommervenkki olisi johtunut uudesta soittimesta ja joko sen johdotuksista, tai CAN-väyläohjaimesta tms. Ei kellekään olisi sattunut joskus käymään vastaavaa? En toista kertaa uskalla kyllä jättää parkituksen aikana soitinta soimaan, vaan nappaan kiltisti avaimet virtalukosta auton sammutuksen jälkeen. Ellei tolle nyt löydy jotain selkeää selitystä. Tuosta uudesta soittimesta ja CAN-väylään liittyvistä ongelmista kysyin soittimen myyneestä liikkeestä ja he vannottivat remeleiden olevan autoon sopivat. Täytynee heihinkin ottaa uudemman kerran yhteyksiä asian tiimoilta...

Kiitos vertaistuesta ja mahdollisista vastauksista!
Otsikko: Vs: Octavia II -06, sähköjen kanssa outoo ilmiöö
Kirjoitti: mfroberg - 20.04.19 - klo:14:30
Itse aloittaisin tutkimalla akun kun noin oudosti käyttäytyy sähköt, jännitemittaukseen ei montaa sekuntia mene.
Otsikko: Vs: Octavia II -06, sähköjen kanssa outoo ilmiöö
Kirjoitti: Enhancer - 24.04.19 - klo:12:37
Ensinnäkin, soittimen johtosarjassa on yleensä punainen ja keltainen johto joista toiseen tulee jatkuva ja toiseen ohjattu virta. Ne pitää VAG-tuotteissa kääntää ristiin, jolloin tuo soittimen käynnistys ja sammutus toimii niinkuin pitääkin.

Itsellä ei tästä kokemusta ole, mutta ymmärtääkseni väyläautoon tarvitsee joskus radio vaihtaessa palikan, joka sallii auton väylän mennä nukkumaan oikein vaikka radio olisikin vaihdettu. Tuo akun tyhjeneminen voisi johtua tästä, eli väylä ei toimi oikein.

Alkuun kuitenkin virtajohdot oikein päin.
Otsikko: Vs: Octavia II -06, sähköjen kanssa outoo ilmiöö
Kirjoitti: M_M - 24.04.19 - klo:12:44
Lainaus käyttäjältä: Enhancer - 24.04.19 - klo:12:37
Ensinnäkin, soittimen johtosarjassa on yleensä punainen ja keltainen johto joista toiseen tulee jatkuva ja toiseen ohjattu virta. Ne pitää VAG-tuotteissa kääntää ristiin, jolloin tuo soittimen käynnistys ja sammutus toimii niinkuin pitääkin.

Tämä on aivan totta, mutta ei taida enää päteä tähän autoon jossa soittimen päällekytkentää tosiaan ohjataan väylän kautta. Soittimelle ei tule herätevirtajohtoa erikseen, vain jatkuva virta ja väylä (ja tietysti kaikenlaista muutakin joka ei kuitenkaan liity sen käynnistymiseen).

Aloitusviestissä kuvatut oireet soittimen käynnistymisestä ja sammumisesta viittaavat siihen, että tämä väyläsovitin joka onkii väylästä herätetiedon, on joku halpa ja huono malli. Kokemusta on vastaavasta, radio käynnistyi aina kun väylällä jotain vaan liikkui ja sammui sitten kun sammui. Hylkäsin halvan johtosarjan ja ostin sitten sen kalliimman (hyvän) jolla soitin alkoi taas toimia kuten sen kuuluukin, sammuen kiltisti kun avaimen poistaa virtalukosta.

Se on sitten asia erikseen, mistä nuo starttausongelmat johtuvat. Mahdollisesti huonosta akusta, jonka on tietysti voinut tämä uusi soitinkytkentäkin pilata, jos soitin soittelee itsekseen auton ollessa parkissa jossakin.