Eli ongelma on että apukuskin puolen kaukovalo näyttää liian paljon vasemmalle. Umpio on ihan varmasti paikallaan ja lyhyet (xenon) on ihan jees. Korkeussäätö tolle löytyy mutta ite en löytäny sivusuunnassa mitään säätöä...🤔
Auto on Octavia II
Saatan kysyä tyhmiä, mutta onhan ohjekirja luettu ja sieltä ei muka löydy mitään mainintaa valojen säätämisestä?
Lainaus käyttäjältä: Tono - 09.12.18 - klo:21:49
Eli ongelma on että apukuskin puolen kaukovalo näyttää liian paljon vasemmalle. Umpio on ihan varmasti paikallaan ja lyhyet (xenon) on ihan jees. Korkeussäätö tolle löytyy mutta ite en löytäny sivusuunnassa mitään säätöä...🤔
Auto on Octavia II
No miten vaikea on kirjoittaa Googlen - Octavia II headlights angle adjustment...
No pistä ksuukki linkki jos löytyy noin helposti 😎
Taitaa olla tekemätön paikka.
Pikainen google antaa vain 3 säätöruuvia samoin kuin Ocu2 FL malliin.
Lyhyen säätöön on korkeus ja sivusiirto (xenon) ja pitkälle pelkkä korkeus.
Nämä vähän aiheeseen viittaa, kuvat jo häipyneet jonnekin.
https://www.briskoda.net/forums/topic/262934-headlight-full-beam-adjustment/ (https://www.briskoda.net/forums/topic/262934-headlight-full-beam-adjustment/)
https://www.briskoda.net/forums/topic/261928-headlamp-allignment/ (https://www.briskoda.net/forums/topic/261928-headlamp-allignment/)
Olihan polttimo kunnolla? Joskus ne menee epämääräisessä asennossa paikalleen jolloin valokuvio on vinksallaan outoon suuntaan.
Ocu2FL pitkät valot on muutenkin semmoiset ettei kesää tule vaikka mikä poltin on paikallaan, minulla oli aikanaan eniten ongelmaa kun vasen valo ei valaissut tarpeeksi vasemmalle, jäi metsän reuna täysin mustaksi. Lisäpitkää kehiin jos pimeällä paljon ajaa.
Google kuvahaku näyttää kaikkien säätöruuvien sijainnin.