VAGarena.fi

Tekniikka => Elektroniikka => Hifi ja multimedia => Aiheen aloitti: dexu - 28.01.11 - klo:12:25

Otsikko: Pioneer AVIC F9210BT
Kirjoitti: dexu - 28.01.11 - klo:12:25
Ajattelin laittaa tällaisesta radiosysteemistä topicin.
Kuitenkin joku sellaisen vielä Skodaan tuuppaa.  ;D

Pioneer AVIC F9210BT im Skoda Superb (http://www.youtube.com/watch?v=oCnAQEhN0lU#ws)
http://www.pioneer.eu/uk/products/25/111/241/AVIC-F9210BT/specs.html (http://www.pioneer.eu/uk/products/25/111/241/AVIC-F9210BT/specs.html)


Näyttää hyvältä. Ei muuta kuin keskustelut pystyyn.
Otsikko: Vs: Pioneer AVIC F9210BT
Kirjoitti: mabe - 28.01.11 - klo:13:05
Ainakin ihan pelkistetyn näköinen on tuo mankka.
Eli ei välttämättä herätä niin helposti varasteluhalua kuin jotkut enemmän blingblinglaitteet.

Videolla häiritsi nappien värit ja varsinkin niiden kirkkaus, mutta speksien mukaan sävy on säädettävissä.

Hintahan on kohtuullisen kova kuitenkin kun vertaa ebayn vakiosoittimiin (jotka mahdollisesti varastettuja). 1500e näytti tuolla autoviihde-sivulla olevan joku perushinta.

Mainokselle näyttävä esittely tuossa: http://www.autoviihde.com/Autoviihde-Verkkokauppa/Autosoittimet/DVD-Multimediasoittimet/Pioneer/Pioneer-AVIC-F9210BT.html (http://www.autoviihde.com/Autoviihde-Verkkokauppa/Autosoittimet/DVD-Multimediasoittimet/Pioneer/Pioneer-AVIC-F9210BT.html)

Linkki on kotimaiseenkin kieleen tuosta pioneerin sivusta, samat datat näyttäisi olevan. http://www.pioneer.eu/fi/products/25/111/241/AVIC-F9210BT/index.html (http://www.pioneer.eu/fi/products/25/111/241/AVIC-F9210BT/index.html)

edit.. eikös tämän voisi siirtää jonnekin yleisemmälle osastolle.. Koskee kuitenkin muitakin malleja kuin superbia.
Otsikko: Vs: Pioneer AVIC F9210BT
Kirjoitti: dexu - 28.01.11 - klo:13:19
Toki tämän voi siirtää Elektroniikka osastolle.
Otsikko: Vs: Pioneer AVIC F9210BT
Kirjoitti: ePa - 29.01.11 - klo:23:06
Lainaus käyttäjältä: mabe - 28.01.11 - klo:13:05Hintahan on kohtuullisen kova kuitenkin kun vertaa ebayn vakiosoittimiin (jotka mahdollisesti varastettuja). 1500e näytti tuolla autoviihde-sivulla olevan joku perushinta.

Pikaisella selaamisella hinta tipahti jo alle tonnin (http://cgi.ebay.de/PIONEER-AVIC-F9210BT-Multimedia-Navigation-NEU-OVP-/360339409119?pt=Technik_Auto_Hi_Fi_Navigation_Einbau_Navigationssysteme&hash=item53e5e708df). Todennäköisesti postittelee myös Suomeen vaikka ei ole mainittuna.

Mutta tuon ulkonäkö jotenkin tökkii silmään, en tosin osaa perustella mikä siinä vastustaa. Zenecci on imho paremman näköinen = ~astaava kuin oem.

Saakos tuohon Pinohiireen vakio pysäköintitutkat ja ilmastoinnin ym vakiossa olevat featuret näytille?
Otsikko: Vs: Pioneer AVIC F9210BT
Kirjoitti: skk - 29.01.11 - klo:23:25
Fordissa ollut keväästä tuo vastaava grammari. Toimivuus hyvä, mutta Pioneerin CAN sovitin on vajavainen, ainoastaan rattikake toimii fjuurdissa. Eli parkkitutkat sun muut ei varmaan toimi vageissakaan..

Macrom/Caska koneissa integrointi toimii, mutta soittimien muu toimivuus ei oikein vakuuttanut.
Otsikko: Vs: Pioneer AVIC F9210BT
Kirjoitti: Lanttu42 - 02.02.11 - klo:20:30
En tiedä VV-Auton osaamisesta tai miten suuri oli Rikkinäinen-Puhelin efekti kun juttelin asiasta Minä-Myyjä-Asentaja akselilla, mutta ainakin minulle väittivät tuon kyseisen Pioneerin ja 320BT mallin olevan aika vajavaisia kaikin puolin Polossani. Parkkitutka, himmennys, lämpötilanäyttö yms., jäisi pois käytöstä. Eli käytännössä lopputulos jättäisi ainakin itseni hieman kylmäksi. Saisin paremman äänentoiston ehkä, mutta menettäisin joitain mukavuuksia.

Otsikko: Vs: Pioneer AVIC F9210BT
Kirjoitti: Lanttu42 - 14.02.11 - klo:11:11
Mä aion asennuttaa tuon 3210BT:n Poloon. Sain paljon parempaa tekstiä SK Autosoundilta kuin VV-Autosta. VV-Auto (Herttoniemi) jopa myönsi keskustelun aikana, ettei ole stereovaihtoja tehnyt juuri lainkaan ja kokemus on siltä osin hieman heikko. Asennuskustannuksetkin olivat ihan eri tasolla noilla stereoasennuspaikoissa.

Kunhan saan sen ostettua ja asennettua, niin annan tänne varmasti kokemuksia asiasta.

(Itselläni ei ole paljoa menettävää. Ei parkkitutkaa yms yms. Haluan vain iphonen kiinni sterkkoihin :D )
Otsikko: Vs: Pioneer AVIC F9210BT
Kirjoitti: Late - 14.02.11 - klo:12:12
Aika kauhean näköinen soitin liian pelkistetty.. parempia löytyy..Orkis aina parempi.  No mutta kaikilla oma mielipide asiasta...
Toivottavasti toimii CAN-väylän kanssa sitten hyvin...