UPin sisävalo on säälittävän himmeä. En ole katsonut millainen polttimo tuolla katossa on, mutta osaako joku jo sanoa, löytyisikö sinne joku kirkkaampi valonlähde, jotta näkisi laittaa turvavyön kiinni takapenkillä pimeään aikaan?
Ledejä löytyy ja saa olla vaikka Kiinasta tilattuja.
Up polttimotyypit (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=12675.0) -ketjusta näyttäisi löytyvän seuraava tieto:
Sisävalaistus
Kattovalo K12V10W
tai
Kattovalo "kattoluukulla oleviin" W5W-12V5W
Mikäli päädyt korvaamaan tuon alkuperäisen jollain ledivaihtoehdolla, kirjoittele toki siitä tänne. Saattaisi moinen päivitys kiinnostaa itseäkin.
Meidän autossa kattovalon yhteydessä myös lukuvalot, eli kolme valaisinta yhteensä. Muistaakseni ne kaikki kolme syttyy, kun ovi on auki. En tiedä näkeekö sillä takapenkkiläiset vöitänsä kiinni laittaa, mutta etupenkillä olen pärjännyt kyllä. Varmasti samanlaisen valon saa vanhempaankin malliin. Ja on mulla Citigossa Octavian kattovalo, jossa lukuvalot. Meni heittämällä paikalleen vuosimallin -7 Octavian kattovalo.