Muutin ohjainlaite 17:sta liikennemerkin tunnistuksen päälle vaikkei autossa tämmöistä ominaisuutta olekaan. Nyt kun laittaa virrat päälle tulee error:dynamic road sign display. Muutin sen pois päältä mutta errori on ja pysyy. Kirjoittaako se salaa johonkin muuhunkin ohjainlaitteeseen jotain?
Laakkonen konfiguroi muutaman ohjainlaitteen uusiksi mutta kaikkien koodaaminen olisi tullut turhan kalliiksi..
Eivät siis saaneet erroria pois.
(https://preview.ibb.co/dRgC1U/Screenshot_20180815_084803.jpg) (https://ibb.co/jqmegU)
Ei varsinaisesti liity tähän aiheeseen tämä vastaus mutta itse ostin kyseisen härpäkkeen ja ajattelin kokeilla koodata mutta en tiedä uskaltaako näiden errorien pelossa jos ei toimikkaan tai ole taitoa :o
Sama "ongelma" koskee kaikkia työkaluja, vaikka sovellus onkin helppo käyttää ei se tarkoita että auton koodaaminen olisi helppoa... Aina pitää tietää mitä tekee, vaikka sovelluksen long coding helper tarjoaa noita pikavalintoja ei se tarkoita että autossa vastaava ominaisuus toimisi.
Googlesta ensimmäisen osuma ohjaa ODB11 foorumille, eli joku muukin on kokeillut samaa:
http://forum.obdeleven.com/thread/566/traffic-sign-assist-activation-problems (http://forum.obdeleven.com/thread/566/traffic-sign-assist-activation-problems)
Softa tekee vinon pinon muutoksia, ne pitäisi kaikki palautta tehdasasetuksiin mutta undo-nappulaa ei noissa ole... Ehkä sieltä löytyy jotain apuja kuitenkin.
Koodauksia kannattaa lähteä harjoittelemaan merkkikohtaisten foorumien/ketjujen opastuksella. Itsekin katselin liikennemerkkien tunnistuksen koodausta edellisen Cupran kohdalla mutta päätin jättää tekemättä. Siinä kun ei ollut navigaattoria niin käynnistyksessä tulee herja Traffic sign restrictred tms. Nykyisessä tuo on ihan tehtaalta, toimii miten toimii koska se luottaa navigaattorin tietokantaan enemmän kuin kameraan. Ei sen varaan voi paljon laskea.