Tervehdys,
Tuli hankittua käytettynä tuollainen vm. 2010 pikku-RS 1.4 TSI + DSG7-kombolla. Varsin toimiva ja siististi pidetty peli.
Jarrut olisi kuitenkin hyvä uusia, kun alkaa niillä ikää ja kilometrejä jo olemaan. On vaan aivan mahdotonta löytää Internetin ihmeellisestä maailmasta oikeita jarruosia, kun levyjen halkaisijat vaihtelee ja paloistakin löytyy muutamaa eri variaatiota. Löytyisikö keltään takataskusta Skodan/VW:n varaosanumeroita tarvittaville rensseleille sekä eteen että taakse?
PR-koodeista hyvä aloittaa, ne löytyvät huoltokansiosta tai varapyöräkotelosta tarrasta.
Noniin, Jos jotakuta muutakin saattaa asia joskus kiinnostaa, niin:
Etulevyt
- 288mm x 25mm, VAG-osanumero 6R0615301D (oli ennen A-päätteinen)
Etupalat
- VAG-osanumero 5K0698151
Takalevyt
- 230 x 9mm, VAG-osanumero 1J0615601H
Takapalat
- VAG-osanumero 1K0698451J
Tarvikeliikkeen katalogi myy jarrulevymittaa. Tarpeeseen kehitetty koska levyjen halkaisia vaihtelee joskus vuosimallista toiseen, varustelutasosta ja moottorin koosta puhumattakaan. Tarvikeliikkeen katalogit ja nettivaraosaselaimet eivät tiedä mitään. PR-koodi sen tosiaan kertoo, mitan lisäksi.
Merkkiliikkeestä voi hyvällä tuurilla saada tulosteen mukaan, ainakin myyvät mieluusti sopivat jarruosat.