Moi. Itellä 2007 seat leon fr. Siihen pitäis vaihtaa vetonivel ja tuli mieleen että onko jollain tietoa onko FR ja Cupra malleissa samat vetonivelet? Jos ei ole niin saako tuohon FR malliin laitettua ne Cupran vetonivelet?
Onko kellään tietoa???
On samat, ja ongelmat johtuu huonoista kumeista, jotka hapertuu ennen aikojaan. Febin ja Meylen voi olla ihan orkkiksiakin, mutta niistähän ei oikein ikinä tiedä kun viilaavat vaan numerot pois. Eli käytännössä voit saada marmorilta, kuin täältäkin ihan orkkikset eri paketissa. Itsekin vaihdatin kumin ennenkuin myin Cupran taannoin pois.
https://www.autonvaraosat24.fi/seat/leon-1p1/20048/10171/nivel-sarja (https://www.autonvaraosat24.fi/seat/leon-1p1/20048/10171/nivel-sarja)
Tosiaan tilanne se että edellinen o istaja oli vaihdattanut vetonivelen oikealle 2016 ja vasemmalle 2017. Ostin auton 2018 helmikuussa ja alkoi oikea etukulma kolisemaan 2018 kesällä. Kumi oli rikki ja siten vetari mennyt. Vasemman puolen vaihdatin myös kun se kumi oli siellä ihan ketuillaan. Elikä 2018 kesällä vaihdettu molemmille puolille. Nyt kun vaihdoin kesärenkaat alle niin pirullinen rutina vasemmalta puolelta varsinkin pienessä vauhdissa käännettäessä. Ilmeisesti vetari paskana, mutta se kumi on kyllä ehjä. Vuoden takuu noissa on mutta ei täs o mitää järkeä. miten hitossa on mahdollista tällanen?? Mulla ei ole muissa autoissa tällasia ongelmia ollut.kannattaisko tonne laittaa alkuperänen vetonivel vai mitä kannattais tehä?
Liikaa tehoa ja/tai vedätystä ratti linkussa? Itse laittaisin parasta OEM:ää. Puhtaus on puoli ruokaa, jos vetari ampuu asvat ulos niin puhdistus ennen uusien rasvojen ja kumin laittamista.