VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Passat 3B/3BG (96 - 05) => Aiheen aloitti: Johnnyvw - 14.06.18 - klo:12:05

Otsikko: Tiptronic 18158- supply voltage too low
Kirjoitti: Johnnyvw - 14.06.18 - klo:12:05
Eli -05 tdi passat tiptronic 5hp19.
Mittariston vaihdenäytössä käänteiset värit. Manuaali puoli ei toimi.
Automaatti toimii moitteetta. Otin konsolista kulissin irti ja tarkistin magneetit. Molemmat paikoillaan. Hetkellisesti vaihdekaavio palautui mutta manuaali ei edelleenkään toimi. Nyt taas taulussa käänteiset värit. Otsikon vikakoodi on aktiivisena.
Mistähän tuota lähtisi jallittamaan?
Otsikko: Vs: Tiptronic 18158- supply voltage too low
Kirjoitti: Jultsu - 14.06.18 - klo:20:02
Kurkkaa apukuskin jalkotilaan lattiaverhoilun alle miltä siellä näyttää, onko vettä ja hapettumia?
Otsikko: Vs: Tiptronic 18158- supply voltage too low
Kirjoitti: Johnnyvw - 15.06.18 - klo:13:36
Käsittääkseni tuo kojetaulun käänteiset värit vaihdekaaviossa tarkoittavat limb modea mutta silti 5 -vaihde toimii ja muutenkin pelittää hyvin pois lukien tuo manuaali puoli. Täytyy tänään ottaa boksi käteen ja tarkistaa kontakstipinnat.
Otsikko: Vs: Tiptronic 18158- supply voltage too low
Kirjoitti: Mikey - 15.06.18 - klo:16:46
Käänteinen väritys kertoo, että laatikko on vikatilassa mutta ohjainboksi on toimintakuntoinen (tai siis ainakin ECU saa siihen yhteyden).
Otsikko: Vs: Tiptronic 18158- supply voltage too low
Kirjoitti: Johnnyvw - 15.06.18 - klo:20:03
No juu. Putsailin paikkoja ja olihan tuota kosteuttakin lattia matossa mutta ei vielä boksissa.
Nyt ei enää ole ns vika tilassa (n:20 starttia). Ainoastaan tuo manuaali puoli ei toimi. Vaihtaa näyton PRND432 ja 54321 välillä ok.
Mahtaisikohan vika olla kromikehyksen alla olevassa piirilevyssä?
Otsikko: Vs: Tiptronic 18158- supply voltage too low
Kirjoitti: Jultsu - 15.06.18 - klo:20:08
Mitä vikakoodit sanoo nyt? Nollasithan vikakoodit ensin ennenkuin lukaisit ja sait tuon otsikossa olevan?
Otsikko: Vs: Tiptronic 18158- supply voltage too low
Kirjoitti: Johnnyvw - 15.06.18 - klo:20:56
Kyllä nollasin kaikki koodit ja tuo otsikon jäi jäljelle. Maxidiag millä koodit katsoin ei ole nyt saatavilla. Käänteisvärejä ei nyt ilmene. Edelleenkään ei manupuoli toimi. Oletan että kyse on ns "mekaaninen vika " joka ei ylety diagnostiikan puolelle. Tarkoitan tällä esim sitä että kepin magneetti tai ne potikat/ piirilevy eivät toimi manupuolella. Help me :o

Ps. Saa soittaakkin. Aina mukavampi jutella noin niinkuin äänen kanssa. Kirjoitetaan sitten ratkaisu tänne.

0504650121/juha