Hei, osaako joku suoriltaan sanoa, että tarvitaanko hommassa jotain erikoistyökaluja, ja onko miten hankala tehdä omalla pihalla? Paljonkohan korjaamolla menis aikaa? Siis vänkärin lokasuojan vaihto kyseessä, mutta kun puskurissa on myös nurkka katkennut, niin se pitää liimata samalla, ja varmaan vahvistaa lasikuidulla tmv. takapuolelta. Tämän vuoksi tekisin mieluummin itse.
Katsele täältä kuvia : http://fi.realoem.me/ (http://fi.realoem.me/)
Kaikki osat ovat kiinni torx-ruuveilla (on siellä pari M6 mutteriakin). Tein juuri vastaavan työn ja se on helppo ruuvit auki osat irti homma. Auto kannattaa nostaa keulasta ylös ja ottaa eturengas pois, jotta tulee paremmin työtilaa.
Täältä täydelliset ohjeet.
https://workshop-manuals.com/volkswagen/passat_sedan/l4-2.0l_turbo_(ccta)/body_and_frame/bumper/front_bumper/front_bumper_cover/fascia/system_information/service_and_repair/procedures/page_5770/
Vielä puskurin korjauksesta. Hitsasin kuumailmapuhaltimella ja PP-langalla oman kasaan. Liimaminen voi olla ongelma kun on ns. rasvaista muovia, johon liima ei tartu. Puskurimuovin hitaamisesta netti on pullolaan ohjevideoita.