VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Touareg => Aiheen aloitti: vesa.salminen - 15.04.18 - klo:13:07

Otsikko: Käytetyn 2003-2005 bensa-Touaregin hankkiminen vetoautoksi ja vähän käyttöautoks
Kirjoitti: vesa.salminen - 15.04.18 - klo:13:07
Heipp,

Perheen kakkosauto (2015 Skoda Rapid) on menossa vaihtoon kun siihen ei juuri tule kilometreja (600km/kk) mutta kaksi autoa tarvitaan kuitenkin. Sen sijaan veneen vetämistä varten (3500kg) olisi kiva olla oma auto, ettei ole aina toisten aikataulujen varassa. Eikä noi omatkaan aikataulut oikein tahdo pysyä aina suunnitellussa. Veneen vetoja tulee periaatteessa kaksi vuodessa mutta käytännössä venettä on tarve siirtää lyhyitä matkoja (alle 100km) enemmänkin ja toisaalta se olisi kiva viedä vaikka toiseen lätäkköön pariksi kesälomaviikoksi.

Eli suunnitelmissa on 2003-2005 bensa-touaregin hankinta. Ajettuja kilometrejä mieluummin alle 150tkm kuin päälle. Muutama tällainen löytyy sekä V6:lla että V8:lla. Ja ne täyttävät, ainakin paperilla, tarpeet veneen vetämiseen ja satunnaiseen muuhun ajoon. Ja puolisokin on hyväksynyt tämän korimallin  ;D

Mihin Touareg-tyyppiasioihin tulisi kiinnittää huomiota oston aikaan? Oletan tietysti että huoltokirja on olemassa ja auto on asiallisesti huollettu. Googlaamalla en löytänyt tyyppivikoja, kun jokaisessa automallissa sellaisia on niin mitähän ne bensakoneisessa Touaregissa voisivat olla? Minkä lisävarusteiden olemassaolo ja/tai kunto kannattaa erityisesti varmistaa. Onko Saksasta tuodut samalla viivalla Suomi-yksilöiden kanssa? Missä kohden bensakoneiden arvokkaimmat huollot tulevat eteen?

Muutkin (perustellut) mielipiteet ja ajatukset ja aiheesta keskustelu sopii, siihen asti varsinkin kun auto on vielä liikkeessä.

t-Vesa