1.6i automaatti
Ensimmäisellä ei käynnisty kierrokset käy 1000, mutta toisella joka kerta ja kaasupolinta ei saa painaa kertaakaan.
Tietäiskö joku missä vika?
Vikamuisti luettu? Moottorin lämpöanturi vaihdettu 3 vuoden sisään?
Sisävalon kytkin kuljettajan ovessa viallinen?
Eli voisi olla että pa linjassa ei ole normaali paine ensi startissa. Vai onko noissa nelosissa vielä toimintoa jotta pumppu käynnistyy oven avauksesta.
Mutta sittennii tuosta vikakoodien lukemisesta se kannattaa aloitta.
Lainaus käyttäjältä: roiala - 09.04.18 - klo:18:49
onko noissa nelosissa vielä toimintoa jotta pumppu käynnistyy oven avauksesta.
On juu. Itsellä ainakin kuulee kohtuullisen selkeästi pumpun huminan. -00 Bora itsellä eli kait mallisarjan alusta asti ollut.
Nyt selvis, että kun kääntää virrat päälle ja odottaa muutaman sekunnin kunnes mittarin valot sammuu niin lähtee heti käyntiin.
edelleen viittaa siihen että pumppu ei käynnisty ovikatkaisijasta...
Ja se selviää helpoiten sisävalosta. Jos sen kytkin on oviasennossa, sisävalon pitää syttyä kun kuskin ovi avataan.
Toinen helppo tapa on avata ovi kaukosäätimellä (jos on) ja heittää molemmat avaimet ;) kuskin penkille ja sulkea ovi. Puolen minuutin päästä voi tulla tänne kyselemään, miten saa ovet auki kun molemmat avaimet on sisällä lukkojen takana ;D
Ainakin TT-Audissa se mikrokytkin ottaa avaustiedon siitä pyörivästä lukitussalvasta. Jos se ei palauta kunnolla ei auto tiedä että ovi on avattu. Jos vielä ovi vähän roikkuu (väljä alasarana yleensä), ei edes vastakappale käännä salpaa tarpeeksi auki. Ja onhan niitä viallisia mikrokytkimiäkin ollut ja katkenneita johtoja saranoiden nurkilla.
Lainaus käyttäjältä: o.b. - 10.04.18 - klo:20:09
Toinen helppo tapa on avata ovi kaukosäätimellä (jos on) ja heittää molemmat avaimet ;) kuskin penkille ja sulkea ovi. Puolen minuutin päästä voi tulla tänne kyselemään, miten saa ovet auki kun molemmat avaimet on sisällä lukkojen takana ;D
Ei saatana! Nyt muuten hajosin!! ;D ;D
Todennäköisesti tarkoittaa samaa kun huutaa, kiroilee ja hakkaa päätä rattiin, niin sitten lähtee käyntiin.
Lainaus käyttäjältä: VW sport - 10.04.18 - klo:16:51
Nyt selvis, että kun kääntää virrat päälle ja odottaa muutaman sekunnin kunnes mittarin valot sammuu niin lähtee heti käyntiin.
Mulla sama tilanne ollut Bora 1,8 T vm -03 jo muutaman vuoden. Syy ei ole selvinnyt, mutta eipä tuo haittaa, kun tietää toimia juuri noin.
Auto myyty, mutta vika oli ajonestolaitteessa.
Korjautui itsekseen.
Epäilen hyvin suuresti että vika olisi ollut ajonestossa, varsinkaan jos mittaristossa ei ole kertaakaan koko aikana palanut ajoneston merkkivalo.
Kyllä vilkutti avaimen kuvaa.
Ok, tästä olisi kenties kannattanut mainita aloitusviestissä?
Huomasin vasta jälkeen päin.
Avain kuva näkyi vasta kun virrat oli päällä ja kun lähti käyntiin niin sammui.