Mulla on passat 2013 B7. Missä on vika, kun pissapojasta ei tule ainetta ulos kuin ajovaloille? Pyyhkijät edessä ja takana toimivat, mutta laseihin ei tule nestettä. Mitään ääntä ei myöskään kuulu, joten onko moottori jäässä vai mahdollisesti rikki? Miten kannattaisi tätä lähteä purkamaan?
Auto ollut eilen 12h läpimässä tallissa ja pissapoika on täynnä pelkkää -20 asteista pesunestettä. Ei auttanut asiaan 12h lämmittäminen vai oliko se liian vähän?
Mulla oli sama tilanne B7 2014 kanssa. Piti käydä resetoimassa joku ohjausyksikkö ennen kun alkoi toimimaan. Huoltoneuvojan mukaan akun irrotuskaan ei olisi auttanut.
Mikäs tähän oli ratkaisu? Optimoinnin jälkeen autossa ei tunnu pelaavan mikään, pissapoika, tupakinsytytin, manuaali pitkät (autossa on ajovaloautomatiikka), puhallin huokailee, pakkivalo ja tutkat ei toimi kun vaihteisto pakilla, napista kylläkin... ohjelmointi on tehty laturi kiinni autossa ja työllä on takuu, en vaan pääse tuonne pajalle nyt viikkoon ... virran vähyydeltä tämä tuntuu, toisaalta kun kaiveli nettiä niin vaikuttais liittyvän vahvasti yksikköön J519 Onboard power supply control unit joka on kuskin jalkatilassa sulakepesässä.
Sulakkeet on kateltu ja rele 644 toimii
Auto siis CC 2.0 125kw
Eli omalta osalta tässä oli kyseessä vcdsllä tehty koodaus central electronics boksiin, joss oli ruksattu start stop pois päältä, tämä sekoitti tuon J519 joka on tuo kyseinen ohjainlaite