VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Passat 3B/3BG (96 - 05) => Aiheen aloitti: Rahtimies - 12.07.17 - klo:20:08

Otsikko: Passat 3B ESP mekkivalo palaa
Kirjoitti: Rahtimies - 12.07.17 - klo:20:08

ESP merkkivalo palaa, eikä kytkimestä saa sitä pois???? Onko kamuilla tarjota jotain konstia sen sammuttamiseksi. Onko se oire jostain muusta??
Otsikko: Vs: Passat 3B ESP mekkivalo palaa
Kirjoitti: Jultsu - 12.07.17 - klo:21:33
Jos luistoneston valo palaa mutta ABS-valo ei, tarkoittaa se (todennäköisyysjärjestyksessä todennäköisimmästä epätodennäköisimpään) että joko:

a) rattia on käytetty irti ja laitettu vinossa takaisin tai pyöränkulmia säädelty muuten päin honkia ja asentotunnistin näyttää auton kulkevan vinossa jolloin auto saa ristiriitaista tietoa sensoreiltaan.
b) ratin spiraalin johdot on poikki
c) takapenkin alla oleva ESP DUOsensor kiihtyvyysanturi on mäsänä
d) esp-nappi on rikki

Vikakoodit lukuun VCDS:n avulla ABS-purkilta ja tuon ratin asentokulman tarkistus samalla.
Otsikko: Vs: Passat 3B ESP mekkivalo palaa
Kirjoitti: Rahtimies - 17.07.17 - klo:08:18
ESP merkkivalo sammunut, kun jarruvalokatkaisin vaihdettu. VagCom antoi vikakoodia jarruvalokatkaisijaan.