Tuli hankittua ensimmäinen Skoda Gasumin kiinteä hintaisen kaasukampanjan vuoksi.
Skoda Octavia Combi 1.4 TSI G-TEC DSG Style MY18
Väri: Quartz grey
Tilaus: 17.3.2017
Tuotanto: 23.5.2017
Liikkeessä: 14.6.2017
Luovutus: 26.6.2017
Lisävarusteet tehtaalta:
PLX Nahkainen sport-monitoimiohjauspyörä (tiptronic)
PDD Hälytin sisätilan tutkalla ja kallistusanturilla sekä KESSYâ€"avaimeton keskuslukitus
PH5 Lämmitettävä tuulilasi
WBC Dynamic-paketti
Itse laitettu:
ATS Antares (musta) 6,5x16 vanteille mukana tulleet Michelinit ja orkkis vanteille Hankookin kitkat
Led-valoja (sumuvalot ja takakontin sisävalot)
Suunnitteilla:
Lisäkaukovalot
Led-varoitusvilkut
(http://preview.ibb.co/hscQNk/20170626_220615.jpg) (http://ibb.co/caGwTQ)
picture hosting (http://fi.imgbb.com/)
Itseäni sama malli (ja jopa väri) kiinnostaa. Miltä vaikuttaa, onko pirteä, vai onko tuo pieni kone liian pieni? Lähteekö rivakasti liikkeelle?
Täällä Tampereella ei ainakaan Autokeskuksella ole kaasumallia koeajettavaksi...
Porista löytyy R-J:lta kaasuauto jos ei tee pahaa ajella tähän suuntaan.
Kiitos tiedosta.. Ehkä pitää sovittaa koeajo Helsingissä samalla, kun vie muksun Linnanmäelle..
Itse olen autoon tyytyväinen, ainut miinus on ettei GTEC DSG:hen saanut tehtaalta webastoa. Takana jo toista tuhatta kilometriä, keskikulutus pyörii tällä hetkellä 3,8kg/100km.
Onko tullut muuta negatiivista kuin tuo Webaston puuttuminen?
Ei ole tullut vastaan muuta negatiivistä.
Perjantaina auton takapään ikkunat kalvotettu ja posti toimitti Superskodan paketin perille.
Octavia mittarissa reilut 5000km ja ensimmäinen käynti huollossa (vikaa...). Välillä lämpimänä startatessa käy 2-3sek ja sammuu. Vika esiintyy vaan kaasulla, ei bensalla eikä kylmällä moottorilla. Eivät huollossa osanneet tehdä mitään, odottavat maahantuojalta korjausohjeita ja kutsuvat sitten huoltoon. MaxiDot näyttö pigmentti kerran, ei alkanut toimimaan vaikka käynnisti auton uudelleen. Alkoi toimimaan itsestään kun seuraavan kerran lähti liikenteeseen. Lisäksi takakontin taskulamppu ei toimi, kun sen irroittaa paikoiltaan. Uusi tilattu takuuseen.
Kulutus lukemat seka-ajossa 3,8kg/5,9l/100km.
Saako tuohon webastoa jälkiasennettuna?
Ei ole tietoa, mutta eiköhän. En ainakaan tiedä miksei saisi....
Lisävalot vihdoin asennettu, kun vihdoin ja viimein löytyi pitkien heräte. Tiedossa oli että kulkee can väylässä, mutta kukaan ei tahtonut tietää oikeaa paikkaa josta väylä tiedon saa otettua. Valot asennettu Canm8 highbeam moduulin kanssa.
Mukava tietää että herätteen saa can-väylästäkin.
Tässä ei tainnut ACCtä olla, joten sai vapaasti valikoida tuikut keulaan. Otitko mitkä mallit nokalle?
Minähän jo ehdin kesällä virittelemään ConD vinkkiä noudattaen lisävalot, koodattuna suoraan BCM kakkosliittimestä. Sinne koodattu lisäkaukovalolähtö mallia led, siihen sitten kytkin perään ja tulipellistä läpi. Minulla seeker 10x pari kilven päällä, leveällä telineellä että acc mahtuu suunnilleen toimimaan.
Muutenkin mielenkiinnosta, mitkä ledit sumuvaloissa, mistä ostettu ja suositteletko?
Kilpitelineeseen valikoitui pari kappaletta Lazerin Triple-R 750-valoja. Etäisyys tutkalle jätin valojen väliin riittävästi tilaa.
Sumuvaloissa Philips Cobran LED muutossarja. Hankittu jo edelliseen autoon ja sopivat suoraan myös Octavian sumuvaloihin. Ledit näyttää omaan silmään paremmalta kuin halogenit. Mielestäni valoteho on myös parempi. Ainoa pieni miinus että jotkut radiokanavat ottavat hieman "häoriötä".
Myyty - saa laittaa kiinni.
Oliko minkälainen homma vaihtaa ledit sumareihin?
https://www.lumise.fi/ajoneuvovalaistus/tuote/h1-led-muutossarja-cobra-pro2015-philips-led-3900lm-philips-led-3900lm/1101001400/ (https://www.lumise.fi/ajoneuvovalaistus/tuote/h1-led-muutossarja-cobra-pro2015-philips-led-3900lm-philips-led-3900lm/1101001400/) <-- Oliko tuo setti käytössä?