Auto golf 2.0tdi -08.
Viikonloppuna alko pyörittään flektejä jatkuvasti, vikakoodi tuo P0118. Uusi lämpätila-anturi paikalleen, vikakoodin kuittaus, ei vaikutusta asiaan. Mittasin vanhan anturin, oli seki kunnossa. Eli ideaa, missä vika? Onkohan tässä mallissa nuita useampiki? Tämä oli 2-napanen laturin alla ala(?)vesiletkussa.
Asiasta keskuskeltu paljonki, tähän asiaan en kuiteska löytäny vastausta....
Tandempumpun lähettyviltä kannen vesiletkun lähdön kohdilta saattaa löytyä vielä toinen (ainakin pykälää vanhemmissa 1.9TDI malleissa)
Nuin yht'äkkiä ei näkyny. Pitää kattoo viikonloppuna oikeen ajan kans. :)
Kaverin Touranissa ei lämpömittari taas toiminut joka tuo mukanaan myös muita vikoja kun luulee olevan -20. Osaa ei vielä vaihdettu, mutta silloin kyseessä G62. Flektillehän oma anturi G83.
Täältä kun selaa alaspäin, niin näkee missä myös sijaitsee. Tämä kyllä siis AZV/Bkd- moottori.
http://workshop-manuals.com/audi/a3_mk2/power_unit/tdi_injection_and_glow_plug_system_(4-cyl._2.0_ltr._unit_injector_4-valve)/fuel_preparation_system_diesel_injection/servicing_diesel_direct_injection_system/fitting_locations_vehicles_with_engine_codes_azv_bkd/ (http://workshop-manuals.com/audi/a3_mk2/power_unit/tdi_injection_and_glow_plug_system_(4-cyl._2.0_ltr._unit_injector_4-valve)/fuel_preparation_system_diesel_injection/servicing_diesel_direct_injection_system/fitting_locations_vehicles_with_engine_codes_azv_bkd/)
Kiitos kuvasta, eiköhän tuo näillä tiedoilla löydy. :)