-Laturivalo palaa
-Purkaa akkua myös paikalla ollessa
-Latausjännite 13.8v
-Laiturilta akun + navalle tuleva johto lämpenee
- Laturi suht tuore(motonet)
-Akku alle vuoden vanha
-viikko sitten jarruvalot saattoivat palaa kun tuli kaupasta autolle. Autolla lähtiessä jarruvalot eivät palaneet. Korjaantui jarruvalokytkimen vaihdolla.
-verkkovirralla ladattaessa akku ottaa hyvin varausta vastaan.
Onko vinkkejä mitä kannattaa tehdä seuraavaksi? Pystyykö laturin kuntoa jotenkin mittaamaan?
-Janne
Onhan tuo mahdollista että laturin sisältä joku diodi mennyt oikariin ja tämän vuoksi se toimii nyt aika tehokkaana lämmitysvastuksena. Saattaa myös antaa aika häijyä vaihtojännitettä ulos (ja tämä rikkoo sitten akun aika nopeaan.)
Testaa nyt ekana mittaamalla jännite AC-asennossa kun auto käy, ei pitäisi näyttää edes puolta volttia.
Miten todettu tuo että purkaa akkua paikalla ollessan? Ja mitä tuo paikallaolo tarkoittaa? Silloin kun akku on paikoillaan, vai silloin kun auto käy ja se seisoo paikoillaan?
Pitääpä huomenna mitata antaako vaihtojännitettä. Kiitos vinkistä!
Paikalla ollessa meinasin että kun auto seisoo käyttämättömänä, mutta tästä en ole enää varma kun tänään ajossa alkoi taas mittaristossa palamaan erilaisia vikavaloja ja mittariston valot himmeni, sekä pyyhkijät liikkuivat hitaasti, mutta silti akun jännite oli 12v auton ollessa sammutettuna ja latausjännite 13,8-14v
Jos akun jännite on lepotilassa vain 12 V on akku sippi. Tuon pitäisi olla karkeasti 12,5 - 13 V haarukassa, ja akku missä tuo on 12,5 V ei sekään ole enää ihan parasta A-ryhmää.
Ei tullut laturilta vaihtojännitettä, mutta huomasin mitattaessa että laturilta akun päälle kiinnittyvät johdon 110A sulake oli hieman murtunut joka aiheutti ilmeisesti huonon liitoksen. Sulakkeen uusimisen jälkeen auto toiminut hyvin.
Kiitos vinkeistä kaikille!