Nyt kun on pakko hankkia auto, niin oisko tossa ideaa? Mieltä puolesta ja vastaan saa esittää...
Muutama aika huokutteleva netissä ;)
Yhtenä "hurjana" vaihtoehtona on ihan ostaa Suomesta auto jolloin siinä on istuinlämmittimet sekä kahdet renkaat (puuttuvat lähes aina Saksassa mutta usein mukana Ruotsissa).
Plussa pointteja Suomesta ostettaessa: Kunnollinen talvivarustus, kahdet renkaat, liikkeen vastuu (jos siis autoliikkeestä), rahoitusmahdollisuutta, vanha auto vaihtoon (jos on siis), jos ei vaihtoautoa voi saada hinnan alennettua olennaisesti.
Miinus pointteja Suomesta ostettaessa: Lähtöhinta usein korkeahko, perusvarustus alhaisempi (tosin 3.0TDI usein ihan hyvin varusteltuja), pienempi valikoima
Joskus itelläkin ollut mielessä, tommosen rahamällin ollessa kyseessä omasta mielestäni agentti olisi hyvä olla, kuluja merkkaa tottakai mutta hyvä se peli on tsekata kunnolla siellä paikanpäällä, sitten kun mieleinen tsekattuna sitten itse paikanpäälle.
Aika paljon saa mennä asiat pieleen, että Saksasta esim. Audi Zentrumista ostetun käytetyn Audin hankinnassa tekee taloudellisesti tyhmästi. Varusteet näkee jo netistä niin kyllähän siinä sitten tietää, mitä ostaa. Saksasta kun ostaa niin voi valkata aika tarkasti sisustuksen, varusteiden ja koneen yhdistelmän ja sitten vaan puhelin kouraan ja kyselemään tarkemmin. Ittelle ovat ainakin rehellisesti kertoneet, jos autoa on kolarikorjattu ja ainakin VW-liikkeessä allekirjoitin paperin, jossa ilmoitettiin nykyisen autoni apukuskin oven kynnystä korjatun. Läheskään kaikissa ei ole kaksia renkaita ja käytännössä yhdessäkään ei ole Webastoa, mutta senhän saa laskettua siihen.
Mä en oikein tiedä, mitä se agentti autosta saa selville, mitä ei itse voi puhelimessa selvittää. Kuorma-autot, kaivinkoneet yms. ovatkin varmasti tarkempia ostettavia.
Lainaus käyttäjältä: VW Fahrer - 12.12.10 - klo:12:02
Mä en oikein tiedä, mitä se agentti autosta saa selville, mitä ei itse voi puhelimessa selvittää.
Tuossa kohtaa tarkoitin kaupantekoa yksityisen kanssa, toki merkkiliikkeestä saa suoraan rehdimpää kamaa. Ja vaikka ostaisitkin liikkeestä niin (ymmärtääkseni) takuuta ei ole kun auto viedään toiseen maahan..
Lainaus käyttäjältä: Ton-1 - 12.12.10 - klo:13:34
Ja vaikka ostaisitkin liikkeestä niin (ymmärtääkseni) takuuta ei ole kun auto viedään toiseen maahan..
Kyllähän EU:n kuluttajasuoja koskee myös maasta vietyjä autoja. Mutta kun myyjälle pitää antaa mahdollisuus korjata virhe, niin hän toki sanoo että "tule käymään niin laitetaan kuntoon"...
Lainaa
Mä en oikein tiedä, mitä se agentti autosta saa selville, mitä ei itse voi puhelimessa selvittää.
Aika harvalla kuitenkaan on saksan kieli niin hyvin hallussa.
Kiitos vastauksista. Päädyin sit tilaamaan ihan vaan liikkeestä halvemman version... Kaveri on noita hakenut ja aika hyvin perillä kikoista. Oli sitä mieltä, et haluan liian vähän ajettua- ei kuulemma kannata. Nyt sit odotetaan >:(
Ihmeellistä pelottelua. Noin uuden auton ostaminen Saksasta ei ole mikään erityinen riski.
Joo ei se siinä kuulemma ollutkaan, vaan kuulemma se et vero olis ollu vielä suht kova. En sit tiedä ei jaksanu alkaa ettiä ite tietoa ja sit laskeskella hintoja..
Lainaus käyttäjältä: juntikka - 26.12.10 - klo:23:14
Joo ei se siinä kuulemma ollutkaan, vaan kuulemma se et vero olis ollu vielä suht kova. En sit tiedä ei jaksanu alkaa ettiä ite tietoa ja sit laskeskella hintoja..
Kuulemma ... en jaksanut ... jne. ;D
Aina arvostettu malliversio
Suomi-classic minimalist on varma valinta. ::)
Se Saksasta haku vaatii ainakin ensikertalaiselta monesti pitkällistä perehtymistä tai se on ainakin suotavaa. Helpointa on siis ostaa Suomesta. Saksasta saa sitten sellaisiakin käytettyjä autoja, jota nettiautossa ei oikein ole tarjolla. Välttämättä mitenkään taloudellisestikaan järkevää sieltä asti ei ole aina autoa hakea, mutta saahan siitä tyydytystä kun on itse hakenut sellaisen kuin haluaa (varallisuuden puitteissa toki).
Eli jos ei jaksa veromääriä yms selvitellä, ei kannata sinne asti autoakaan mennä ostamaan.
Saksan A4 hinnat tuntuvat nykyisin jotenkin kalliilta ainakin mobile.de sivujen mukaan. Tosin onhan niissä sitten yleensä vähän enemmän varusteita kuin suomiautoissa.
Lainaus käyttäjältä: a-o - 26.12.10 - klo:23:33
Saksan A4 hinnat tuntuvat nykyisin jotenkin kalliilta ainakin mobile.de sivujen mukaan.
Totta, hinnat vaihtelevat automerkeittäin ja -malleittain. Esim. A4:sta on myyty Suomessa viime vuosina niin paljon, että käytetyistä tahtoo olla jopa ylitarjontaa. Sama vika vaivaa ainakin Volvo V70:tä. Siitä johtuen hinnatkin ovat monesti kohtuullisia.
Toki jos toiveissa on hyvät varusteet tai oikeita moottoreita, niin suomalainen valikoima muuttuu erittäin suppeaksi, kun uutena myydyt ovat lähes yksinomaan perus-busineksia.
Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 26.12.10 - klo:23:24
Kuulemma ... en jaksanut ... jne. ;D
Aina arvostettu malliversio Suomi-classic minimalist on varma valinta. ::)
Niin kun mun tavoite oli alle 20tkm lulla. Niin kaveri joka on sieltä autoja hakenut, kertoi, ettei noissa vero oo kohdallaan. Tiedä häntä, mut uskoin. Joo, ja otin Suomi-classicin( piru kun oli vakuutuksen kans vaikea löytää), kun moisia ei ollut Suomessa. Siis mikä oli vanha, ja siitä oli aika vääntö.
Toki Saksasta 3.0tdi q ja varusteita löytyy, nahkaan vaan vaikee laittaa "pimppipannua". Mulla kun munat pakkaa paleleen talvella :)
Näillä siis mennään