Tietääkö kukaan minkä verran ajoaikaa jarrupaloilla on siinä vaiheessa kun ajotietokoneeseen syttyy merkkivalo kuluneista paloista? Seuraavaan huoltoon on noin 10 tkm. Kaverilla on automaattivaihteinen Passat 3C ja kyseli sitä, että menisivätkö seuraavaan huoltoon saakka.
Kyllähän siinä varmuusvaraa on kun merkkivalo syttyy. 10 000km ajaminen on ihan mahdollista jos ajaa paljon maantiellä eikä tarvitse jarrutella pahemmin.
Kannattaa kuitenkin seurata kuinka paljon niitä jarrupaloja on jäljellä. Sellainen hammaslääkärin pieni peili on kätevä, jos ei halua renkaita irrotella. Peili ei montaa euroa maksa, toisin kuin uudet jarrulevyt jos ne jarrupalat kuluukin loppuun.
Ok, hyvä vinkki. Kiitos vastauksesta. Maantieajoa tosiaan suurin osa ja 10 tkm tulee parissa kuukaudessa täyteen. Kyllä noihin hälytyksiin varmaan on laskettu jonkinlainen vara juuri sitä varten, että kestävät seuraavaan huoltoon. Varsinkin kun eivät viimeksi niitä vaihtaneet, eivätkä kuulemma edes niistä maininneet.
Onkos näissä 3C-mallin Passateissa tullut vastaan tapauksia, joissa tuon anturin liittimet olisi vain hapettuneet ja näin ollen huono kontakti voisi aiheuttaa tuon hälytyksen?
Toimintaperiaate kuitenkin lienee sama kuin edellisen korimallin vastaavassa systeemissä, eli ns. oikosulkupiirin katkettua syttyy merkkivalo? Noissa liittimissä ainakin itsellä 3BG:ssä ilmeni taannoin hapettumista, joka aiheutti merkkivalon palamisen. Tällainen arvuuttelu siis siksi, että jos paloissa on vielä paljon pintaa niin kannattaa noita liittimiä kopeloida, eikä suinpäin vaihdattaa uusia paloja...
Jos mahdollista, palat kannattaisi ehkä tsekata, koska:
Anturi on yhdessä palassa edessä ja takana, ja joskus johdollinen pala on niistä neljästä juuri se, missä pintaa on eniten! Varsinkin takana näin usein on, ja levyt oli muistaakseni tyyriihköt. Metalli vasten metalli-ääntä ei aina kuule ajoissa.
Talvirenkaiden vaihdon yhteydessä on fiksua kurkata paloihin myös, niin ei pääse yllättämään.
Lainaus käyttäjältä: tsiih - 09.12.10 - klo:10:59
Jos mahdollista, palat kannattaisi ehkä tsekata, koska:
Anturi on yhdessä palassa edessä ja takana, ja joskus johdollinen pala on niistä neljästä juuri se, missä pintaa on eniten! Varsinkin takana näin usein on, ja levyt oli muistaakseni tyyriihköt. Metalli vasten metalli-ääntä ei aina kuule ajoissa.
Talvirenkaiden vaihdon yhteydessä on fiksua kurkata paloihin myös, niin ei pääse yllättämään.
Moi,
Passat 3C:ssä on vain yhdessä jarrupalassa kulumisen varoitin ja se on edessä kuljettajan puolella, tarkemmin sisemmässä jarrupalassa.
Se mikä kannattaa tarkistaa on että jarrupalat ovat tasaisesti kuluneet. Itseltäni meni vaihtoon n. 80 tkm kohdalla ja palat olivat edessä kuluneet siten, että sisemmät palat olivat melkein loppu mutta ulommissa oli kohtuu paljon jäljellä. Tein kunnollinen puhdistuksen ja vaihdoin samalla levyt, jotka oli myös aika lopussa. Passatissa (ja muissakin ei sen puoleen) kannattaa herkistellä jarruja jotta palat kuluvat tasaisesti.