VAGarena.fi

Tekniikka => Elektroniikka => VCDS (VAGCOM) => Aiheen aloitti: egon - 15.02.17 - klo:13:36

Otsikko: VCDS vikakooditaulukko
Kirjoitti: egon - 15.02.17 - klo:13:36
Mistä löytyis vikakooditaulukko,em. VW 2010 ja uudemmat autot??
Oon kyllä surffannut mutta sopiva ei oo löytynyt. Ja viellä olisko jota manuali  vcds ohjalman käyttö,tuskin?
Otsikko: Vs: VCDS vikakooditaulukko
Kirjoitti: M_M - 15.02.17 - klo:13:47
Mikä taulukko? Jos niitä label-tiedostoja meinaat niin ne tulevat kyllä (virallisen ja päivitetyn) ohjelman mukana. Vai mikä nyt olisi hakusessa?

Ohjekirjana voi lueskella vaikka tuota: https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/61721/Kuninkaanniemi_Kari.pdf (https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/61721/Kuninkaanniemi_Kari.pdf)
Otsikko: Vs: VCDS vikakooditaulukko
Kirjoitti: Daatta - 15.02.17 - klo:13:54
Itse pistän aina Googleen vikakoodin Pxxxxx ja Ross tech jos ei muuten löydy.

Varsinainen VCDS manuaali löytyy (yllättäen) Ross Techin sivuilta:

http://www.ross-tech.com/vcds/download/current.php (http://www.ross-tech.com/vcds/download/current.php)

http://www.ross-tech.net/VCDS/download/manual/VCDS-Printable-Manual-2015.pdf (http://www.ross-tech.net/VCDS/download/manual/VCDS-Printable-Manual-2015.pdf)

Vikakoodeja manuaalissa ei avata, koska niitä on tuhansia.
Otsikko: Vs: VCDS vikakooditaulukko
Kirjoitti: panu - 15.02.17 - klo:13:56
Täydellisiä kaiken kattavia ohjeita tuskin löytyy. Piuha kiinni autoon ja selailemaan lienee paras keino päästä alkuun.

Tarkempia ohjeita löytyy mm. tuolta
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Main_Page (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Main_Page)

Vikakoodilistalla ei tee oikeastaan yhtään mitään. Testeri osaa kyllä kertoa selkokieliset tekstit koodeille ja Googlella löytyy mahdolliset syyt niille.
Jos välttämättä listoja kaipaat, niin vaikka noista alkuun:
http://www.trouble-codes.com/ (http://www.trouble-codes.com/)
https://www.obd-codes.com/trouble_codes/ (https://www.obd-codes.com/trouble_codes/)
Otsikko: Vs: VCDS vikakooditaulukko
Kirjoitti: egon - 15.02.17 - klo:14:42
Ok,Kiitos näistä,kyllä se vaati juu praktikka enemmän :)