VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Audi => A4 B6/B7 (01–07) => Aiheen aloitti: Stresside - 26.11.16 - klo:19:22

Otsikko: Osram LEDriving Xenarc ja Fog
Kirjoitti: Stresside - 26.11.16 - klo:19:22
Audi kaipaisi tehokkaampaa tuikkua halogeenien tilalle ja autopurkaamojen + eBayn selailun jälkeen vastaan tulivat otsikon mukaiset plug&pray -tyyppiset Xenon-umpiot Osramilta. Mer info: https://light-up.osram.info/en/

Osram vakuuttaa valojen olevan E-hyväksytyt ja 25W teholla eivät vaatisi korkeudensäätöä tai pesureita. Eiväthän nämä alkuperäisiä xenon-umpioita vastaa, mutta hintansa ja helpomman asennettavuuden puolesta houkuttavat.

Vaan mitä mahtaisi inssi sanoa, kun nämä keulalla ajaisi katsastukseen? Onko kokemuksia katsastuksesta tai ko. valoista yleensä?

Saman valosarjan sumuvaloja pohdin näille kaveriksi ja kokemuksia niistäkin kaivataan?
Otsikko: Vs: Osram LEDriving Xenarc ja Fog
Kirjoitti: JPN_V70D3OR - 26.11.16 - klo:20:11
Se on kyllä sääli, kun nykyisin valot huononevat aina mallin uudistuessa! 25W xenonit eivät ole kovin kirkkaita, ainoa syy noiden käyttämiseen on, että valmistaja säästää pesureiden ja kork.säädön hinnan - kiitos asetusten.

Varmimmin saat lisää valoa kunnollisilla lisävaloilla, nykyisten polttimoiden uusiminen auttaa myös. Lisäksi nykyiset lasit voi kiilloittaa.
Otsikko: Vs: Osram LEDriving Xenarc ja Fog
Kirjoitti: dwntime - 26.11.16 - klo:20:12
Nuo on ihan lailliset valot. Ei tarvita automaattista korkeudensäätöä eikä pesureita kun on tosiaan 25W xenonit ja valoteho jää alle 2000 lumenin.
Ei sano inssi mitään noista vaan hyväksyy kyllä valot.

Valoteho nyt ei välttämättä kovin dramaattisesti parane halogeenivaloista mutta onhan nuo paljon nykyaikaisemman näköiset.
Otsikko: Vs: Osram LEDriving Xenarc ja Fog
Kirjoitti: Stresside - 03.12.16 - klo:11:32
Kiitos vastauksista!

Ilmeisesti inssi olisi nuo Osramit hyväksynyt kun katsastuksessa asiasta juttelin. Onneksi homma ratkesi kuitekin ideaalitavalla, kun Torista löytyi käytetyt originaalit bi-xenon umpiot järkihintaan. Nyt vain Kufateciltä johtosarja ja asentamaan  8)
Otsikko: Vs: Osram LEDriving Xenarc ja Fog
Kirjoitti: dwntime - 03.12.16 - klo:12:53
Lainaus käyttäjältä: Stresside - 03.12.16 - klo:11:32
Kiitos vastauksista!

Ilmeisesti inssi olisi nuo Osramit hyväksynyt kun katsastuksessa asiasta juttelin. Onneksi homma ratkesi kuitekin ideaalitavalla, kun Torista löytyi käytetyt originaalit bi-xenon umpiot järkihintaan. Nyt vain Kufateciltä johtosarja ja asentamaan  8)

Tarkoitat Kufatecilta varmaan tuota johtosarjaa jossa tulee ohjainlaite sekä tasoanturit molemmille akseleille? B7:ssa ei taida vielä olla yhdellä anturilla tuo automaattisäätö.

Kannattaa vähän kattella vielä, tuo Kufatecin johtosarja on aika hintava. Itse hommasin osat ihan erikseen kun tuohon meidän kauppakassiin Golf Plussaan retrofittasin OEM bixenonit. Ohjainlaitteita löytyy romiksilta, samoin hyvällä tuurilla noita tasoantureita ja johtosarja oli ainakin GP:hen halvin kunset.de nimisestä paikasta. Ebay kannattaa myös tsekata läpi.