VAGarena.fi

Tekniikka => Moottori ja voimansiirto => Aiheen aloitti: BMF - 02.11.16 - klo:08:48

Otsikko: EA211 1.5 TSI EVO (VGT) moottori
Kirjoitti: BMF - 02.11.16 - klo:08:48
Tänne voisi laittaa lisätietoja moottorista ja aikataulutietoja milloin saadaan mihinkin merkkiin/malliin.

Myös todelliset kulutuslukemat kiinnostaisi kunhan joskus jossain käytännön testiajoja on suoriteltu.

Ilmeisesti ensimmäiset markkinoille saapuvat moottorit on 96kW ja 110kW tehoilla ja huhupuheista päätelleen vw golf ja skoda octavia on ensimmäisten joukossa.

http://motorchase.com/en/2016/04/vw-unveils-replacement-1-4-tsi-engine-1-5-vgt/ (http://motorchase.com/en/2016/04/vw-unveils-replacement-1-4-tsi-engine-1-5-vgt/)

PÃ,,IVITYS! Näyttää olevan jo muita viestiketjuja kyseisestä moottorista eli tämän voi tarvittaessa poistaa. Toki tuon otsikon voisi kopioida (ainakin "1.5 tsi" aihe näyttää löytyvän)