VAGarena.fi

Galleria => Autotalli => Volkswagen => Aiheen aloitti: RTWteam - 14.11.10 - klo:23:12

Otsikko: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 14.11.10 - klo:23:12


Sisäpuoliset varusteet

  • edessä ja takana Recaron penkit
  • istuimet edessä korkeuden- ja ristiseläntuensäädöillä
  • 3-puolainen nahkaratti
  • vaihdetangonnuppi ja käsijarrukahva nahkaverhoiltu
  • juomatelineet edessä ja takana
  • Climatronic-ilmatointilaite
  • sähköisesti säädettävät ja lämmitettävät ulkopeilit
  • sähköiset lasinnostimet edessä ja takana
  • soittimena "gamma" alkuperäissoitin, eli kasettipesä + MP3-liitäntä
  • 4 kaijutinta + 4 diskanttia
  • tankkausluukun avaus sisäpuolelta
  • V12-pistoke edessä ja tavarakontissa
  • kangasmatot pidikkeillä
Turvallisuus
  • kaksi etuturvatyynyä
  • sivuturvatyynyt etuistuimissa
  • edessä korkeussäädöllä ja kiristimillä varustetut turvavyöt
  • takana kolme turvavyötä ja kolme niskatukea
  • levyjarrut edessä ja takana
  • electronic differential lock (EDL)
Ulkopuoliset varusteet

  • korinväriset kylkisuojalistat
  • korinväriset puskurit ja puskurinsuojalistat
  • sumuvalot ajovaloumpioissa
       
Renkaat ja vanteet

  • BBS-vanteet (kesällä)
  • Nokian Hakka H 205/55/16
  • Fox racing-vanteet
  • Nokian HKPL5 195/65/15



Moottori


  • malli: 1.8 turbo tyyppi: AGU iskutilavuus: 1781 cm3 teho: 110 kW (150 hv) 5700 r/min vääntö: 210 Nm 1750 r/min

EDIT: Uudet kuvat.

[ylläpito on poistanut liitteen]
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: JoJio - 14.11.10 - klo:23:49
Selkeetä  ;D Mut toi väri on  :o :-*
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 15.11.10 - klo:17:04
Väriä pikkaisen arkailin alussa mutta nyt siihen on tottunut ja tyytyväinen olen. Tätä golf mallia kun riittää pilvin pimein niin ompahan edes väri hivenen erilainen. Vaikka kyllä tätäkin väriä näkee..
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: VWonderman - 15.11.10 - klo:17:11
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 15.11.10 - klo:17:04Vaikka kyllä tätäkin väriä näkee..
Esimerkiksi Opel Vectrassa. (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=1981.0) ;)

Onhan tossa jo ne varusteet arkikäyttöön kohdallaan. :P
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: tsiih - 15.11.10 - klo:21:47
Eihän toi Vectran väri ole lähelläkään.
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: JoJio - 22.11.10 - klo:07:37
Lainaus käyttäjältä: -MTM- - 15.11.10 - klo:17:11
Esimerkiksi Opel Vectrassa. (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=1981.0) ;)

Onhan tossa jo ne varusteet arkikäyttöön kohdallaan, eli nahkaratti ja tukevat penkit, moottori&oikea vaihteisto, automaatti-ilmastointi, sähkölasit ja stereot (paitsi k-keskuslukko puuttuu). :P Ainut vaan mikä ihmetyttää on tuo V12-pistoke. ;D

Mukavia talvikilometrejä! :)


Eihän toi oo ees lähelläkään samaa väriä  ;D Mut joo 4 golffi gti:ssä on paras ajoasento, mitä autoja on tullut tähän mennessä ajettua  ::) Löyti heti sopivan asennon eikä tarvinnu muutella, sekin jäi siihen yhteen kertaan... Silti piristävä poikkeus, harmaa/musta/sinisistä gti:stä
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 22.11.10 - klo:10:15
Ajoasentoa ei ole tarvinnut muuttaa sen jälkeen kun auton osto hetkellä mieluisaksi säädin. :P Tuosta väristä sen verran vielä että onko kenelläkään tietoa saiko tämän värisenä GTi:tä suomesta? Tämä auto on tullut Saksasta vuonna 2001 Suomen suolateille.
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: VWonderman - 22.11.10 - klo:16:11
asdf SAA POISTAA TÃ,,MÃ,,N VIESTIN, kiitos
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 23.11.10 - klo:15:59
Tänään lukaistiin vikakoodit. Ainut merkintä löytyi moottorin lämpöanturista. (tyyppivika?) Huoltomies epäili hapettumaa kosketuspinnoissa mutta taidampa vaihtaa varmuuden vuoksi tuon osan. Olin valmistautunut että merkintöjä varmasti löytyy jonkin verran mutta vain yksi! Hyvin siis vanhus pelittää.. 8)
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 25.11.10 - klo:15:12
Tänään Golf nikotteli aamulla startatessa ja pidemmän aikaa olen miettinyt oliskohan aika tarkistaa akun kunto. Tänään kävin testauttamassa akun ja ihan kuoleman rajallahan se oli. Se mittaus riitti ja ostin uuden akun. Energizer 12V/63Ah/610, kait tuolla akulla pärjää. Myyjä ehdotti kolmea erilaista akkua ja valitsin niistä tämän. Huomiona se että Golfissa oli alkuperäinen akku! Mielestäni hieno suoritus akulta..varmasti hintansa edestä kestänyt. :D Edellinen akku oli 61Ah/540a..eli pikkaisen tehokkaamman laitoin tilalle..
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: rob-s - 25.11.10 - klo:15:26
Muistan silloin 90-luvun puolivälin jälkeen tuli paljon erilaisia vihreitä metallisävyvärejä (VAG:lläkin) ja useimmat niistä oli aika metsäisen värisiä ja nyt todella vanhahtavia..tämä Golf GTI:n vaaleann vihreä metalliväri on aika hyvä väri edelleen!
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 05.04.11 - klo:13:16
Kohta auto näyttää sisäpuolelta kuin uudelta.  :D Tilasin uudet kangasmatot ja kuskin sekä pelkääjän oviin uudet kahvat. Miten lie ovatkin päässeet naarmuuntumaan huonon näköisiksi.  :-\

Paremmat kuvat olisi kiva saada mutta ei näillä 100e ritsku kameroilla mitään saa aikaan.  :-X
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: sshock - 06.04.11 - klo:16:53
Komee on, samanvärinen kuin omakin GTI Golf
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 06.04.11 - klo:16:55
Lainaus käyttäjältä: sshock - 06.04.11 - klo:16:53
Komee on, samanvärinen kuin omakin GTI Golf

Lopultako löydän sielun veljen jolla on saman värinen GTI ja neljä ovisena?  :P
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: sshock - 06.04.11 - klo:17:59
Joo, neljä ovea löytyy myös. Olen kuvitellut että kattoluukku kuuluisi GTI malliin vakiona, mutta ilmeisesti näin ei ole?
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 06.04.11 - klo:18:03
Lainaus käyttäjältä: sshock - 06.04.11 - klo:17:59
Joo, neljä ovea löytyy myös. Olen kuvitellut että kattoluukku kuuluisi GTI malliin vakiona, mutta ilmeisesti näin ei ole?

Tämä on tuotu reilun vuoden vanhana saksasta suomeen. Olisiko tällä asialla jotain vaikutusta? hmm. Suoralta kädeltä en osaa vastata. Mutta kattoluukkua ei joka tapauksesta tästä löydä. Täytyypä selvitellä tuota asiaa mielenkiinnosta.
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: otoo - 06.04.11 - klo:18:36
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 06.04.11 - klo:18:03
Tämä on tuotu reilun vuoden vanhana saksasta suomeen. Olisiko tällä asialla jotain vaikutusta? hmm. Suoralta kädeltä en osaa vastata. Mutta kattoluukkua ei joka tapauksesta tästä löydä.

Minulla oli vm.98 GTI Golf aikoinaan ja eipä siinäkään tuota kattoluukkua ollut. Joskus muistan asiaa tutkineeni ja jäin siihen käsitykseen, että jos autossa on climatronic ei kattoluukkua ole. Voin kyllä muistaa väärinkin.
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: Jani - 06.04.11 - klo:18:50
Niitä myytiin kattoluukulla tai automaatti-ilmastoinnilla. Itse toin yk-joukoista tuollaisen vuonna 2001. Ostin vw-autosta verovapaana climatronikilla ja lisävarusteena otin sähkökattoluukun. Auto oli 4-ovinen ja helmiäis sininen. Hintakin olisi ollut noilla varusteilla suomessa 208000 markkaa ja verottomana maksoin siitä 103000 markkaa. Järjetön hinta siihen aikaan tuommosesta pikku kinneristä mutta pakko se oli saada. Sain siitä vielä vaihdossa räsään syyskuussa 2004 23500 euroa,tosin autolla oli ajettu vain 50 tuhatta. Muuten en olis luopunut mutta 2 kersan kanssa kävi pieneksi niin oli pakko.

Näin muuten kyseisen auton nettiautossa jokin aika takaperin ja tuumasin vaimolle että, perskuta olis pitäny säilöä tuo jonnekin kun on niin namu. Eukko tuumasi että osta takasin se jos se vieläkin harmittaa. No ostamatta jäi..

Maahantuoja myi viimeiset 25 kappaletta noita neloskoppasia gti versioita 25K euron hintaan,jotta siinämielessä vaihtohyvitys oli kyllä kohdillaan.
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 05.06.11 - klo:22:30
Uudet kuvat näin kesän kunniaksi aloitusviestissä.

Kuluvien osien vaihtoa on ollut kevään aikana. Niistä löytyykin tarkempaa selostusta tuolta IV Golf osastolta. Tekniikka on muuten toiminut odotetun moitteettomasti.  :)
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: Tos® - 06.06.11 - klo:09:44
Hieno :D

Lainaavääntö: 210 Nm 1750 r/min
Eikös tuota kannattas korostaa; että tuo sama vääntö jatkuu tasaisena yli neljän tonnin. En muista tarkkaa lukua, ehkä 4500rpm  ;D ;D
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 07.06.11 - klo:21:30
Lainaus käyttäjältä: Tos® - 06.06.11 - klo:09:44
Hieno :D
Eikös tuota kannattas korostaa; että tuo sama vääntö jatkuu tasaisena yli neljän tonnin. En muista tarkkaa lukua, ehkä 4500rpm  ;D ;D

Ei taida tuo vääntökäyrä olla niin imarteleva että sitä kehtais korostaa. :D Enkä tarkkaan ottaen edes tiedä millainen käppyrä tuosta lähtee.
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: Tos® - 07.06.11 - klo:21:34
Muistaakseni max väännöt oli välillä 1750 - 4500.
Ei se turhaa ole ollu monena vuonna palkittu vuoden moottori  ;)
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: eGetin - 07.06.11 - klo:21:38
Oletkos tehnyt kulutusseurantaa? Missä lukemissa GTI on pyörinyt?
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 07.06.11 - klo:21:47
Lainaus käyttäjältä: eGetin - 07.06.11 - klo:21:38
Oletkos tehnyt kulutusseurantaa? Missä lukemissa GTI on pyörinyt?

Maantiellä pääsee 6.8-7 litraan. Kenkää kun tasaisin väliajoin antaa niin sinne se 8 litraan kipuaa. Kaupungissa menee 10 liter.
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: Hengg - 17.08.11 - klo:15:42
Komee ja hienon värinen gti :)
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 17.08.11 - klo:16:34
Lainaus käyttäjältä: Hengg - 17.08.11 - klo:15:42
Komee ja hienon värinen gti :)

Kiitoksia.

Tarkoitus olisi ennen talvea ehostaa korin pintaa. Ikä alkaa auttamatta näkyä korissa joten pientä sipistelyä on tiedossa ja myllytyksessä olisi tarkoitus autoa käyttää. (Itsellä ei rohkeus riitä myllyttämään  ;))
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 18.09.11 - klo:14:04
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 17.08.11 - klo:16:34
Kiitoksia.

Tarkoitus olisi ennen talvea ehostaa korin pintaa. Ikä alkaa auttamatta näkyä korissa joten pientä sipistelyä on tiedossa ja myllytyksessä olisi tarkoitus autoa käyttää. (Itsellä ei rohkeus riitä myllyttämään  ;))

Korin ehostus alkaakin huomenna kolarikorjaamolta kun pari viikkoa sitten sain parkkipaikka "pusun". Onneksi henkilö joka oli kolhinut autoani oli jäänyt paikalle ja näin saatiin kuitenkin "onnellinen" loppu tälle tarinalle. Toivotaan että korjaamo hoitaa nyt vain oman osionsa tyylikkäästi.
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 21.09.11 - klo:12:52
Tänään sain auton takaisin ja työnjälki ainakin pikaisella katselulla oli moitteetonta. Reilun kuukauden päästä jatkuu auton työstämien omasta tahdosta. Auton alahelmat laitellaan kuntoon.
Otsikko: Vs: IV Golf GTI 1.8 Turbo
Kirjoitti: RTWteam - 23.11.11 - klo:18:53
Auto ei ole enää minun omistuksessa joten tämän autotallin voi lukita.