VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Skoda => Octavia II (04-13) => Aiheen aloitti: hopster - 04.09.16 - klo:15:12

Otsikko: rengaspainevaroitus - autossa ei ole tuota ominaisuutta
Kirjoitti: hopster - 04.09.16 - klo:15:12
Autona 2007 Octavia Combi, 1.6 MPI, ajettu vajaa 120tkm.

Melko hyvin toiminut tähän asti, ABS:n joku osa hajosi 3-4 vuotta sitten, ei muita normihuollosta poikkeavia toimenpiteitä.

Reilu viikko sitten syttyi rengaspaineiden varoitusvalo. Jännittäväksi tämän tekee se, että autossa ei mielestäni ole tuota optiota asennettuna eikä tuohon kuuluvaa resetointinappia ole asennettuna. Torque Litella katsoin mitä OBD sanoo, mutta en löytänyt sieltä mitään virheitä.

1. Aiheuttaako tuo merkkivalon palaminen ongelmia katsastuksessa?
2. Onko mitään ideoita mistä tuo voi johtua? Joku irtonainen johto? Asetukset muuttuneet itsestään?

Otsikko: Vs: rengaspainevaroitus - autossa ei ole tuota ominaisuutta
Kirjoitti: Jultsu - 04.09.16 - klo:15:19
Torque keskustelee vain moottorinohjauksen purkin kanssa, rengaspainejärjestelmällä on oma purkkinsa ja ne koodit löytyy sieltä. Oletko tarkistanut mitä kumien paineet näyttää? Voihan tuossa olla passiivinen valvontajärjestelmä joka mittaa renkaiden pyörimisnopeuksia. Vai hajosiko tuosta aikoinaan abs:n aivot ja siihen tilattiin jostain purkuautosta vastaava purnukka jossa sitten on ollut tuo painevalvonta koodattuna käyttöön?
Otsikko: Vs: rengaspainevaroitus - autossa ei ole tuota ominaisuutta
Kirjoitti: hopster - 04.09.16 - klo:15:26
Rengaspaineet siis tarkistin, ei ollut mitään isoja eroja mutta säädin ne ihan kohdilleen. Enemmän on ollut joskus talven jäljiltä eikä silloin ole tullut varoitusta.

Tuo oli joku pumppuosa tms joka korjattiin ABS:stä, ei se ohjausosa. Piti olla ihan alkuperäiskorjaussarja (vain vajaa 1000â,¬ töineen, 2000â,¬:n sijaan mitä sen vaihtaminen kokonaisuudessaan olisi maksanut), näin ainakin Veholla sanoivat. Eli ei pitäisi olla purkuauton osa ja luulisi tuon ilmoitelleen jo aikaisemminkin jos noin olisi.
Otsikko: Vs: rengaspainevaroitus - autossa ei ole tuota ominaisuutta
Kirjoitti: PenaPuistoK - 04.09.16 - klo:16:23
Harvemmin nuo itsekseen mitään toiminnallisuuksia onnistuu päälle lyömään... Olisiko mahdollista, että esim. edellinen omistaja on joskus koodaillut tpms:n aktiiviseksi ja nollaillut sitten läppärillä sitä? Itse harrastin taannoin erään golffin kanssa moista. Kytkin kyllä "tehdasasetukset" takaisin, kun autosta luovuin... Ja tokihan se voi olla, että ne on huollossa vahingossa koodannut long-codingin persiilleen :o
Otsikko: Vs: rengaspainevaroitus - autossa ei ole tuota ominaisuutta
Kirjoitti: hopster - 04.09.16 - klo:20:06
Olen ensimmäinen ja ainoa omistaja, eli ei pitäisi tuosta olla kyse. Edellisestä huollosta on ehkäpä 9 kuukautta, eli luulisi tuon tulleen vastaan jo aikaisemminkin. Voihan tietysti olla jostain tuollaisesta kyse. Jos ei muuta löydy niin ehkä osaavat sen rahaa vasten nollata seuraavassa huollossa.

Saakohan tuota jollain softalla itse pois päältä? Auto piippaa aina kun laittaa virrat ja varoitusvalo jää päälle, eli on vähän häiritsevä ominaisuus.
Otsikko: Vs: rengaspainevaroitus - autossa ei ole tuota ominaisuutta
Kirjoitti: Jultsu - 04.09.16 - klo:20:29
Katsele tältä foorumilta joku paikallinen VCDS:n omistaja, kurkkaatte sitten yhdessä mitä sinne ABS-yksikölle kuuluu (onko siellä jotain TPMS juttuja päällä)
Otsikko: Vs: rengaspainevaroitus - autossa ei ole tuota ominaisuutta
Kirjoitti: hopster - 06.09.16 - klo:22:25
Auto oli menossa muutenkin huoltoon, niin siellä tekivät ABS/ESP-unitille jonkin koodauksen, joitain kymppejä siitä veloittivat. Perimmäinen syy ei selvinnyt, ilmeisesti huollonkin kaverit olivat olleet jokseenkin ihmeissään tuosta oireesta.