Swing radio sammuilee itsekseen. Välillä sammuu kokonaan ja välillä vain pätkäisee lyhyesti. Välillä kestää muutaman minuutin ennen kuin radio suostuu käynnistymään. Onko vikaa käyttäjässä vai onko joku hajoamassa? Tilanne on sama, vaikka auto on paikallaan, joten tärinän ei pitäisi vaikuttaa asiaan.
Ei ilmeisesti kovin yleinen vika Yetissä, kun ei muilta tunnu löytyvän. Kyseessä näyttäisi olevan vika eikä ominaisuus. Radio pysyy päällä hyvin satunnaisesti muutamasta sekunnista minuutteihin.
Vikakoodit näyttää vikaa canbus gatewayhin, mutta saattaa olla, että viallinen radio on kuitenkin syyllinen koodeihin:
---------------------------------------------------------------
19 Gateway
System description: J533 Gateway H16
Software version: 0233
Hardware number: 1K0907530AD
Serial number: 4540K105118631
Long coding: E9A37F46000202006302
Trouble codes:
01305 - Databus Infotainment No signal/communication
static
Measurements: 5.1 °v.OT
Frequency counter: 1
Mileage: 232986 km
Driving cycle: 232
Priority: 1
01304 - Radio No signal/communication
static
Measurements: 5.2 °v.OT
Frequency counter: 1
Mileage: 232986 km
Driving cycle: 232
Priority: 2
Voi olla johtosarjoissa vuoto. Itselläni rätisi ajoittain ja tutkivat huollossa niin toisella käynnillä asentaja huomasi oven johdossa murtuman joka anto läpitte virtansa kosteuden ansiosta. Vaihtoivat johtosarjan takuisiin. On ollut tyyppivika Yeteissä. Aikaisemmissa keskusteluissakin muistaakseni ollut juttua.
Jos kiinnostaa ostaa uusi swing-radio niin minulta löytyy käyttämätön. Auto myyty jo pari vuotta sitten pois ja olin vaihtanut uutena Zenecin tilalle.
Nyt vika on korjattu. Ongelma löytyi johtosarjoista tai ainakin virransyöttö oli poikki. Johdon katkeamiskohtaa en pystynyt paikallistamaan, joten laitoin uuden johdon vanhan rinnalle.