Uutuudesta on ollut liikkeellä monenmoista aikataulua ja "Phtoshopattua" näkemystä. Volkkarin muutokset ovat yleensä olleet maltillisia, joten tämä voisi olla lähellä totuutta.
http://www.motor1.com/photos/476486/vw-golf-7-facelift-leaked-photos/ (http://www.motor1.com/photos/476486/vw-golf-7-facelift-leaked-photos/)
Saksan Autobild esittelee samoja kuvia ja ilmoittaa, että Volkkari julkaisisi faceliftatun Golfin vielä tämän vuoden lopussa:
http://www.autobild.de/artikel/vw-golf-vii-facelift-2016-5-tuerer-variant-gti-infos-preis-5519781.html (http://www.autobild.de/artikel/vw-golf-vii-facelift-2016-5-tuerer-variant-gti-infos-preis-5519781.html)
Mikäli nuo kuvat pitävät paikkansa, niin ulkoiset muutokset on kyllä todella maltillisia. Ohjaamon puolelle olisi kuitenkin tulossa saataville Passatista ja Tiguanista tuttu digimittaristo sekä Auobildin mukaan keskikonsoliin jopa lähes 10-tuumainen näyttö. Eipä kyllä ole netissä näiden lisäksi tainnut paljoa muita kuvia olla faceliftistä vielä. Muista tulevista Volkkareista on ollut paljon enemmän.
Saksassa facelift julkistetaan marraskuun alkupuolella , siis 2016:
Nach aktuellem Stand wird das VW Golf 7 Facelift in der Woche vom 7. bis 13. November 2016 Premiere feiern
http://www.autozeitung.de/auto-neuheiten/vw-golf-7-facelift-2016-preise-technische-daten (http://www.autozeitung.de/auto-neuheiten/vw-golf-7-facelift-2016-preise-technische-daten)
Facelift Golfiin? Ei ole mikään tavanomainen juttu...