Hei , neuvoja mistä vika johtuu , Virrat kun käyttää pois niin vika palautuu aina takaisin.
LainaaP1924 OBD Code Definition:
Fuel Additive Level Circuit Low
En tiedä kuinka vanhasta myllystä kyse, mutta jos siinä käytetään kusta eli AdBlue:ta, sen säiliön nestepinnan tason voisi tarkistaa/täyttää.
Vikakoodit eivät myöskään kuittaannu tai häviä virta-avainta kääntämällä, vaan ne pitää nollata jollakin lukulaitteella aina erikseen.
Ross-tech kertoo seuraavaa:
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/18331/P1923/006435 (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/18331/P1923/006435)
Lainaa18331/P1923/006435 - Please Check DTC Memory of ECU Number 2
Possible Symptoms
Malfunction Indicator Light (MIL) active
Possible Causes
Fault Code(s) stored in Engine Control Unit 2
Possible Solutions
Check/Fix Fault Code(s) in Engine Control Unit 2
Special Notes
This fault code is a note since the system it is stored in interacts with the Engine Control Unit 2 and due to a fault code there it may not be fully functional.
Käy enemmän järkeen koska tuossa myllyssä on kaksi ECUa. Hemmetin kallis tekniikka huoltaa ja ylläpitää, kannattaa ihan jo siitä syystä hommata VCDS jotta pystyy itse tekemään tarkempaa diagnoosia. Eli pitää lukea koodit oikealla lukijalla (mekkiliike tai VCDS) ja sieltä vasta näkee mikä 2. ECUssa on vikana. Toivottavasti ei mitään vakavaa...
Edit. Google on näköjään rikki, palautti väärän koodin. Eikä löydä mitään tuolla P1924:lla. Lähden siis juhannuksen viettoon. :P
Ps. kannattaa silti hommata VCDS.
^ Paitsi että tuo koodi heittää yhdellä (P1923)
Moottori on ayh vm-05 , kun kuittaa vian lukijalla niin moottori toimii moitteettomasti. mutta virran pois käytön jälkeen vika palautuu takaisin.
Onko tässä mallissa sitten se AdBlue järjestelmä? Mitä ohjekirja sanoo? Jonkun youtubevideon löysin jossa tuo kusitankkaus suoritetaan varapyöräkotelon kautta, peitteet siis pois ja pyörä irti ja tutkimaan onko siellä täyttöluukkuja.
Polttoainesuodattimen pohjassa on polttoaineen vesianturi. Se on nyt vikaantunut. Vajaa 200e maksaa uusi. AYH koneessa ei ole dpf eikä adblueta.