Suosittelen välttämään.
Kyselin jakopäärempan hintaa vesipumpun/jäähdytysnesteiden ja moniurahihnan/kiristäjän/vapaarullan vaihtohintaa osineen ja töineen.
Pokkaa oli vaikea pitää ärähtämättä kun töidenvastaanotossa ilmiselvästi ilmaa hintaan puhaltava äijä lateli hintoja.
Korjaamon sivuilta lainattua"Asennamme vain meidän kautta hankittuja varaosia, sekä Motonetistä ostettuja varaosia ostotositteita vastaan"
Osien hintoja kuunnellessani ynnäsin että joka osaan/osasarjan tuli ilmaa lisää 10-30â,¬ niihin motonetin osiin verrattuna(olin tietty kattonu ensin mitä maksaa osat siellä seinäntakana varosatiskillä)
Hinta-arvio oli 750-800â,¬
harmittaa etten kyseenalaistanut hintaa varsinkin osien kohdalta tiskillä vaan lähdin pois ja takasin en mene.
Osat Motonetissä tekee 250â,¬+20â,¬ 5L jäähdystysnestekannu. aika kallis työnosuus..
varsinkin kun läheiseltä korjaamolta on kustannusarvio samalle työlle 570â,¬ osineen ja töineen.
Tuohon en sano mitään, mutta muistelen sen menestyneen ´heikonlaisesti' TM kaikkitietävässä korjaamovertailussa joku vuosi sitten.
Kyseistä korjaamota yhtään tuntematta kuulostaa ihan järkevälle. Varaosatiskillä on varaosien hinnat ja korjaamolla on omat hinnat, samoin käy jos menet ad:lle. Osalla marmoreistakin oli jossain vaiheessa "ammatti"autoilijoille paremmat alennukset osista kuin korjaamolaskusta, piti ostaa osat ja työ eri laskulle niin pääsi halvemmalla. Marmorilla hinta on yleensä laitettu niin, ettei ole väliä myydäänkö osa varaosista ulos vai korjaamolta suoraan autoon.
No ei toi mikään marmoritiski sentään ole.Vehon hintoja silti pyysivät.
2 ja puolivuotta sitten vaihdatin tuolla jakohihnasarjan ja vesipumpun jäähdytysnesteineen ja apulaitehihnan omaan autoon. Sillon kyllä Motonetin varaosahinnat piti paikkansa eikä pumpattu ilmaa hintoihin.
On tainnu korjaamonpitäjä vaihtua.
Ei se oo tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa..
"läheiseltä korjaamolta on kustannusarvio samalle työlle 570â,¬ osineen ja töineen."
http://www.autohuoltokonala.fi/ (http://www.autohuoltokonala.fi/)
Lasku 565â,¬
Työtilauksen mukaan vaihdettu jakohihnasarja(hihna,kiristin ja seurajarulla),vesipumppu,apulaitehihna,apulaitehihnankiristin ja seurantarulla sekä jäähdytysnesteet. Auto johon työ tehty Citroen C5 break 2003.
Voin suositella kyseistä korjaamoa,vanhat osat pyysin mukaan ihan vaan mielenkiinnosta.
Jakohihna oli kunnossa vaikka 100 000 km vaihtoväliin oli 7000km jäljellä. Hihnankiristimestä ja seurantarullasta(ilmeisesti) tuleva ääni poistui rempan jälkeen.Hieman ne laakerit äänti kun sormilla pyöritteli vanhoja osia.vesipumpustakin saattoi ääntää vaikkei laakerissa väljää tuntunutkaan.