VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Skoda => Fabia III (14-) => Aiheen aloitti: TSo - 05.04.16 - klo:17:25

Otsikko: Fabia vs Focus
Kirjoitti: TSo - 05.04.16 - klo:17:25
Laitetaanpa tähän muutamia F-sanoja sisältävä kumman kaa -tyylinen pohdiskelu. Tarkoituksena saada n. 5 vuodeksi uusi, hankintahinnaltaan ja käyttökuluiltaan suht edullinen ja kohtuutilava enimmäkseen taajamassa ja kehätieveivauksessa käytettävä auto, jolla kuitenkin viitsii tarvittaessa lähteä myös pitemmälle reissulle, ja jossa kulkupuoli ja varusteet ovat edes tyydyttävällä tasolla. Tilojen puolesta viistoperäkin voisi riittää, mutta farkku miellyttää enemmän silmää ja hintaeron saa suurimmaksi osaksi takaisin pois myydessä. Vaatimuksena myös automaattilaatikko.

Vaihtoehdot:

a)   Skoda Fabia Combi 1.2TSI Style DSG (listahinta 22200e plus toimituskulut miinus normaalit alet)

b)   Ford Focus Wagon Trend 1.0 EcoBoost 125hv Powershift (Stockmannin huhtikuun tarjous viiden vuoden takuulla toimituskuluineen 21990e)

Focus
+ pitkä takuu (5 v)
+ pienemmät vakuutusmaksut
+ isomman auton ajettavuus (tämä tässä vaiheessa pelkkää mutuilua, en ole vielä koeajanut kumpaakaan)
- Trend-mallin varustepuutteet (Fabiaan verrattuna puuttuu mm. aluvanteet, automaatti-ilmastointi, KESSY, LED-päiväajovalot, plussana Fabia Styleen nähden vain lämmitettävä tuulilasi)

Fabia
+ parempi varustelu
+ parempi suorituskyky (ainakin tilastojen valossa)
- lyhyt takuu ja kokemuspohjaiset epäilykset DSG:n ja TSI:n luotettavuudesta takuuajan jälkeen (tai jo sen aikana...)
- kalliimmat vakuutukset

Muita?
Astra: ei kunnollista automaattia litran koneelle
Ibiza: ahtaampi kuin Fabia, kojelauta omaan makuun vähän karun näköinen ja varusteita ruksimalla nousee Fabian hintoihin

Irtoaako keltään ajokokemukseen perustuvia mielipiteitä tai puhtaasti ennakkoluulojen pohjalta tehtyjä heittoja?
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: JakeS - 05.04.16 - klo:17:58
Focuksesta on kokemusta. Ajettavuus hyvä, tilava ja litranen moottori vie mukavasti eteenpäin. Ilmoitettuihin kulutuslukemiin vaikea päästä. Menee pienellä jos siihen tosissaan keskittyy.
Näistä kahdesta ilman muuta focus mikäli varusteiden puutteet ei ole ratkaiseva tekijä.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: JFabiaK - 05.04.16 - klo:18:23
Olen omistanut my 2012 1,6 diesel Focuksen Titanium-varustetasolla ja manuaalivaihteistolla, ja nyt 9 kuukautta on ollut ajossa Fabia 1,2 Style DSG. Molemmat henkilömalleja.

Focus oli maantieajossa parhaimmillaan - ja mutkaisilla teillä oikein nautittava sompailla. Sisätilojen ergonomia ei ollut parhainta, mutta Titaniumin etuistuimet ovat todella kehumisen arvoiset.
Hyvät, johdonmukaiset ja oikealla herkkyystasolla olevat hallintalaitteet saavat kiitokseni.

Lämmitettävä tuulilasi oli sekä hyvä, että huono: talvipakkasilla mitä mainioin, koska sulatus oli tehokas ja kattoi koko tuulilasin pinta-alan. Vasta-aurinkoon ajettaessa vastuslangat aiheuttivat näkemiseen todella suuria ongelmia.

Pienet lasipinnat takana ja takasivuilla haittasivat kaupunkipysäköintiä, jota toisaalta helpotti kummankin pään tutkat - joihin ei tosin kannata täysin luottaa.

Auto oli luotettava ja halpa ylläpitää sen melkein neljä vuotta jonka oli käytössäni.


Fabia on ollut erittäin positiivinen tuttavuus, varsinkin kun huomioi auton koon. On ajoltaan erittäin johdonmukainen ja itseään suuremman oloinen, varsinkin kun antaa autolle aikaa notkistua nivelistään ja joustimistaan (lyhemmän akselivälin "ongelma") ja samalla tottuu auto kinematiikkaan.

Fabiassa on sport-alusta, johon olen tyytyväinen. Samoin olen tyytyväinen DSG:n toimintaan ja sen tuomaan käyttömukavuuteen.

Autolla on hyvä ajaa kaupungissa, on erittäin notkea, vikkelä (DSG auttaa vielä lisää!) ja ahtaisiinkin paikkoihin sopiva. Hyvä näkyvyys joka suuntaan helpottaa taajama-ajoissa. Sisätilojen käyttö on hyvin suunniteltua , niin istuimilla kuin tavaratilassakin.

Style-varustelu on aika kattava, vain ksenon valot puuttuvat. ;)

Moottori on erittäin ponnekas ja tähän Fabiaan todella sopiva. Öljyä ei ole tarvinnut lisätä vajaan kymppitonnin ajon aikana, polttoaineen  keskikulutus koko ajalta lienee jossain vähän viiden päälle; desimaalia en muista kun en ole pitkään aikaan katsonut lukemaa.
Tässä moottorissa ei ole niitä muitten VAG-konsernin aiempien koneiden murheita, tässä on jakohihnakäyttöinen venttiilikoneisto. Ja Sylinterikannen rakenne takaa nopean moottorin lämpenemisen; sisälämpö riittää talviajossa.

Kaikenkaikkiaan olen Fabiaan tyytyväinen.

Ps. vakuutusmaksut kannattaa kilpailuttaa, minulla tippuivat vakuutusmaksut melko reilusti Focukseen verrattuna.  :)
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: TSo - 05.04.16 - klo:20:48
Täytynee käydä tyyppäämässä molemmat vaihtoehdot. 11 vuotta kun on Octavioilla hinkuttanut menemään niin tuo Fabia ei varmaan olisi iso muutos ainakaan yleisen ergonomian kannalta. Mutta olen vissiin tulossa vanhaksi (tai varattomaksi) kun pitkä takuu alkaa tuntua yhä tärkeämmältä kriteeriltä. Tai sitten olen vaan saanut yliannoksen Skodaa, vaihtelu voisi virkistää.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: enkero - 08.04.16 - klo:17:11
Tuo Stockan tarjous on aika houkutteleva, varsinkin kun Fiikukseen saa lämmitettävän tuulilasin. Rehellisesti sanoen en ole vakavasti kymmeneen vuoteen Fordia harkinnut edes vaihtoehdoksi vaikkei tuotteessa varsinaisesti mitään vikaa olekaan.

Voisin kuvitella Focuksessa olevan enemmän tilaa kuin Fabiassa, mutta kakkosautoksi Fabia välttää ihan hienosti. Jos taas nyt olisi perheeseen ainutta autoa hankkimasssa, niin Focus olisi varmaankin kisaamassa kärkipaikasta sikäli kun tarve  täyttyisi kaksivetoisella ja bensakoneella.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: TSo - 08.04.16 - klo:18:29
Jahas, Focus 1.0 Ecoboost farkku automaatti (Titanium) ja Fabia 1.2 TSI DSG Combi Style-varusteilla tyypätty. Muutamia havaintoja:

- yleinen ergonomia molemmissa hyvä. Fabia tietysti vielä käteenkäyvämpi koska meikäläisellä on Octavioilla ajoa takana nyt 11 vuotta, ja Fabiassa ei ohjaamon layoutissa paljon eroa ole. Mutta Focuksessakaan ei mitään moittimista, ja itse asiassa fokkerin ohjaamosta jotenkin huokuu mm.leveämmän keskikonsolin ansiosta pykälää isomman auton tuntu niinkuin kuuluukin. Fabian ajoasentoa ei saa niin alas kuin sen haluaisin Octavian jäljiltä laittaa, mutta tuohon kyllä varmasti tottuisi. Istuimista ei ole muuten paljon sanomista, koska en ole yhdenkään auton penkissä selkääni kipeäksi saanut. Tuntuivat ihan normaaleilta tavisauton penkeiltä, tosin Focuksessa siis Titaniumin istuin joka on parempi kuin tarjous-kulimallin (Fabiassa oli vakiot Style-penkit). Fabian alusta tuntuu röykyissä selvästi kovemmalta, ja vaikka se ei ajotuntumaltaan ole juurikaan pienemmän tuntuinen kuin Focus, tulee ajaessa enemmän pikkuautofiilis mm. pystymmän ja lähempänä olevan tuulilasin vuoksi. Focuksen suuntavilkkuääni on ärsyttävää "piipitystä", sen sijaan mittaristo meikäläisen silmään paremman näköinen kuin Fabian. Myös Titaniumin ajotietsikan näyttö on tyylikkäämmän näköinen kuin Fabian mustavalko-maxidot, ja näyttää enemmän tietoja samaan aikaan. Audionäyttö tuossa Titaniumissa tarkka 8", mutta se on merkityksetöntä koska Trendissä on joku postimerkin kokoinen ruutu tilalla... Start-stop toimii Focuksessa niin jouheasti että sitä viitsisi ehkä jopa käyttää. Fabiassa SS on yhtä hiomattoman tuntuinen kuin omassa Ocussa eli tulee kytkettyä pois ennen liikkeellelähtöä. Molemmat olivat kitkarenkailla, ja siihen nähden olisivat saaneet olla hiljaisempiakin...

- takatiloissa Focuksessa näyttäisi olevan vähän enemmän polvitilaa, mutta ero ei ole kovin suuri. Octaviaan verrattuna molemmat ahtaita. Minulle tällä ei ole väliä koska takana ei matkusta kuin korkeintaan keskenkasvuisia, ja toisaalta Fabiassakin näyttäisi ainakin 178-senttisen kuskin taakse mahtuvan vähintään samanmittainen matkustaja. Focuksessa kuskin istuin on jotenkin niin muotoiltu että sen yläosa tulee enemmän takanaistuvan "syliin", joten Fabia on takaa jotenkin avaramman tuntuinen vaikka polvitilaa lieneekin vähemmän. Tavaratilat ovat erimuotoiset (Focuksessa laajempi mutta paljon matalampi), Fabian isompia litroja ei minusta kuitenkaan silmämääräisesti huomaa. Focuksen tavaratilan pohjamatto on jotenkin säälittävä lerppu, enkä ymmärrä mihin tuo pystysuuntainen tila on saatu hukattua. Fokuksessa toisaalta pinnat joka puolelta verhoiltu. Joka tapauksessa meikäläisen käyttöön molemmissa riittävä takakontti ja pakolliset kassikoukut.

- suorituskyvyltään Fabia vie lähestulkoon 6-0. Tosin taajamapyörityksessä molemmat liikkuvat ihan vaivattomasti, mutta siinä missä motarin rampilla Fabia kiihtyy ihan iloisesti, Focuksessa ei tunnu tapahtuvan paljon mitään. Fabiassa täyskaasukiihdytyksessä selvästi kovempi moottorimelu kuin Focuksessa. Toki tuo Focuskin kelasi loivassa ylämäessä mittariin hyvinkin 120 ennen motarin alkua, mutta kuskille tuli vähän orpo "eikö tää tosiaan kiihdy" -fiilis. Mulla tosin takana 6 vuotta ajoa 1.8TSI:llä joten persdynossa on ehkä pykälän verran väärä kalibrointi näitä pienempiä koneita ajatellen. Focus voisi olla manuaalina ripeämmän oloinen, tilastotietojen mukaan powershift hukkaa nollasta sataan -välillä sekunnin manuaaliin nähden.

- polttoaineenkulutusta mahdotonta arvioida tarkkaan vajaan puolentoista tunnin ajon perusteella, mutta ajotietokoneen perusteella Fabia kulkee selvästi vähemmällä (ja näinhän viralliset kulutuslukematkin sanovat). Focus tietysti luokkaa isompana on selvästi raskaampi. Oma koeajokulutus tietsikan mukaan oli Fabialla luokkaa 6 ja risat, Focuksella yli 8 litraa, eikä ajoprofiileissa mielestäni ollut suurempia eroja.

- varusteissa Fabia Style toki selvästi edellä Focuksen Trendiä, lukuunottamatta tuulilasin lämmitystä. Stokkan kk-tarjouksessa siis Trendiin otettu mukaan takatutka ja keskikyynärnoja, mutta esim. bluetooth handsfree puuttuu ja myymälästä pitäisi lipua taivaanrantaan pölärit lepattaen, jos ei heti kättelyssä panosta erikseen vanteisiin. Toisaalta tuo bluetooth on ainoa ehdottomasti tarpeellinen asia joka Trendistä puuttuu, muut Style-varusteet on Trendiin verrattuna sitten enimmäkseen kivaa lisuketta josta ei poismyytäessä kummoista hintaa saa.

- 1.2TSI DSG Style Fabian vaikuttaisi saavan ainakin ilman vaihtaria toimituskuluineen, metallivärillä ja talvipaketilla halvemmalla kuin tuon Stokka-tarjouksen Trend-fokkerin, eli jos Focukseen ottaisi vielä lämppärit, kahdet aluvanteet ja talvirenkaat olisi hintaero about 2500e. Fokkerissa tosin selvästi halvemmat vakutukset, halvempi rahoitus ja sitten tietenkin se 5v takuu - ja toisaalta kulivarusteet verrattuna Fabiaan. Veikkaan kulutuseron ja vakuutusten hintaeron osapuilleen kumoavan toisensa, jos pätkällä ostaa niin Fokuksen osalta saattaa rahoituksessa säästää about tonnin, riippuu tietysti lainan koosta ym. Eli lopullinen hintaero suurpiirteisellä laskutoimituksella noin 1500e. Ehkä se on sitten se "touhutonni" jolla Fabian omistaja maksaa 3. tai 4. vuotena sen rikkkimenneen mekatroniikan...

- Mitä tästä kaikesta voi päätellä? Ei mitään... Suht samanhintaiset autot joiden tilat ovat yllättävän lähellä toisiaan "luokkaerosta" huolimatta. Toisessa enemmän varusteita ja parempi suorituskyky, toisessa enemmän ison auton olemusta, vähän parempi äänieristys, "oikean auton" ulkonäkö ja pitempi takuu (kenties myös parempi luotettavuus...). Vanhana Ocuilijana tuntuisi kieltämättä vähän tylsältä vaihtaa Fabiaan jossa ei ole mitään uutta tai edes erilaista, ainoastaan vähemmän, pienempää ja hitaampaa. Ja Fokkerin suorituskyky taas tuntui niin aneemiselta että sopeutuminen siihenkin olisi vaikeaa, vaikka auto muuten tuntui hintaansa nähden tosi hyvältä. Pikaisesti laskettuna jos nyt vaihtaisin nykyisestä rassista jompaankumpaan näistä, saisin vapautettua aika monta tonnia autoon sitoutunutta "turhaa" pääomaa ja nauttisin jatkossa vajaan satasen pienemmistä kuukausittaisista käyttökuluista ja voimassa olevasta takuusta. Ja menettäisin nelivedon, adaptiivisen vakkarin, xenonit ja webaston, puhumattakaan räävittömän kiihdyttelyn aikaansaamasta nautinnosta. No, tätähän sietää miettiä.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: KKi - 08.04.16 - klo:20:05
Hyvä analyysi, kiitos. Yksi huomio. Litraisessa Fokkerissa on perinteinen automaatti (momenttimuunnin). Powershift on nykyään dieseleissä. Pre-facelift mallissa Powershift oli saatavissa 1.6 vaparin yhteyteen.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: TSo - 08.04.16 - klo:20:21
LainaaHyvä analyysi, kiitos. Yksi huomio. Litraisessa Fokkerissa on perinteinen automaatti (momenttimuunnin). Powershift on nykyään dieseleissä. Pre-facelift mallissa Powershift oli saatavissa 1.6 vaparin yhteyteen.

Tuo kyllä selittäisi sekä vaisulta tuntuvan suorituskyvyn että korkeahkon kulutuksen. Mutta kun itsellänikin oli asiaan liittyviä epäilyksiä, kysyin koeajon jälkeen myyjältä, onko laatikko Powershift, ja myyjä vastasi: "kyllä, Fordin kaksoiskytkinlaatikko". Eli mitenkähän tämä sitten on.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: nemos - 08.04.16 - klo:20:26
Perinteinen automaatti siinä on saksalaisen esitteen mukaan
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: TSo - 08.04.16 - klo:20:48
LainaaPerinteinen automaatti siinä on saksalaisen esitteen mukaan

Samaa tässä googlettelin juuri itsekin ulkomaisilta sivuilta. Suomen Fordin esitteeseen ei ole saatu edes suoritusarvoja tuolle automaattiversiolle, saati sitten speksejä laatikon laadusta. No, se on sitten mehulingon purskuttelu joka vie tuosta vähän liikaa terää, manuaalina suorituskyky ja kulutus olisivat varmaan olleet linjassa odotusten kanssa. Tosin epätyypillisen vähän luistoa tuossa on momentinmuunninlaatikoksi ainakin paikaltaanlähdettäessä, ampaisee herkemmän tuntuisesti liikkeelle kuin DSG-vekottimet.

Pitää vissiin laittaa myyjällekin linkki vaikka tuonne saksan esitteeseen  8). Harmittaa kyllä tuon Focuksen osalta sikäli että momentinmuunninlaatikko olisi periaatteessa paljon mieluisampi kuin DSG, luotettavuus ei liene läheskään samanlainen ongelma, ja liekö esim. tuo start-stopin huomaamattomampi toiminta osaltaan momentinmuuntimen ansiota. Mutta tuossa litran myllyssä ei riitä tehoreservejä hukattavaksi vaan suorituskyky kärsii liikaa - eikä tuollaisessa ekomallissa oikein ole järkeä antaa kulutuksen suhteenkaan litraa tasoitusta.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: teemur - 08.04.16 - klo:22:35
Leon 1.2TSI DSG Style? Mun mielestä paremman näköinen kuin Focus (hieman) ja Fabia (kilometritolkulla). Varustepuutteita saattaa olla. Myös kilometritolkulla Ibizaa edellä
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: Gudmund - 09.04.16 - klo:07:58
Lainaus käyttäjältä: teemur - 08.04.16 - klo:22:35
Leon 1.2TSI DSG Style? Mun mielestä paremman näköinen kuin Focus (hieman) ja Fabia (kilometritolkulla). Varustepuutteita saattaa olla. Myös kilometritolkulla Ibizaa edellä

Leon tulee farkkuna sen 10% kalliimmaksi kuin nuo verrokit, mutta muutenhan tuommoinen Seatti kannattais ostaa nyt jos joskus. DSG:n saa nyt tonnilla ja Seatilla tarjouksena myös tuollainen jatkettu takuuohjelma 5v/100tkm.
Leon tuntunee samalla voimalinjalla vain hiukan Fabiaa laiskemmalta.

Kiitos vielä TSo hyvästä vertailuanalyysistä. Vähän yllättävää on, että farkku-Fabia laittaa (melkein kaikesssa) farkku-Focukselle niin hyvin kampoihin. Isona osasyynä näköjään Focuksen onneton (ponneton) voimalinja.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: TSo - 09.04.16 - klo:11:21
LainaaLeon 1.2TSI DSG Style? Mun mielestä paremman näköinen kuin Focus (hieman) ja Fabia (kilometritolkulla). Varustepuutteita saattaa olla. Myös kilometritolkulla Ibizaa edellä

Leon olisi kyllä ulkonäön suhteen selvästi tyylikkäämpi ja "autompi" kuin Fabia, ja tiloiltaan varmaan pykälää suurempi myös. Style-varustelussa ei mitään kriittistä näyttäisi puuttuvan. Mutta toisaalta jokainen tonni minkä hinta lipuu ylöspäin tuosta n. 21-22tâ,¬ tasosta syö tämän vaihdon järkeä - aloitusviestissä en tainnut asiaa tarkkaan mainita, mutta vaihtoehtona ajaa nykyisellä pari vuotta vanhalla 1.8 neliveto-Oculla jatkossakin, tai sitten downgreidata selvästi halvempaan ja käyttökuluiltaan edullisempaan. Jos näissä hintarajoissa pysytään niin Leonin kohdalla voisi tietysti miettiä josko viistoperä riittäisi.

1.2 Seatin vakuutukset näyttäisi muuten noin pikaisella vilkaisulla olevan 1.8 4x4 Ocun hinnoissa. Muutenkin noissa vakuutushinnoissa on aika isoja heittoja, esim. 1.4 Octavialle näyttäis saavan vakuutukset halvemmalla kuin 1.2 Fabialle.

LainaaVähän yllättävää on, että farkku-Fabia laittaa (melkein kaikesssa) farkku-Focukselle niin hyvin kampoihin. Isona osasyynä näköjään Focuksen onneton (ponneton) voimalinja.

Joo, jos Focus olisi liikkunut samaan tahtiin kuin Fabia, olisin tod.näk. jo vetänyt nimet paperiin. Kyllä Focus tosiaan jotenkin tuntuu ja näyttää isommalta autolta sekä sisältä että ulkoa. Mutta jos mittanauhalla katsoo tiloja niin sitä eroa ei sitten paljon olekaan (ok, en tosin itse käyttänyt mittanauhaa). Ja se tärkein eli ajotuntuma ei Fabiassa myöskään ole pykälää pienemmän auton fiilis verrattuna Focukseen - toki pitemmässä käytössä paljastuisi varmaan hienovaraisempia eroja Focuksen hyväksi. Esim. meluisuuden suhteen ihmettelen kyllä jos Focus ei olisi hiljaisempi, mutta omalla koeajolla selkeää eroa ei havainnut - paitsi moottorin äänessä joka tosiaan paljasti Fabian pikkuautomaisuuden kovissa kiihdytyksissä.

Vaikka tämä onkin Fabia-osio niin Focuksesta täytyy vielä todeta että se on vähän hankalassa raossa: jos Fabiaan verrataan niin pitää lähteä Focuksen osalta kulimallista joka ottaa pataan varusteissa, suorituskyvyssä, kulutuksessa ja hinnassa - nämä huomioon ottaen erojen ajettavuudessa ja tiloissa soisi olevan isompia. Jos verrataan oman luokan sisällä esim. Octaviaan, niin tiloissa tulee selvästi kuokkaan, samoin varusteissa, suorituskyvyssä ja taloudellisuudessa. Ajo-ominaisuudet menee varmaan jotakuinkin tasan. Eli luotettavuus/takuu ja ostajan VAG-allergia lienee Focuksen suurimmat myyntivaltit tässäkin.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: Jappe36 - 09.04.16 - klo:12:01
Lainaus käyttäjältä: TSo - 08.04.16 - klo:18:29
Jahas, Focus 1.0 Ecoboost farkku automaatti (Titanium) ja Fabia 1.2 TSI DSG Combi Style-varusteilla tyypätty. Muutamia havaintoja:


- 1.2TSI DSG Style Fabian vaikuttaisi saavan ainakin ilman vaihtaria toimituskuluineen, metallivärillä ja talvipaketilla halvemmalla kuin tuon Stokka-tarjouksen Trend-fokkerin, eli jos Focukseen ottaisi vielä lämppärit, kahdet aluvanteet ja talvirenkaat olisi hintaero about 2500e. Fokkerissa tosin selvästi halvemmat vakutukset, halvempi rahoitus ja sitten tietenkin se 5v takuu - ja toisaalta kulivarusteet verrattuna Fabiaan. Veikkaan kulutuseron ja vakuutusten hintaeron osapuilleen kumoavan toisensa, jos pätkällä ostaa niin Fokuksen osalta saattaa rahoituksessa säästää about tonnin, riippuu tietysti lainan koosta ym. Eli lopullinen hintaero suurpiirteisellä laskutoimituksella noin 1500e. Ehkä se on sitten se "touhutonni" jolla Fabian omistaja maksaa 3. tai 4. vuotena sen rikkkimenneen mekatroniikan...



Allamainittu rahoitustarjous ei paljon eroa Focken vastaavasta, joskin hyvitys vanhasta ei ole välttämättä yhtä hyvä kuin toisella myyjällä.

http://xn--mkeln-grad.fi/rahoituskampanja/index.html (http://xn--mkeln-grad.fi/rahoituskampanja/index.html)
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: TSo - 09.04.16 - klo:12:39
LainaaAllamainittu rahoitustarjous ei paljon eroa Focken vastaavasta, joskin hyvitys vanhasta ei ole välttämättä yhtä hyvä kuin toisella myyjällä.

Joo, tuolla Mäksän tarjouksella menisi tasoihin Ford Creditin kanssa. Kuulemma Titanium-varusteilla ostaessa saisi Fordilta rahoituksen 0.9% korolla ilman muita kuluja. Se alkaisi olla jo niin halpaa että käsiraha kannattaisi pitää minimissä ja viimeinen erä mitoittaa tappiin...
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: JakeS - 09.04.16 - klo:18:06
Mikä litraisen koneen tehoversio oli koeajamassasi autossa ?
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: TSo - 09.04.16 - klo:18:56
LainaaMikä litraisen koneen tehoversio oli koeajamassasi autossa ?

125-heppaisen pyysin, ja luotan siihen että se myös sellainen oli -  ainakin hinnaston mukaan sataheppaista saa vain manuaalina.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: enkero - 09.04.16 - klo:19:49
Lainaus käyttäjältä: TSo - 09.04.16 - klo:11:21
Vaikka tämä onkin Fabia-osio niin Focuksesta täytyy vielä todeta että se on vähän hankalassa raossa: jos Fabiaan verrataan niin pitää lähteä Focuksen osalta kulimallista joka ottaa pataan varusteissa, suorituskyvyssä, kulutuksessa ja hinnassa - nämä huomioon ottaen erojen ajettavuudessa ja tiloissa soisi olevan isompia. Jos verrataan oman luokan sisällä esim. Octaviaan, niin tiloissa tulee selvästi kuokkaan, samoin varusteissa, suorituskyvyssä ja taloudellisuudessa. Ajo-ominaisuudet menee varmaan jotakuinkin tasan. Eli luotettavuus/takuu ja ostajan VAG-allergia lienee Focuksen suurimmat myyntivaltit tässäkin.

Miten muuten koet Sotkien erot ajo-ominaisuuksissa? Fabia on minun makuuni paljon kivempi nurkkapyöritykseen ja kuitenkin ihan kelpoinen maantielläkin, matka-ajossa Ocu vetää toki pitemmän korven hieman paremman äänieristyksensä ja mukavuusvarusteiden vuoksi (ja tietty valot). Mutta Octavia ei ole kyllä lähelläkään Superbia ajolleen, mikä on harmi - siksi voisi tulla toimeen Fabiallakin jos ois pakko.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: pomo - 18.05.16 - klo:08:14
Takuu asioissa on hyvä muistaa, että ainakin joitakin vuosia sitten Ford piti varsin tiukkaa linjaa takuukorjauksissa. Esim ei alkuperäiset aluvanteet saivat aikaan sen, että jotain Oskari-vikaa ei korjattu takuuna, koska "väärät vanteet" aiheuttivat normaalista poikkeavaa kulumista😄 Ja huollot ainakin oli varsin kalliita ja huoltoväli on 12 kk jos joku nyt uskaltaa LL ohjelmalla ajaa kaksi vuotta samoilla öljyillä!

Itsekin suoritin keväällä Focus vs octavia vertailun. Fixus on hyvä, mutta häviää moottorissa ja tiloissa oculle. Ja meitä kiinnostavat varusteet ovat toreilla kalliita.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: Atro - 18.05.16 - klo:09:50
Lainaus käyttäjältä: enkero - 09.04.16 - klo:19:49
Miten muuten koet Sotkien erot ajo-ominaisuuksissa?

Omat kokemukset näistä kolmesta on että Fabia on lyhyemmän akselivälinsä ja kapeamman raideleveyden takia rauhattomampi maantiellä kuin Ocu. Ocun ja Superbin välillä en niin suurta eroa tuossa mielessä havainnut. Erittäin hyvä Fabia on kyllä pikkuautoksi ajaa, ohjaustuntuma samankaltainen isompien sisarustensa kanssa.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: JakeS - 18.05.16 - klo:10:15
Fordissa on tosiaan ollut maininta  takuuseikoissa koskien ei oem vanneasioita. Lähinnä olivat huolissaan sovitinrenkailla varustetuissa vanteista joissa on liian suuri keskireikä. Omalla kohdalla miljoonan kilometrin kokemuksella asia ei ole koskaan ollut minkäänlainen ongelma. Näillä kilometreillä takuuasiat om hoidettu aina mallikkaasti. Yleisesti ottaen takuuehdot fordilla ovart ainaki  vw:n rinnalla todella paljon paremmalla tolalla. Skodasta en tiedä onko ehdoissa vokkeloon eroja. Myöskin huoltokustannuksissa ford on selkeästi halvempi kuin vw. Huoltoväli 20 tkm/v mutta automaateissa vaihdetaan öljyt 60 tkm välein joka nostaa huollon hinnan 300-400 â,¬ välille. Muutoin ovat siellä parinsadan luokkaa.
Otsikko: Vs: Fabia vs Focus
Kirjoitti: automaattori - 20.05.16 - klo:15:43
Teknavin testi Focuksesta.

http://teknavi.fi/autot/koeajossa-vaivattomampi-focus-pikkukoneen-liitto-automaattivaihteiston-kanssa (http://teknavi.fi/autot/koeajossa-vaivattomampi-focus-pikkukoneen-liitto-automaattivaihteiston-kanssa)