VAGarena.fi

Yleiset => Foorumin yleiset asiat => Aiheen aloitti: passelipassat - 17.03.16 - klo:10:33

Otsikko: Passat 1.8 T 2003 moottorinohjausboxi
Kirjoitti: passelipassat - 17.03.16 - klo:10:33
Hei. Mulla inhottava ongelma Passatin kanssa. Katsastuksessa huomattiin, ettei OBD-lukijaan saada yhteyttä ollenkaan eikä moottorihäiriövalo syty virtoja päälle laittaessa. Käytin autoa nopeesti korjaamolla ja he totesivat saman eli yht. boxiin ei saadaja  sulakkeet ovat ehyet.  Onko näitä boxeja kenties korjailtu tai onko niitä mahdollista hankkia jostain ja miten  koodaukset ko. autoon. Harmittava takaisku eikä oikein uutta viitsisi ostaa. Vinkkejä ja apuja otetaan vastaa.
Otsikko: Vs: Passat 1.8 T 2003 moottorinohjausboxi
Kirjoitti: Daatta - 17.03.16 - klo:14:05
Voisi aloittaa katsomalla, ettei vettä ole väärissä paikoissa:

http://www.vagarena.fi/index.php?topic=24403.0 (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=24403.0)

ECU tai muu boksi saattaa olla ottanut itseensä kosteudesta.
Otsikko: Vs: Passat 1.8 T 2003 moottorinohjausboxi
Kirjoitti: saksala - 28.03.16 - klo:22:57
Tuolta löytyy käytettyjä bokseja alle 100 â,¬.

https://www.bildelsbasen.se/se-sv/VW/VW-PASSAT/2001_2005/EL-&-Givare-&-Databox-&-Sensor/Insprutning-Styrenhet/Alla/ (https://www.bildelsbasen.se/se-sv/VW/VW-PASSAT/2001_2005/EL-&-Givare-&-Databox-&-Sensor/Insprutning-Styrenhet/Alla/)
Otsikko: Vs: Passat 1.8 T 2003 moottorinohjausboxi
Kirjoitti: Jultsu - 29.03.16 - klo:15:55
Tän ikäisessä passatissa pitää ecuboksin PIN olla sama kuin mittaristossa. Se PIN pitää sitten ronkkia jollain lukijalla siitä uudesta jos päädyt sen vaihtamaan, ja tämän jälkeen tuon PINnin voi sitten vaihtaa vaikkapa VCDS:llä.

Lähtisin kyllä ekaks tutkimaan johdotuksia, ota vaikka se ecuboksin muovikotelo ensin auki ja tarkista silmämääräisesti missä kunnossa johdot ja liitinpinnit ovat. Kannattaa myös käydä jollain aidon VCDS:n omaavalla ihmisellä tutkituttamassa että saako kaikkiin muihin ohjausyksiköihin yhteyden vai onko kaikki pois pelistä?