VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Volkswagen => Transporter T5 (03-) => Aiheen aloitti: MikaM - 06.01.16 - klo:09:53

Otsikko: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: MikaM - 06.01.16 - klo:09:53
Terve kaikille  :)
Käytössä vcds mutta ei suoraan löytynyt kohdan 18 aux.heat alta adaptaatioista että mistä kanavasta muutetaan 1:nen nollaksi tai päinvastoin että webasto lämmittäisi myös moottoria esilämmityksen aikana.
Auto on vm 2014 ,  2.0 62kw  ja tehtaan kello löytyy taustapeilin yläpuolelta
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: TuomasTee - 06.01.16 - klo:10:55
Oheisen linkin mukaan kanava 04 ykkösestä nollaksi.

http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?t=159797 (http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?t=159797)
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: 40046132 - 16.01.16 - klo:09:53
Kirjoitan tähän samaan topickiin kun vähän liittyvät yhteen...
Mistähän saisi muutettua webaston kaukosäätimellä käytettyä käyntiaikaa esim 60minuutiksi? nyt pöhisee vaan 30min ja sitten sammuu.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: TuomasTee - 16.01.16 - klo:13:46
Onko alkuperäinen kello katossa? Mikäli on niin eikö käyntiaika myös kaukosäätimestä painettaessa ole sama mikä kattokelloon on säädetty?
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: 40046132 - 16.01.16 - klo:19:25
Lainaus käyttäjältä: TuomasTee - 16.01.16 - klo:13:46
Onko alkuperäinen kello katossa? Mikäli on niin eikö käyntiaika myös kaukosäätimestä painettaessa ole sama mikä kattokelloon on säädetty?

Joo on kattokellolla varustettu malli. Kyllä mulla on vain 30min kaukosäädön kautta,vaikka asettaisi 57minuuttia kattokellolla arvoksi.

Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: mkurtti - 02.01.18 - klo:13:52
T5 GP:n vesiventtiilin muutos lämmittäen myös moottoria
Mene Aux Heat (18) coding 07 ja sinne xx0xx nollan tilalla on 1 tehdasasenteisena. Eli venttiili on silloin käytössä. Tuon muuttaminen 0 poistaa venttiilin käytöstä.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: mkurtti - 03.01.18 - klo:17:17
Lainaus käyttäjältä: mkurtti - 02.01.18 - klo:13:52
T5 GP:n vesiventtiilin muutos lämmittäen myös moottoria
Mene Aux Heat (18) coding 07 ja sinne xx0xx nollan tilalla on 1 tehdasasenteisena. Eli venttiili on silloin käytössä. Tuon muuttaminen 0 poistaa venttiilin käytöstä.
Korjataan koodi ????0?? Eli viides numero nollaksi.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Coca - 07.01.18 - klo:13:20
Lainaus käyttäjältä: mkurtti - 03.01.18 - klo:17:17
Korjataan koodi ????0?? Eli viides numero nollaksi.

Eli 7 numeroinen koodi?  Pitäis tälle päivää tarkastaa omasta tämä, vahva tunne että pelkästään hytti lämpee mutta kohta saan kaapelin lainaan niin täytyy tarkastaa. Onko keinoja millä voit todentaa että moottori lämpee kokonaan? paisari on lämmin tälläkin hetkellä mutta tuntuu konehuoneessa olavan niin ahdasta etten pääse käsiksi kunnolla koneen kylkeen / alavesiletkuihin että voisi tunnustelemalla todeta vedet kietävän koko koneessa.. Pystyykö vcds:llä seuraamaan lämpöjä esim puolen tunnin lämmityksen jälkeen ja jos pystyy niin mistä löytyy...
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: mkurtti - 16.01.18 - klo:10:26
Juu 7 numeroinen koodi. Itsellä on nyt siinä 0000022.
Lämpöjä pystyy seuraamaan measuring blocks kohdasta kanava 1. Toinen laatikko on muistaakseni webaston lämpötila.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: mikkvess80 - 24.11.18 - klo:20:50
Moi

Ei varsinaisesti liity aiheeseen mutta mitenkäs kauko-ohjaimen saa ohjelmoitua webastoon?
Autona 2011 T5 ja webaston hallintapaneeli katossa peruutuspeilin päällä.

Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 14.12.19 - klo:15:33
Jatketaan tähän.

Mulla 2004 multivanissa on kaksi webastoa, toinen tuo alkuperäinen (kello peilin päällä) ja toinen millä on vain näytöllinen kaukosäädin, jolla lämmitetään moottoria.

Kysymykset:

1. Mistä tietää lämmittääkö webasto oikein, jos hehkutusaika ei tunnu lyhenevän puolen tunninkaan lämmityksellä?
2. Saisiko kabiininlämmityswebastoa puhaltamaan jalkatilan sijaan ikkunoihin jollain keinolla.

Eilen pidin moottorilämmitystä puoli tuntia päällä ja kabiiniin puhalsi vain viileää (miksi ylipäänsä puhaltaa jos olisi vain moottorilämmitin?) ja konehuoneessa kuvassa kädessä pitämäni letkut olivat lämpimiä, hehkutusaika kuitenkin oli sama kuin edellispäivänä ilman lämmitystä ulkoilman ollessa sama.

VCDS ei saa yhteyttä Webastoon (kielinee siitä ettei se ole CAN väylässä. Tosin tässä autossa ei taida CANia ollakaan kun VCDS ei automaattisesti tunnista automallia.

Toinen liite on webastojen tarrat. AIR top 3500 st lienee originaalinen, penkinalusakkua käyttävä kabiinilämmitin.

(https://i.ibb.co/WDC0Mn7/20191213-223145.jpg) (https://ibb.co/N1RrJxf)

(https://i.ibb.co/xMGDkQv/15763302152605606990019416223419.jpg) (https://ibb.co/sFQ2frS)
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Kampiveivi - 14.12.19 - klo:18:05
Oliko varmasti ne letkut lämpimät? Ja oliko se nestettä lämmittävä webasto varmasti päällä? 
Puhalsiko se siis  kylmää silloin kun webasto oli päällä ?  Ei ole mahdotonta että webasto on "mykkä" mutta lämppärin puhallin silti kytkeytyy päälle.
Tuo air top 3500 lämmittää suoraan ilmaa eikä ole mitenkään tekemisissä normaalin lämppärin kanssa. Sillä on oma aukko josta imee sisäilmaa sisuksiinsa ja toinen  aukko josta puhaltaa sen ulos lämmitettynä, joten ei saa puhaltamaan lasille ellei itse rakentele kanavistoa sitä varten.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 14.12.19 - klo:19:14
Nesteweba oli päällä, puhisi normaaliin tapaan ja pakokaasua tuli.

Sisätilaan puhalsi kylmää, ja puhalluksen suuntaa pystyi ohjaamaan kojetaulun ilmastointikytkimistä, esim. nyt olin asettanut sen tuulilasille suunnatuksi.
Nuo mustat letkut olivat lähes kuumia (huonosti rajattu kuva. Myös paisuntasäiliö johon yksi letkuista meni oli lämmin.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Kampiveivi - 14.12.19 - klo:21:14
Tuossa kuvassa "kädessä" oleva letku ilmeisesti menee lämpppärin kennolle ja oli ilmeisesti lämmin/kuuma. Oliko se kennolta tuleva letku myös lämmin/kuuma?
Lämmön säätöhän on kuiten ollu täysillä? Onko Manuaali vai automaattinen lämmönsäätö?
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 15.12.19 - klo:08:58
En osaa sanoa tuosta toisesta letkusta, Koitsn tänään kun lämmitän taas.

Puhallin oli  22 astetta ikkunalle suunnattuna , webaston käydessä siinä kojelaudan näytössä tosin lukee HE.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Kampiveivi - 15.12.19 - klo:11:15
Eli sulla on auttomaattine  se lämmön säätö?  Kokeileppa auttaako kun asetat sen säädön aivan täysille. Saattaa olla jopa että tuo säätö tulee tehdä ennen auton sammutusta. Ainakin webaston ohjeissa kehoitetaan säädöt tekemään ennen auton pysäköintiä.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 16.12.19 - klo:11:31
Kiitos vinkistä, koitan tuota. Toisaalta kun se tuolla 22 asetuksellakin puhaltaa käynnissä ollessaan lämmintä niin miksei se riittäisi tässäkin tapauksessa? :)

Ilmoittelen miten käypi.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: M_M - 16.12.19 - klo:11:35
Lainaus käyttäjältä: Juhtuo - 16.12.19 - klo:11:31
Toisaalta kun se tuolla 22 asetuksellakin puhaltaa käynnissä ollessaan lämmintä niin miksei se riittäisi tässäkin tapauksessa? :)

Ajon aikana se lämmityslaitteen kenno on aikasen kuuma, joten tuohon 22 asteen tavoitelämpöön päästäkseen siihen sekoitetaan aika paljon ulkoilmaa sekaan. Jos läppä jää samaan asentoon kun aletaan esilämmitellä webastolla, niin ei sinne ohjaamoon juuri lämmintä saada. Tämähän ei ole ongelma tehdasasenteisten lämmittimien kanssa koska ne kommunikoivat lämmityslaitteen kanssa, mutta jos on jälkiasennus niin kyllä lämmityslaitteeseen olisi syytä laittaa lämpöpyynti täysille ennen sammuttamista.

Ja odottaa muutama sekunti että läppä ehtii kääntyä... sitäkin olen nähnyt kyydissä istuessa, että ruuvataan nopealla liikkeellä lämpötilapyynniksi max ja samantien autosta virrat pois. Ei varmaan ehdi läppä toteuttaa pyyntöä ennen virran katkaisua.  ::)
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 17.12.19 - klo:15:47
Ei lämmittänyt ei... 26 minuuttia oli lämmitys ollut päällä kun autoon menin ja hennosti puhalsi viileää tuulilasille.

Mulla on nyt sitten auto, jossa on kaksi webastoa joilla ei saa ikkunoita auki :D
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Kampiveivi - 17.12.19 - klo:20:51
Eiköhän siihen joku ratkasu löydy. Nuo webaston asennus ohjeetki näyttää olevan sellasia että niitä on mistä valita.  Jokaisessa vähän jotain omanlaistaan. Löysin yhden ohjeen jossa tuohon automaattiseen ilmatointi/lämmityslaitteeseen omat ojeensa, mitä sen laitteiston kanssa tulee tehdä. Kaikissa webaston ohjeissa ei kummempaa ohjetta ole.  http://mmc-manuals.ru/all_webasto/install/cars/Volkswagen/Transporter/T5/Transporter_T5_2004_2.0_d_D.pdf (http://mmc-manuals.ru/all_webasto/install/cars/Volkswagen/Transporter/T5/Transporter_T5_2004_2.0_d_D.pdf)
Valitettavasti ohjeet saksaksi,  joten ainakin mulle jää vähä epäselväksi miksi ipc releet ym. Ehkä ohjaa ilmaläppiä ?  Jos näin on nii vika esim tuossa ipc releessä nii  voisi aiheuttaa että ei sisätilat lämpiä webastolla.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: o.b. - 17.12.19 - klo:21:08
IPCU-rele käynnistää puhaltimen moottorin ja ei tee mitään muuta. Eli lämmitys täysille ja puhallus ikkunalle ennen auton sammuttamista.

Tuon ikäisessä autossa saattaa lämmityslaitteen kenno olla jo melko tukossa ja se voi aiheuttaa sen, että kabiini ei kunnolla lämpene Webastolla. Moottorin käydessä virtaus kennossa on parempi ja silloin lämmintä riittää paremmin ???
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 17.12.19 - klo:21:51
Linkin ohjeissa on kuva jossa molemmat lämpösäätimet on säädetty maksimilämpötilaan Itse laitoin vain toisen. Koitan huomenaamuna uudestaan molemmat säädettynä.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 18.12.19 - klo:08:07
Ei auttanut sekään. Latasin videon joka ehkä kertoo noista letkujen lämmöistä paremmin. En aamulla ennen töihin lähtöä jaksanut syvääluotaavampaa videota kyhätä.

https://youtu.be/oH5XcnhiBKc

Luulen, että hakeudun jollekin Webastokorjaamolle jolla on diagnostiikkamahdollisuus.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 23.12.19 - klo:11:47
Vika selvisi huollossa. Vesipumppu rikki. :)
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 28.12.19 - klo:15:40
Ja nyt kun pumppu korjattiin tää paskavehje vuotaa jäähdytinnestettä jostain päin pohjaa . Vihoviimenen paskavolkkari jonka ostan.
(https://i.ibb.co/BfMB3c2/20191228-153137.jpg) (https://ibb.co/b69XmQ5)
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Kampiveivi - 05.01.20 - klo:07:18
Oisko webaston vesipumpun letkun klemmari jääny löysälle?  Tai joku letku haprastunu eikä kestäny vesipumpun vaihtoa  ja alkanu vuotaa.
Oman kokemuksen mukaan menevät melko herkästi rikki ja saattavat alkaa vuotaa ihan omia aikojaankin.
Otsikko: Vs: T5 gp webasto lämmittää vain ohjaamoa
Kirjoitti: Juhtuo - 05.01.20 - klo:14:49
Juuri noin siinä lopulta oli käynyt. Auto uudelleen huoltoon ja letkua lyhennettiin. Nyt pitää.