Mikä mahtaa olla vika kun vänkärin puolen oven diskantti ja basso ei soi ollenkaan?
Jos peruspopit tai ASS niin vänkärin puolella (eikä toisellakaan) ei ole edes erillistä diskanttia 8). Diskantti tulee mukaan vasta B&O systeemissä.
Niinpä tuntuu olevan.
Johtosarjan mittasin, se on kunnossa. Taitaa olla basso paskana.
Vittuko yksi pultin vasta kierre pyörii mukana. Ei taho saada pulttia pois.
Sais tuon oviverhoilun pois, niin vois testata tuon kaijuttimen.
Kaiutin oli rikki. Pitää nyt ehtiä jostaan uusi kajari.
Täällä kans kaiutin ongelmaa. Onko ideoita mistä johtuis kun hävis matalat äänet? Etuovista ei mitään pihahdustakaan, tuulilasilta ja takaovista tulee ääntä mutta matalat äänet kadoksissa. Voiko soittimessa olla joku sulake palanut vai mikä? Ã,,änet vaan katos yhtäkkiä, eikä edes soinut kovasti.
Ihan audin alkuperäinen concert soitin ja a4 b8 kyseessä.
Ota oviverhoilu pois, pääset sitten mittaamaan yleismittarilla kaiuttimet.
Todennäköisesti sulla on ollut vänkärin kaiutin rikki jonkin aikaa ja nyt hajosi sitten kuskin puoli.
Kuskin paikalta ei aivan heti huomaa, jos vänkärin puolen basso on rikki...näin ainakin minulla kävi.
Tuossa on video miten saat oviverhoilun pois. Muovisia työkaluja saa ainakin biltemasta. Eikä maksanut paljoa.
https://m.youtube.com/watch?v=5hZ4axhfYrM
Hmm. Repsikan takaoven lasin nostinkin toimii hieman pätkien (huomasin juuri), voisko olla takaoven johtosarjassa johtoja heikossa hapessa ja olisi sitä myöten mykistäny muitakin kaiuttimia? Ã,,rsyttävä tilanne siinä mielessä että auto ollut minulla alta vuoden ja myyjä myöns takuuta vuodeksi. Tämä vika vaan on vähä rajamailla että kuuluuko takuuseen vai ei kun ei tiedä mistä johtuu.
Kannattaa ainakin käydä luetuttamassa vikakoodit merkkiliikkeen piikkiin. Jos myyjä ei ole merkkiliike niin pitää hakeutua sellaiseen, tai etsiä käsiinsä VCDS-kaapelin omistava kaveri. Vikakoodi löytyy, jos on vikaa oven sähköissä ja/tai audiossa. Voi olla oven johtosarja rikki haitarikumista (helppo tarkistaa) tai lasinnostimen moottorissa / mekanismissa sanomista. Pelkkää arvailua näin netin välityksellä.
Tuskin nyt kolmesta oviesta olis johtosarjat rikki. Kannattaa käydä luetuttamassa vikakoodit.
Johtosarja on helppo vaihtaa itsekkin.
Ajattelin lähinnä että jos yhdestä on rikki ja johdot oikosessa niin voiko se mykistää muitakin kaiuttimia. Mutta ehkäpä käyn luetuttamassa koodit :)
Teoriassa ihan mahdollista tuokin.
Itellä kans hajos apukuskin takaovesta kajari >:( Kalvo oli ihan jumis.
No uus marmorilla ei kuitenkaan ollut pahan hintaanen n.40â,¬
Pikkusen aikaa päässy kulumaan mutta nyt kaiutin asiaa jo välipäivien aikaan tutkittiin, mutta korjaus menee tammikuun puolenvälin tuntumaan. Mutta mitä olette mieltä kuulostaako järkevältä?
Kolmelta kaiuttimelta vikakoodi 'open circuit'. Nämä kaiuttimet täysin mykkiä. Yksi vähän päästää ääntä läpi. Nyt siis kyse isoista ovikaiuttimista. Yhdestä ovesta purettu oviverhoilu ja mitattu kaiuttimen impedanssia joka n. 36 ohmia normaalisti kuulemma 3 ohmia. Tuomio siis että kaikki isot ovikaiuttimet rikki. Vahvistin ilmeisesti ehjä koska ei anna vikakoodia. Syynä liian kova huudatus tai jokin virtapiikki. Tiedän että huudatus ei ole tässä tapauksessa syy, eli siellä on käynyt jokin virtapiikki. Olisi luullut että pikku kaiuttimetkin hajoaisi. Mutta mikä tällasen aiheuttaa? Jos nyt vaan vaihdatan kaikki kaiuttimet niin käyköhän siinä niin että kuukauden päästä on taas sarja rikkinäisiä kaiuttimia. Vai pitäisikö hiukan epäillä paikallista merkkihuoltoa ja omatoimisesti purkaa oviverhoilut ja mitata kaiuttimien impedanssit?
Miten noi johdotukset menee kun otin soittimen irti ja liitin käteen ja mittailemaan yleismittarilla niin yks neljästä kaiuttimille lähtevistä anto 4,4 ohmia ja loput ei tulosta nähtävästi piiri siis poikki. Mutta onko pikku kajarit kytketty isojen rinnalle? Sillonhan kaikkien lähtöjen pitäisi jonkinlaista tulosta tarjoilla kun pikku kajarit soi.
Lainaus käyttäjältä: miks - 02.01.16 - klo:18:25
Miten noi johdotukset menee kun otin soittimen irti ja liitin käteen ja mittailemaan yleismittarilla niin yks neljästä kaiuttimille lähtevistä anto 4,4 ohmia ja loput ei tulosta nähtävästi piiri siis poikki. Mutta onko pikku kajarit kytketty isojen rinnalle? Sillonhan kaikkien lähtöjen pitäisi jonkinlaista tulosta tarjoilla kun pikku kajarit soi.
Yleensähän noi on toteutettu siten että (pikku) diskanttikajarit on kytketty jakosuotimen (= sarjakonkka) kautta pääkaiuttimiin, minkä vuoksi yleismittarilla mitattuna ne näyttävät ääretöntä resistanssia vaikka ovatkin kunnossa. Sen sijaan bassopään kaiuttimien "impedanssin" mittaaminen onnistuu hehtaarilleen myös tasasähköllä eli yleismittaria käyttäen (tällöin mitattu arvo heittää oikeasta vain hieman eli esim. 3ohm mitattu kun nimellisen AC impedanssin pitäisi olla 4ohm).
Okei, eli tästä voi päätellä että tosiaan kolme kaiutinta on rikki ja yks jotenkin pihistää läpi mutta kovin vaimeasti eli sekin on jollakin tavoin rikki. Mutta se aiheuttaja on hiukan mysteeri.
Jos vaihdan kaiuttimet niin miksi en vaihtais heti parempia alkuperäisten tilalle. Onko järkeä vai ei? Esim. tällaset
http://caraudiosecurity.com/ts-g1732i-17cm-2-way-coaxial-speakers-240w (http://caraudiosecurity.com/ts-g1732i-17cm-2-way-coaxial-speakers-240w) ? Onko nämä orkkiksia paremmat? Vai käykö ees? Ehdottakaa jotakin suht edullista mutta kuitenkin hyviä. Minä kun en noista kaiuttimista ymmärrä juuri mitään. Laakkosen huoltoneuvoja sano että orkkis kajarit on 3 ohm. mutta voiko tialle laittaa 4ohm niin että kuuluu moitteettomasti?
Lainaamiksi en vaihtais heti parempia alkuperäisten tilalle
Kyllä se ihan järkeä on, sillä nuo muoviset orkkisämyrit eivät ole maailman parhaat.
En laittaisi linkittämäsi Pioneer koakselit kun nykyiset ovat erillisillä diskanteilla (kojelaudassa jos on peruspopit).
Itse olen suosinut Focal -merkkisiä mutta muitakin laadukkaita on saatavilla. Ovibassot yleinsä korvataan 6.5" elementeillä
adapterin avulla.