VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Skoda => Superb III (15-) => Aiheen aloitti: Jyri - 21.09.15 - klo:12:07

Otsikko: PF1 Huonon tien paketti
Kirjoitti: Jyri - 21.09.15 - klo:12:07
Kokemuksia ja kommentteja puolesta ja vastaan, mitä hyvää, mitä huonoa?
Otsikko: Vs: PF1 Huonon tien paketti
Kirjoitti: äskuusplus - 14.12.15 - klo:11:16
onkohan tietoa onko tämän paketin jousituksen jäykkyydessä eroa vakioon nähden ?
Otsikko: Vs: PF1 Huonon tien paketti
Kirjoitti: Nahkamajava - 05.02.16 - klo:20:12
Kirjoitettua tietoa ei ole, mutta perstuntumalla normaaliin verrattuna kyllä jäykentää tosin ei niin jämäkäksi kuin sporttialustassa.
Otsikko: Vs: PF1 Huonon tien paketti
Kirjoitti: mikko1971 - 06.02.16 - klo:18:21
Omasta 10 000km perstuntumasta voisin sanoa, ettei tuo huonontien alusta ainakaan jäykkä ole. Vakioalustaan en osaa oikein verrata, kun olen vain kerran koeajoautolla 10km ajanut. On tosin myös korkeammat eli 65 sarjan talvirenkaat alla nyt, se varmaan vähän pehmittää tuota perstuntumaa. Jonkin verran takaiskarit tms. paukkaa kun kovemmin kiihdyttää nimismiehenkiharoissa, johtuneeko alustasta ja nelivedosta osittain tuo efekti. En tiedä johtuuko korotetusta alustasta osittain myös se, että kerää aivan tökeesti lunta ja jäätä takalokasuojien sisään ja 16" peltivanteet ovat joka päivä puhdistettava ja silti täristää koko ajan, no näistä valittelinkin tuossa toisessa topikissa.
Otsikko: Vs: PF1 Huonon tien paketti
Kirjoitti: kari.m.hoo - 12.02.16 - klo:20:27
Vakioalustallakaan en löytänyt mitään moitteita alustan kovuudesta, mutta huonon tien paketilla voi huoletta ajella mihin tahansa Suomen tiestöltä löytyvään kaupunkialueen töyssyyn vaikka neljääkymppiä eikä rytkytä ollenkaan (heilautuksetkin menee sujuvasti ylösalas eikä jää heijaamaan).