Skoda Yetin ns. VM2016 mallin nelivetoinen 1,4 TSI manuaali herätti kiinnostuksen. Potkua löytyy 150 hp / 250 Nm, joilla eväillä pinkaistaan nollasta sataan alle 9 s (aika kiva lukema).
Koukkukuormaa valmistaja sallii tuolle paketille 1800 kg, joka juuri riittää omiin tarpeisiin
Karvalakkimallin Active varustuksella tuo on hinnoiteltu veroineen 27 502 euroon. "Pakollisilla" lisäkilkkeillä (koukku, webasto, vakkari) varustettuna lopullinen hinta nousee karvan yli 30 kâ,¬.
Mitä te nykyiset Yetin omistajat tuumaatte tuollaisesta paketista?
Voiko uuden 1,4 TSI 150 hp padan kestävyyteen luottaa?
Miten suhtaudutte esim. Vehon kaupittelemiin huolenpitosopimuksiin (jatkettu takuu)?
Millaisia samanhintaisia vaihtoehtoja Yetille on olemassa, jos perässä on kiskottavaa 1800 kg.
http://web.skoda.fi/lataukset/yeti/yeti/skoda-yeti-hinnasto.pdf?time=1433773496 (http://web.skoda.fi/lataukset/yeti/yeti/skoda-yeti-hinnasto.pdf?time=1433773496)
http://web.skoda.fi/lataukset/yeti/yeti/skoda-yeti-tekniset.pdf?time=1433773528 (http://web.skoda.fi/lataukset/yeti/yeti/skoda-yeti-tekniset.pdf?time=1433773528)
Yetiin on näköjään ilmaantunu uudet (euro 6) moottorit 2016 vuosimalliin. Nämä lienevät jakohihnalla joten jakoketjuongelmia ei pitäs olla. Muuten moottorista ei taida olla kummepia kokemuksia vielä kun uusi on.
Yeti ollut jo pitkään myynnissä jotenk kaipa muu perustekniikka alkaa olla koeteltua :)
Toimiva peli, koukku taitaa maksaa 600-700e, vakkari noin 300e ja webasto noin 1500e. Vaimon vanhemmilla on ollut japseja (toyota ja nissan) reilu 10v ja ostivat 3 vuotta sitten jetin. Ovat olet todella tyytyväisiä, auto on 2,0 tdi 4x4 experience
Kiitoksia vastauksista.
Yetin nelivetoisten 1,4 TSI Active- ja Ambition mallien välinen hintaero on 2880 â,¬. Activen lähtöhinnan ollessa 27 503 â,¬.
Erotuksella saisi Activeen koukun sekä webaston ja vielä jäisi hintaeroa 620 â,¬ Activen eduksi.
Sillä saisi Activeen lisävarustelistalta vakkarin 251 â,¬ ja sähkötimiset ikkunat myös taakse 250 â,¬.
Activesta uupuu Ambitioniin verrattuna muutakin mm. bluetooth, kaiuttimia on pari vähemmän, ei ole alamäkihidastinta yms. herkkuja.
Kutas Yetillä jo ajelevat tuumaavat valinnan suhteen?
Nuukailenko liikaa/väärässä paikassa?
Bluetooth on hyvä jos ajaa paljon ja käyttää tuota autoon liitettyä. Toisaalta, hyvän hansfreen korvaanlaitettavana tai aurinkolippaan saa 100 eurolla? Alamäkihidastinta taitaa harva tarvita, tuossakaan autossa sitä ei ole varmaankaan käytetty kertaakaan. Webastoa suosittelen tai sitten niitä vastuksia lämmityskanaviin, koska tuossa ja omassa octavia 1.8 tsissä ei kyllä kylmällä tahdo liikaa lämmöt nousta... Pienen kulutuksen ja päästöjen ominaisuuksia :D
Lainaus käyttäjältä: sljk - 22.07.15 - klo:20:46
Activesta uupuu Ambitioniin verrattuna muutakin mm. bluetooth, kaiuttimia on pari vähemmän, ei ole alamäkihidastinta yms. herkkuja.
Bongasin noita vähän noita puuttuvia herkkuja lisää tuolta skodan sivuilta
-noiden puuttuvien kaiuttimien lisäksi radiokin on eri (Blues vs. Bolero isolla näytöllä). Lankomiehellä on Active ja hän oli ainakin näreissään kun ei ollut ostaessa tajunnut tuota kaiuttimien puutetta (oliko niin ettei takana ollut niitä ollenkaan?). Meillä oli edesmenneessä Adventuressa pykälää parempi systeemi kuin Activessa ja aika surkea esitys oli sekin (Swing+enemmän kaiuttimia).
-lämmitettävät tuulilasinpesimiensuuttimet pitäisin aika tärkeänä
-sadetunnistin menee kategoriaan nice to have
-kassikoukut! Jos nuo Ambitionissa olevat on samat kuin meidän taannoisessa Adventuressa niin ne on todella hyvät kassikoukut!
-Maxidot näyttö on kyllä hyvä, muttei puuttuminen sinänsä ajoa haittaa. Näkeekö Activessa nopeutta digitaalisena? Se on oikeasti pätevä ominaisuus.
-Takatutkat! Erittäin hyvä varuste kun noin korkeasta perästä on vaikea nähdä lähelle taakse.
Ja lisää muutakin vielä esim jotain ulkonäköön, myös sisällä (niihin kannattaa kanssa hieman tutustua koska pidän tuota lankomiehen activea aika ankeana), liittyviä juttuja. Aika paljonhan tuo 2880 on ajoa haittaamattomista varusteista. Varmaan valintaan vaikuttaa myös onko autosta tarkoitus tehdä 10-vuotinen perheen ykkösauto, käytetäänkö sitä paljon vai rytöajoon muutamaksi vuodeksi metsätöihin.
Työkaveri sanoi kerran hyvin, että hän tuollaisessa valintatilanteessa usein katunut kun tuli otettua halvempi, mutta kalliimman valintaa ei koskaan.
Lainaus käyttäjältä: pomo - 22.07.15 - klo:20:55
Bluetooth on hyvä jos ajaa paljon ja käyttää tuota autoon liitettyä. Toisaalta, hyvän hansfreen korvaanlaitettavana tai aurinkolippaan saa 100 eurolla?
Ei sellaista ole olemassakaan jos meinaa yhtään maantiellä poiketa.
Esim Jabre Wave, olen käyttänyt sitä paljonkin avoautossa kattoauki moottoritiellä ja molemmissa päissä kuuluu ongelmitta! Ei taida kiinteillä onnistua ;D
Lainaus käyttäjältä: pomo - 23.07.15 - klo:09:11
Esim Jabre Wave,
Se on nappi, aurinkolippaan kiinnitettävistä tuumailin...
Lainaus käyttäjältä: sljk - 22.07.15 - klo:20:46
Kiitoksia vastauksista.
Yetin nelivetoisten 1,4 TSI Active- ja Ambition mallien välinen hintaero on 2880 â,¬. Activen lähtöhinnan ollessa 27 503 â,¬.
Erotuksella saisi Activeen koukun sekä webaston ja vielä jäisi hintaeroa 620 â,¬ Activen eduksi.
Sillä saisi Activeen lisävarustelistalta vakkarin 251 â,¬ ja sähkötimiset ikkunat myös taakse 250 â,¬.
Activesta uupuu Ambitioniin verrattuna muutakin mm. bluetooth, kaiuttimia on pari vähemmän, ei ole alamäkihidastinta yms. herkkuja.
Kutas Yetillä jo ajelevat tuumaavat valinnan suhteen?
Nuukailenko liikaa/väärässä paikassa?
Satsaisin Ambitioniin karvalakki-Activen sijaan ihan oman mukavuuden vuoksi. Lisäksi Activeen lisättyjen lisävarusteiden arvo on jälleenmyynnissä lähellä nollaa, mutta Ambition varustetasona löytyy käytettyjen hinnastosta ja siten investoidusta lisähinnasta voi myöhemmin saada jotain takaisinkin.