Moro!
En tällasta topiccia löytänytkään vielä täältä, mutta näin uutena VAG-omistajana kyselen asiallista ja kustannuksiltaan kohtuullista huoltopaikkaa alueelta.
Pohjois-Helsingin autoa olen kuullut suositeltavan...Onko muita ehdotuksia/suosituksia?
/Jaakko
Pohjois-Helsingin autossa käytin remminvaihdossa golffini. Nyt kun oli normaalin huollon aika, niin halvemman tarjouksen sain keravan laakkoselta. Kallein kolmesta tarjouksesta oli Herttoniemen VV-auto.
Laakkosen puolelle kääntyy myös se, että kyseessä on merkkiliike, joten takuu yms asiat on kunnossa ja liikkumisturva voimassa.
www.leppasuonhuoltokorjaamo.com (http://www.leppasuonhuoltokorjaamo.com)
Pertsa: Onko sinulla tuoreita kokemuksia Leppäsuon huoltokorjaamosta? Aikoinani siellä VWitä huollatin, mutta en ole käynyt enää vuosiin. Jos on edelleen luotettava ja hinnoiltaan kilpailukykyinen, pitää ottaa uudelleen harkintaan.
Jos voi käydä hiukka pohjoisempana, niin Autohuolto S.Räsänen (http://www.directa.fi/yritykset/883073/S.+R%C3%A4s%C3%A4sen+Autohuolto+Oy/) Keravalla on kehuttu, ja myös itse totesin että pojat osaa hommansa.
Slamit.net käyttää tätä paikkaa yhteistyökumppaninaan.
Ulkoapäin paikka ei ehkä vakuuta, koska autot odottelee vuoroaan tiellä kadun varressa, ja halli on ahdas. Mutta kehuja osaamisestaan ja hintatasosta ovat saaneet Audiclub, ffp, ja UVW palstalaisilta.
Lähellä kävelymatkan päässä Savion juna-asema, josta voi ajella vaikka Hkiin sillä aikaa kun auto on hoidossa.
Lainaus käyttäjältä: Quality - 03.09.10 - klo:10:41
Pertsa: Onko sinulla tuoreita kokemuksia Leppäsuon huoltokorjaamosta? Aikoinani siellä VWitä huollatin, mutta en ole käynyt enää vuosiin. Jos on edelleen luotettava ja hinnoiltaan kilpailukykyinen, pitää ottaa uudelleen harkintaan.
Tuossa kevättalvella käytin tuota A3:sta siellä viimeksi huollossa. Kyllä on edelleen luotettava ja asiantunteva huoltopaikka. Myös asiakaspalvelu on "vähän" erilaista kuin useimmilla marmoritiskeillä (ei sen puoleen, ei mulla kyllä esim. Espoon Audi Centerin asiakaspalvelusta ole toistaiseksi mitään valittamista, asiat on aina hoituneet ja sujuneet siella mallikkaasti, toivottavasti sujuu jatkossakin).
Kiitos vinkeistä! Pitääpäs soitella noita paikkoja hieman läpi.
Mites muuten 2.0 TSFI koneeseen pitää remmiä vaihtaa? Huoltokirja taitaa näyttää 160tkm tms... Nyt mittarissa on 5 vuotta ja 85tkm. Luotanko huoltokirjaan vai onko suositeltavaa vaihtaa aiemmin?
Minulla tästä ei ole mitään kokemuksia, enhän edes asu pk-seudulla eikä tämä siis ole minkäänsorttinen mainos/suosittelu kyseistä yritystä kohtaan, mutta tämmöinen tuli vastaan: http://www.dasautohuolto.fi/ (http://www.dasautohuolto.fi/). Liekö jollain kokemuksia tästä? Olisiko vaihtoehto vähän kauempaakin tuoda auto huoltoon?
Itse olen ollut tyytyväinen Alppilan autohuollon (http://www.alppilanautohuolto.fi/) palveluihin. Hinnat nyt taitaa olla normaalia pks-merkkiliiketasoa, mutta palvelu on mielestäni asiantuntevaa ja kaikki toimenpiteet selitetään myös asiakkaalle. Ja on valtuutettu VW -huolto, joten liikkumisturva säilyy.
aa
Vein autoni sitten Auto-Asi korjaamolle Ala-Tikkurilaan. Kun sattuu olemaan muutaman sadan metrin päässä kotoa.
Perushuolto eli suotimet ja öljyt yms 330e
Lohkari (säteily) ja sisäpistoke 450e (defa)
Ei mitään valittamista, kaikki hoitui sovitusti. Tulen käyttämään toisekkin.
Vähän aiheesta sivuun, mutta kauheen hyviä kokemuksia EI ole ainakaan vw center espoosta.
takuuseen piti vaihtaa eräs osa, niin tilasivat alkuun väärän, tämän jälkeen toistamiseen väärän ja joka kerta vein autoni 07 aamuksi, jotta saisi nopeasti hommat hoidettua. eivät tule koskaan virheissään vastaan. kivahan se on herätä turhaan lumia kolailemaan aamuisin, ennen huoltoyhtiön paikalle saapumista, jotta saisi auton tyhjänpantiksi vw centerin pihalle.
no taas kävi auto tyhjänpanttina huollon pihalla seisomassa, kun töitäkin sillä olisi mielellään tehnyt. varasin huollon ajan taas kerran aikoja sitten, jotta saan "odottavan ajan" eli auto ensimmäisten joukossa työn alle, aamulla 0700
no auto seisoi 5h pihalla, sitten oli viimeistään pakko päästä töitä tekemään huoltamattomalla autolla.
eihän siinä mitään, ois se saanut olla vaikka 7h, mut jos tossa vaiheessa ei edes työn alla hihnan vaihtoon menossa niin on se perkele, kun on sovittu että 07 kun tuon, niin otetaan "heti" työn alle.
Ja mikä perkele siinä on niin vaikeeta, ettei asiakkaalle voi ilmoittaa jos sovittuja asioita ei voi hoitaa? vaan asiakasta juoksutetaan ihan miten huvittaa ja uskotellaan että pysytään aikatauluissa. ei mene pahasti vikaan, jos väitän että 33% käynneistä vw centerissä on ollut pelkkää ajanhaaskausta.
jatkossa aattelin koittaa vw hertsikkaa tai autoasia. jollain näistä kokemuksia?
^Jos Espoo on kuitenkin mieleisempi niin onhan siellä Koskelossa kehä III:n varrella VW merkkihuolto Metroautossa. Kerran olen käyttänyt, meni ihan ok.
Joku aiemmin kehui Alppilan autohuoltoa ja täytyy sanoa, että he hoitivat mallikelpoisesti jakopääremontin profiilin Touraniin. Homma meni takuuseen ja sijaisauton sai remontin ajaksi. Takkatien toimipiste Pitäjänmäellä oli korjaamo.
Tällaisia vag-huoltopaikkoja löysin jo mainittujen lisäksi:
Vantaa: http://www.autopartner.fi/, (http://www.autopartner.fi/,) http://magneetti.fi/, (http://magneetti.fi/,) http://www.automax.fi/ (http://www.automax.fi/)
Espoo: http://www.ah-auto.fi/ (http://www.ah-auto.fi/)
Tuusula: http://www.automax.fi/ (http://www.automax.fi/)
Kokemuksia?
Mitä maksaa halvimmillaan öljynvaihto suodattimineen pk-seudulla?
Auto olisi 1.6 vapari.
Ja paikkasuosituksia perään. Onnistuuko esim jollain huoltiksella?
.
Suosittelen Muuralan Autoasi -huoltamoa/korjaamoa:
http://www.autoasi.fi/yrityshaku/korjaamot/espoo/ (http://www.autoasi.fi/yrityshaku/korjaamot/espoo/)
Kävin juuri öljynvaihdossa: suodatin, vikakoodit, työt ja Mobil 1 ESP 5W-30 öljy maksoi 127 e. Liekö paljon tai vähän mutta sijaitsee lähellä ja palvelu pelaa 8)
Onko kukaan käyttäny samppasporttia järvenpäässä??
Mitens http://www.jt-carfix.fi/ (http://www.jt-carfix.fi/)
Suosittelen tuota.
http://www.autohuoltokariste.fi/ (http://www.autohuoltokariste.fi/)
Juuri kansiremontin ym teettäneenä suosittelen Tuusulassa olevaa fixpointia. Aion jatkossa käyttää kaikilla autoilla tuota kyseistä korjaamoa, tuntihinta 49e.
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=22597.0 (http://www.vagarena.fi/index.php?topic=22597.0)
Lainaus käyttäjältä: mabe - 03.09.10 - klo:10:05
Kallein kolmesta tarjouksesta oli Herttoniemen VV-auto.
Kalleimmasta en tiedä, mutta täytyy sanoa että paikan taso alkaa olla mun silmissä varsin matala. Katellaan kun viikolla palaien asian viimeisimmän huollon osalta ja parista muustakin jutusta, mitä on vähän sössitty. Voi olla että huoltopaikka vaihtuu seuraavaksi. En kuitenkaan tällä hetkellä suosittelisi.
No huoltoaika varattu järvenpään samppasporttiin....kirjoitellaan huollon kokemuksista ensi viikolla lisää....vikoja myös normaalin huollon ohessa....niiden ratkaisusta lisää...
Tässä tuoreita esimerkkihinta-arvioita eri huoltamoilta (tammikuu 2015).
Kohteena Passat Variantin (3C) etupään kallistuksenvakaajan takimmaisten helojen (2kpl) vaihtotyö osineen.
Nämä siis puhelimitse/maililla kysyttyjä hinta-arvioita, joten lopullinen hinta selvisi vain Räsäseltä. Osat ovat tarvikeosia ellei muuten ilmoitettu.
-Merkkihuolto, eli Alppilan Autohuolto (Alppilan toimipiste): työt 220 + alkuperäisosat 180 = 400e
-Räsäsen autohuolto: työ 80 + osat 116 = 196e
-JT Carfix: työ 100 + osat 88 = 188e
-Samppasport: työ n. 145 + osat 114 = 260 (alkuperäisosat sama kuin Alppilassa eli 180e)
-Autohuolto Kariste: työ 140 + osat 110 = 250e
-Autokorjaamo FixPoint: työ 200 + osat 60 = 260e
-Leppäsuon huoltokorjaamo lupasi puhelimessa soittaa takaisin tarjouksen kanssa, mutta taisivat unohtaa
Toteutunut hinta Räsäsellä lopulta 191 euroa, josta työn osuus 75 euroa. Ehdin tilata sieltä kun JT-Carfix palasi vasta viikonlopun jälkeen hintatarjouksella.
Vien toistekin Räsäselle (pitävä hinta-arvio, ystävällinen palvelu, nopea operaatio), ja JT Carfix täytyy testata myös.
Lainaus käyttäjältä: Moorepark - 02.02.15 - klo:10:57
Tässä tuoreita esimerkkihinta-arvioita eri huoltamoilta (tammikuu 2015).
Kohteena Passat Variantin (3C) etupään kallistuksenvakaajan takimmaisten helojen (2kpl) vaihtotyö osineen.
Nämä siis puhelimitse/maililla kysyttyjä hinta-arvioita, joten lopullinen hinta selvisi vain Räsäseltä. Osat ovat tarvikeosia ellei muuten ilmoitettu.
-Merkkihuolto, eli Alppilan Autohuolto (Alppilan toimipiste): työt 220 + alkuperäisosat 180 = 400e
-Räsäsen autohuolto: työ 80 + osat 116 = 196e
-JT Carfix: työ 100 + osat 88 = 188e
-Samppasport: työ n. 145 + osat 114 = 260 (alkuperäisosat sama kuin Alppilassa eli 180e)
-Autohuolto Kariste: työ 140 + osat 110 = 250e
-Autokorjaamo FixPoint: työ 200 + osat 60 = 260e
-Leppäsuon huoltokorjaamo lupasi puhelimessa soittaa takaisin tarjouksen kanssa, mutta taisivat unohtaa
Toteutunut hinta Räsäsellä lopulta 191 euroa, josta työn osuus 75 euroa. Ehdin tilata sieltä kun JT-Carfix palasi vasta viikonlopun jälkeen hintatarjouksella.
Vien toistekin Räsäselle (pitävä hinta-arvio, ystävällinen palvelu, nopea operaatio), ja JT Carfix täytyy testata myös.
Työtä tilatessa kannattaa kiinnittää huomiota oikeisiin termeihin. Jos puhutaan alatukivarren takaheloista tai kallistuksenvakaajan sisemmistä heloista on työn osuus ja kohde aivan eri. :)
Alatukivarren takahelat ne sieltä lopulta vaihtuivat. Tarjouksia pyytäessä en ollut yhtä humalassa kuin edellistä viestiä kirjoittaessa, eli kyllä tuota samaa työtä tiedusteltiin yllä olevista paikoista.