http://www.netcarshow.com/renault/2016-kadjar/ (http://www.netcarshow.com/renault/2016-kadjar/)
Uusi Crossover Rellulta. Tehdään kaiketi Nissan Qashqain pohjalevylle. Ja muutenkin samaan segmenttiin. Voisi siis olla taas luvassa uusi kohtuuhintainen kulkine. Tarjolla on etu- ja nelivetoinen vaihtoehto.
Minusta ihan tuoreen näköinen auto! Olen vielä kiinnostunut!
Ihmeen pitkään tuo kyllä kestikin, kun ajatellaan pitkäänkö Qashqai on ollut olemassa Rellun tekniikalla ja vasta nyt Renault hyödyntää sitä omassa sittarissaan lainaten vuorostaan 4-vedon Nissanilta 8)
No onhan Rellulla ollut tähän asti Duster valikoimassaan, siinähän on Nissanin nelivetopaketti ja samoja koneita käytössä yms. Ja on tosiaan Rellun tekniikkaa muuten käytännössä koko laite.
Kuvien perusteella laatuvaikutelma on audimainen. Muutenkin näyttää premiumilta (vaikka todellisuudessa todennäköisesti on meluisa, huono ajettava yms stereotypiaa..).
Kävin koeajamassa 1,2 bensa-automaatin. En osaa moittia. Aski parempi kuin DSG. Hiljainen, suuntavakaa ja riittävän tilava. Kannattaa käydä itse kokeilemassa. Itsellä Octavia III:lla nyt ajettu 180.000 km. Voisin vaihtaa Kadjariin. Katsotaan kuitenkin vielä Karoq ja Arona.
Lainaus käyttäjältä: Autoinssi - 05.10.17 - klo:10:54
Kävin koeajamassa 1,2 bensa-automaatin. En osaa moittia. Aski parempi kuin DSG. Hiljainen, suuntavakaa ja riittävän tilava. Kannattaa käydä itse kokeilemassa. Itsellä Octavia III:lla nyt ajettu 180.000 km. Voisin vaihtaa Kadjariin.
Kannattanee chekata myös tuo sisarus QQ, joka on juuri saanut FL-mallinkin ulos. Veikkaan että Kadjar vrt. saat samalla rahalla aikalailla enempi varusteita "samassa" autossa 8)
Lainaus käyttäjältä: heifetz - 03.02.15 - klo:17:50
Kuvien perusteella laatuvaikutelma on audimainen. Muutenkin näyttää premiumilta (vaikka todellisuudessa todennäköisesti on meluisa, huono ajettava yms stereotypiaa..).
LOL, olin kokonaan unohtanut moisen kommentin itseltäni. Noh, tulipa ainakin todistettua että olin tuolloin täysin väärässä :) Auto on hyvä ajaa ja todella hiljainen. Laadusta nyt ei voi 2tkm jälkeen vielä sanoa mitään mutta vaikutelma on hyvä.