VAGarena.fi

Automerkit ja -mallit => Audi => Aiheen aloitti: Santa93 - 07.07.14 - klo:13:28

Otsikko: TTRS:n 19" rengaskoko vaihtoehdot ja ajettavuus
Kirjoitti: Santa93 - 07.07.14 - klo:13:28
Elikkä TTRS:ssä nyt alla 255/35/19 renkaat oem 19" rotor vanteilla (9" leveys et52). Ajatuksena mahdollisesti vaihtaa kapeampiin 235/35/19 renkaisiin. Motiivina:
- vähän kapeammalla renkaalla parempi ajettavuus täällä suomen uraisilla ja karkeilla teillä
- varmaan marginaalisesti pienempi kulutus
Huonoja piirteitä en heti keksi kun ehkä ulkonäkö. Ja 235 leveyden pitäisi kai vielä olla ihan ok 9" leveille vanteille. Ja vanteita en halua vaihtaa.

Mitä mieltä raati on, ovatko johtopäätökseni/motiivini oikeita? Muita parempia vaihtoehtoja kun päämotivaatio ajettavuus Suomen perunapelto teillä?
Otsikko: Vs: TTRS:n 19" rengaskoko vaihtoehdot ja ajettavuus
Kirjoitti: katteja - 07.07.14 - klo:13:34
Tota, mietein että pohdit kulutusta TTRS vekottimella. Jos kulutus käy liikaa kukkarolle onko silloin oikea ajoneuvo kyseessä. Ei herneitä, mutta kunhan itsekseni "ääneen" mietein..

Itse pitäisi kyseisen ajoneuvon jo erikoisuutensa takia ns harrasteautona jolloin ihan sama vaikka kävisi uraanilla eli "työprismakoti" ajot kulkisin muulla laitteella..
Otsikko: Vs: TTRS:n 19" rengaskoko vaihtoehdot ja ajettavuus
Kirjoitti: fisutus - 07.07.14 - klo:14:35
Jos ajettavuudessa on jotain sanomista noilla renkailla, niin kannattaa ensin käydä ohjauskulmat tarkastamassa. Omien kokemusten perusteella, menee kuin juna vakiorengastuksella.
Otsikko: Vs: TTRS:n 19" rengaskoko vaihtoehdot ja ajettavuus
Kirjoitti: Santa93 - 07.07.14 - klo:15:42
Menee kyllä ihan kuin juna nytkin, elikkä kyseessä puhdas pohdinta olisiko ajettavuus suomen olosuhteissaa vähän kapeammalla renkaalla vieläkin parempi.