Millainen projekti tuo olisi? Onko koko keula oikeasti purettava, niinkuin ConD meinasi. Onko olemassa jotain epävirallisempaa versiota kuin perhealbumin ehdotus?
Kyllä se puskurin, puskurin rungon ja joidenkin muovien irroituksen vaatii että alkaa päästä käsiksi.
Jäähdyttäjä ja valot sopivat varmaan kuitenkin olemaan paikoillaan?
Onko joku oikeasti vaihtanut lauhduttimen Touraniin että tietäisi minkälainen homma se on?
Huollosta sanoivat että 2,5-3 tuntia ja että mm. jäähdytinnesteet menisi uusiksi mutta miksi menisi kun lauhdutin varmaankin irtoaa siitä etukautta? Niin aloin sitten miettiä uskaltaisiko itse alkaa hommaan, peukalo ei ole ihan keskellä kämmentä mutta isoja remontteja en ole tehnyt.
Saksasta tilaamalla saisi lauhduttimen yli puolet halvemmalla.
Mä vaihdoin kaikki kennot uusiin.
Jäähdytinnesteet kyllä taitaa mennä uusiksi, jotta ne kennot saa irti toisistaan. Alakautta mä ne vaihdoin. Tosin mulle ne nesteet tuli senkin takia pois, kun uusin jäähdyttäjän kennonkin.
Pohjapanssari, puskuri, apurunko, ahtoputkistokin taisi olla edessä. Valonpesurinkin letkuja sai irroitella.
Pari päivää mä tota hommaa värkkäsin ja ebaystä tuli tarvikkeet. Kenno tais tulla italiasta. Hieman oli erikohdissa ruuvin reiät, mutta taipuivat kuitenkin paikoilleen. Vanhan kennon liitoslaippa oli todella tiukassa, ruuvit aukes kyllä.
Ilman autonosturia en alkais tekee. Mut mä oon mä.
Olisko kaksi vuotta aikaa kun omaani vaihdoin.
Puskurin ja maskin irroituksen vaati ja yläkautta itse vaihdoin, omalla pihalla yhden päivän aikana ilman nosturia yms.
Jäähdytin piti muistaaksen ainakin yläpäästä irroittaa että lauhdutin mahtuu nousemaan ylös.
Ahdasta on, mutta varovasti ja rauhallisesti ku touhuu, niin varmasti onnistuu.
Muista vaihtaa lauhduttimen o-renkaat samalla.. Jouduin itse hakemaan ne merkkiliikkeestä, kun ei tullut uusia lauhduttimen mukana.